Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 243 от 389 ПърваПърва ... 143193233241242243244245253293343 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,421 до 2,430 от общо 3882
  1. #2421
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Моите пчели са на Джурово. На 24 май, акацията цъфтеше обилно, но магазините бяха почти празни. Акациите са високи и не виждам, дали има пчели по тях. Идващата събота ще разбера, какво е положението.

  2. #2422
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Моите пчели са на Джурово. На 24 май, акацията цъфтеше обилно, но магазините бяха почти празни. Акациите са високи и не виждам, дали има пчели по тях. Идващата събота ще разбера, какво е положението.
    Дано са ги напълнили. Разстоянието е малко, но микроклимата може би е различен. Ние тая година сме предоволни. Понеже, тези дни рязахме строителни рамки и отворихме повече от половината семейства, останахме много приятно изненадани, употребихме целия наличен инвентар, днес даже разширяваме с магазини с ВО, поне да имат работа, че майките са блокирани, а има много млада пчела. Може би уцелихме и точния момент с достатъчно летящи и повече зряло пило. Лошото е, че се появиха натровени и пълзящи пчели и не знам, какво да правя, че да им помогна. Стана отведнъж по време на пашата, вече трети, четвърти ден.

  3. #2423
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Дано са ги напълнили. Разстоянието е малко, но микроклимата може би е различен. Ние тая година сме предоволни. Понеже, тези дни рязахме строителни рамки и отворихме повече от половината семейства, останахме много приятно изненадани, употребихме целия наличен инвентар, днес даже разширяваме с магазини с ВО, поне да имат работа, че майките са блокирани, а има много млада пчела. Може би уцелихме и точния момент с достатъчно летящи и повече зряло пило. Лошото е, че се появиха натровени и пълзящи пчели и не знам, какво да правя, че да им помогна. Стана отведнъж по време на пашата, вече трети, четвърти ден.
    Здравей! Натровената пчела умира вътре в кошера или в полето.Когато количеството им е голямо,чистачките ги изхвърлят пред кошера–ако е така,значи някъде е пръскано.А пълзящите не са натровени.Важно е да забележиш кога се появяват.Ако е след облитане на кошера,е нормално и не е притеснително.Но ако е при нормална работна ситуация е притеснително и с нищо не можеш да им помогнеш.
    Наблюдавай ги,какви са по възраст–млади, стари или мешано. Дано да се появяват само при облитане на кошерите.

  4. #2424
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Лошото е, че се появиха натровени и пълзящи пчели и не знам, какво да правя, че да им помогна. Стана отведнъж по време на пашата, вече трети, четвърти ден.
    Грешка момиче! Личи си, че има малък опит, но човек се учи.

    При мен е същото за поредна година след активна паша при рапица и в последствие акация. Буквално ходя в пчелина по пълзящи пчели. И няма отърване от тях. Стана изведнъж, след като започна активния принос на акация. Нарича се майска болест, поради прекалено многото прашец. Е аз вадя голяма част от него, но пак е прекалено много. Другата причина е, че пълзящите пчели са стари индивиди, излюпени през април. Предполагам знаеш в активния сезон, колко живее работничката? Като минат 40 дни от живота й, и пашата продължи, така става. Това ми се случва за поредна година след силна пролетна паша през май, а моите кошери са силни и има какво да мре на воля. След седмица само гледай, как земята покрай кошерите ти ще се покрие с измрели пчели и ти ще чудиш и ще се вайкаш, че пчелите са натровени. Не, не е така. Просто подмор от изтощение, следствие активния принос на мед. И абсолютно нищо за притеснение!

  5. #2425
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Грешка момиче! Личи си, че има малък опит, но човек се учи.

    При мен е същото за поредна година след активна паша при рапица и в последствие акация. Буквално ходя в пчелина по пълзящи пчели. И няма отърване от тях. Стана изведнъж, след като започна активния принос на акация. Нарича се майска болест, поради прекалено многото прашец. Е аз вадя голяма част от него, но пак е прекалено много. Другата причина е, че пълзящите пчели са стари индивиди, излюпени през април. Предполагам знаеш в активния сезон, колко живее работничката? Като минат 40 дни от живота й, и пашата продължи, така става. Това ми се случва за поредна година след силна пролетна паша през май, а моите кошери са силни и има какво да мре на воля. След седмица само гледай, как земята покрай кошерите ти ще се покрие с измрели пчели и ти ще чудиш и ще се вайкаш, че пчелите са натровени. Не, не е така. Просто подмор от изтощение, следствие активния принос на мед. И абсолютно нищо за притеснение!
    Аз съм на друго мнение, но дано не съм прав.

  6. #2426
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Здравей! Натровената пчела умира вътре в кошера или в полето.Когато количеството им е голямо,чистачките ги изхвърлят пред кошера–ако е така,значи някъде е пръскано.А пълзящите не са натровени.Важно е да забележиш кога се появяват.Ако е след облитане на кошера,е нормално и не е притеснително.Но ако е при нормална работна ситуация е притеснително и с нищо не можеш да им помогнеш.
    Наблюдавай ги,какви са по възраст–млади, стари или мешано. Дано да се появяват само при облитане на кошерите.

    Извини ме Гоголе,но ще допълня,че сутрин пак пълзят до към 10...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #2427
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Грешка момиче! Личи си, че има малък опит, но човек се учи.

    При мен е същото за поредна година след активна паша при рапица и в последствие акация. Буквално ходя в пчелина по пълзящи пчели. И няма отърване от тях. Стана изведнъж, след като започна активния принос на акация. Нарича се майска болест, поради прекалено многото прашец. Е аз вадя голяма част от него, но пак е прекалено много. Другата причина е, че пълзящите пчели са стари индивиди, излюпени през април. Предполагам знаеш в активния сезон, колко живее работничката? Като минат 40 дни от живота й, и пашата продължи, така става. Това ми се случва за поредна година след силна пролетна паша през май, а моите кошери са силни и има какво да мре на воля. След седмица само гледай, как земята покрай кошерите ти ще се покрие с измрели пчели и ти ще чудиш и ще се вайкаш, че пчелите са натровени. Не, не е така. Просто подмор от изтощение, следствие активния принос на мед. И абсолютно нищо за притеснение!

    Аз не съм съгласен с това твое мнение.При майската болес какво се случва колега с кошера?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #2428
    Наблюдател
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    с.Новград
    Nosema Cerana е тая майска болест. Сега има повече млади пчели от загиналите и проблема се превъзмогва, но август месец се забелязва рязко отслабване. От години се опитвам да преборя подобни проблеми и става все по трудно.

  9. #2429
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Нещо от старите ленти: https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1066

  10. #2430
    Наблюдател
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    с.Новград
    По време на акацията "прекалено многото прашец" не е много.


 

 
Страница 243 от 389 ПърваПърва ... 143193233241242243244245253293343 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 15 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •