Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 161 от 389 ПърваПърва ... 61111151159160161162163171211261 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,601 до 1,610 от общо 3884
  1. #1601
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    На 01 и 02 Септември чистих меда от магазините и ги свалях, коригирах и количеството мед в плодника че някой бяха доста задръстени и няма място за пилото. Всичко до тук много добре но за мое голямо учудване на четири кошера видях запечатани мъчила за самосмяна - от 3 до 5 броя. Майките за произвеждани 2017 г. и маркирани - всичките си развиха добре семействата, добива е повече от задоволителен тази година но от какъв зор ги няма в семействата не ми иде на акъл. Притеснявам се че става късно и при такава концентрация на пчелояди в момента...

  2. #1602
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Във връзка с питането на колега по-горе искам да задам и аз един въпрос: Абе аджеба некой срещал ли е в нета снимка или клип на пчелояд който е клъвнал майка или гони майката когато е в брачен полет? Все си мисля, че ролята на пчелояда се надценява при загубата на майки. Обикновенно около майката кръжат над 20 търтея, та аджеба каква е вероятността пчелояда да клъвне баш майката, а някой от мераклиите примерно ... Че пчелояда и лястовицата си хапват пчели е неоспорим факт, но все си мисля, че не са те главните виновници за загубите на майки. Загуби на майки има през целия активен сезон. Примерно при мен, пчелина ми е близо до река, където във високите брегове гнездят доста пчелояди и кой знае какъв проблем със загуби на майки нямам. На 10 майки да не се върне 1 рядко 2. Примерно таз година имам много самосмени и двадесетина отводки и почти намам загубили се майки.

  3. #1603
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    За пчелояди не знам, но в момента липсата на търтей ще е по големия проблем. Много късна самосмяна. При мен търтеите ги изгониха още преди две седмици масово в периода 14-18 август. Дано има някъде останали.

  4. #1604
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от fori1 Виж публикацията
    За пчелояди не знам, но в момента липсата на търтей ще е по големия проблем. Много късна самосмяна. При мен търтеите ги изгониха още преди две седмици масово в периода 14-18 август. Дано има някъде останали.
    Търтеи има, все има в околността семейства със стари майки... При мен пък преди седмица, търтеите си се шляеха из кошерите, без значение дали е стара или млада майката....

  5. #1605
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    В моите пчели също не виждам търтеи, но имах и аз закъсала майка която се оплоди успешно и от вчера свася по малко. Та за сега ги има но докога ще ги има...нямам представа.

  6. #1606
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Във връзка с питането на колега по-горе искам да задам и аз един въпрос: Абе аджеба некой срещал ли е в нета снимка или клип на пчелояд който е клъвнал майка или гони майката когато е в брачен полет? Все си мисля, че ролята на пчелояда се надценява при загубата на майки. Обикновенно около майката кръжат над 20 търтея, та аджеба каква е вероятността пчелояда да клъвне баш майката, а някой от мераклиите примерно ... Че пчелояда и лястовицата си хапват пчели е неоспорим факт, но все си мисля, че не са те главните виновници за загубите на майки. Загуби на майки има през целия активен сезон. Примерно при мен, пчелина ми е близо до река, където във високите брегове гнездят доста пчелояди и кой знае какъв проблем със загуби на майки нямам. На 10 майки да не се върне 1 рядко 2. Примерно таз година имам много самосмени и двадесетина отводки и почти намам загубили се майки.
    Майките правят някоко опознавателни полета преди брачния полет. Тогава около тях няма никакви търтеи, а самите майки летят доста по "тромаво" от пчелите. По време на тези полети са лесна плячка. Имам два клипа от това лято на майки излезли на опознавателни полети и почиващи си на една шипка а на другия такава майка която буквално дърпаше един кацнал търтей на един капак на кошер. Каво ли не направи тоя търтей да и обърне внимание ама той корав излезе и не се поддаде. Явно преди да достигнат полова зрялост майките не превличат по никакъв начин търтеите.

  7. #1607
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Вчера успях да прегледам въпросните четири кошера - как върви самосмяната. На три от тях видях хубави млади майки които тъкмо са пръснали по малко яйца, но на четвъртия явно не се е получило. Майка няма, от старите мъчила едно е пробито нормално (излюпено) а останалите са проядени странично. Явно майката се е излюпила и не се е върнала от брачният полет или просто още не е наедряла и в бързината не успях да я видя, но едно е сигурно - яйца няма. За сега ще го погледна пак през почивните дни и ако пак няма яйца просто ще го обединя с някой от останалите три. Във всичките 4 имаш търтей както лятно време, явно до десетина дни ще се окопитят и ще ги изгонят вече. Успях да им сложа лентите за акара и им стесних дупките че налитането на крадци беше ужасно, особено след като ги отварях, явно подмириса на мед. По план график утре ще получат първата доза нозевит а след 10 дни ще повторя.

  8. #1608
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Е от въпросните семейства, това без майката и още едно дадоха фира - явно лятната пчела си измря че и е време а зимна няма. Съответно няма кой да варди портата и унищожението е на лице - всичкия мед, пило че и даже новите пити разграбени и унищожени - абе тотал щета. От давна знам че в пчелин където има силни семейства, есенно време те не търпят слабички, а ги нападат. Канибализма им е в кръвчицата...

  9. #1609
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло_Иванов Виж публикацията
    Е от въпросните семейства, това без майката и още едно дадоха фира - явно лятната пчела си измря че и е време а зимна няма. Съответно няма кой да варди портата и унищожението е на лице - всичкия мед, пило че и даже новите пити разграбени и унищожени - абе тотал щета. От давна знам че в пчелин където има силни семейства, есенно време те не търпят слабички, а ги нападат. Канибализма им е в кръвчицата...
    Всяка година имам по 5 до 10 запасни майка на по 1 рамка пчели даже има и по по-малко насред пчелина до сега никога не са ги нападали. Вчера от 8 на по 1 рамка, направих 2 семейства по на 4 рамки и има още 2 запасни на по 3 рамки, така че ще замиват 4 запасни тази зима.

  10. #1610
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Здравейте!
    При мен както и в цяла България времето е прекрасно.Има все още цъфтящи храсти от които пчелите носят по малко нектар и повече прашец.По този начин те ще започнат по късно да бутат от зимните си запаси.Лошото е че при мен се наблюдава цъфтеж на овошки,кестени и даже на акацията.Не мога да преценя това дали е на добре или на лошо.Старите хора казват че щом овошките цъфтят късно есента да се очаква люта зима.Дано да не е така!Вие какво мислите за това?
    Поздрави:Цветан Димитров

 

 
Страница 161 от 389 ПърваПърва ... 61111151159160161162163171211261 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •