Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 53 от 393 ПърваПърва ... 343515253545563103153 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 521 до 530 от общо 3927
  1. #521
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Майката и търтеите в кошера могат да бъдат от една порода, но работничките могат да бъдат от различна.
    Работничките нали са дъщери ма майките и бащите си. Е бащите почти никога не са от същия кошер факт. Така че може и да си прав.

  2. #522
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,563
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Хубаво и почтено ще да е колега да не ми вадиш думите от контекста. Казах дремал в смисъл че е оставил магазините пълни и саму пълнели плодниковите пити с мед, така че да няма място къде да снася. Ти да не мислиш че плиткото дъно в съвременните кошери не е проблем за роенето?
    Извинявам се наистина е така както го казваш конкретно за този пост
    недоразумението се дължи защото аз през цялото време се опитвах да кажа че майката спира да снася известен период преди роенето (но не защото няма място а като подготовка за роенето) а през цялото време ми се обясняваше че няма място за снасяне.
    Относно плиткото дъно съм съглсен че спомага за роенето но едва ли е решаващия фактор ако дълбокото дъно спира роенето на 100% то сега нямаше да го обсъждаме този проблем в три теми. Тези които не се роят едвали всичките са на 100% дълбоко дъно.

    Още веднъж се извинявам за недоразумението поста ми не е бил с цел да изопачавам а и в интерес на истината не съм визирал конкретно твоя пост а нагласата че щом майката не снася то тя няма свободна площ.

  3. #523
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    [QUOTE=Георги 1974;94628]Извинявам се наистина е така както го казваш конкретно за този пост
    недоразумението се дължи защото аз през цялото време се опитвах да кажа че майката спира да снася известен период преди роенето (но не защото няма място а като подготовка за роенето)

    Гоче тука си в грешка никога не спира на цяло

  4. #524
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,563
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Пчели има от милиони години пчелари от няколко хиляди. През тези милиони години пчелите са се роили роили та чак до днес докато не са ни попаднали в ръчичките. Издигат се в култ пчелни семейства които не се роят, измислят се кошери които са идеални да не се роят, измислят се какви ли не способи да не се роят написват се хиляди статитии как да не се роят (разбира се всички знаем защо).

    Да ама те пак се роят.(Коя е причината). Предпоставките всички ги знаем.

    Дали наистина сме толкова лоши пчелари ако не се борим с предпоставките с всички средства а допуснем контролирано роене.

  5. #525
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Всичко е селекця Гоче при моите да чукна дарво от 90 бр 4 роени поне така си мисля де

  6. #526
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,563
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от licho76 Виж публикацията
    Всичко е селекця Гоче при моите да чукна дарво от 90 бр 4 роени поне така си мисля де
    Това е добре.
    Но мен ме тормози 2 дена любопитството защо на г-н Матеев 2 пчелина са се ройли на 100%.(ясно е като бял ден че не е от плитки дъна не е от некомпетентност ясно е че на са малък брои кошери ако е генетика то тя едва ли ще е на 100%).
    Кой може да отговори на този въпрос аз не мога, даже си пуснах тест по пчеларство и въобще не се учудих като установих че ми липсват знания.

  7. #527
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Nature or nurture - Природа или възпитание.
    Природа - Генетично ми е заложено да съм с определен цвят на косата, определен цвят на очите, ръст и т.н. ТОЧКА!
    Възпитание - В същото време мога да си боядисам косата, да си сложа лещи и да си купя по-високи обувки.
    Още по-силен пример - В последните години все повече и повече говоря и пиша на английски и все по-малко и по-малко на български. Често се случва на български да не мога да се изразя, някой колеги са забелязали.
    Това е промяна в средата, която се отразява върху индивида. Генетично може да ти е заложено едно, но промяната в средата да наклони везните в друга посока. Това е и много силен механизъм за адаптиране и оцеляване.
    Смятам, че при пчелите е същото, но поради краткия си живот, те разчитат повече на природата, отколкото на възпитанието. Всички знаем, че можем да научим пчелите да намират наркотици и експлозиви, а защо да не можем да ги научим на други трикове. Ограничава ни само природата, тоест генетичните предразположености, а срещу тях можем да използваме селекцията.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #528
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Какво ще рече нечиста италианка с наши търтеи? Следва търтеите в кошера да са от същата порода като пчелите не е ли така? Или аз нещо не ти разбрах мисълта.
    Предполагам, че колегата е искал да каже, че италианките му са дали поколение, но то се е оплодило в небето с търтеи от неизвестна порода. В резултат на това са се получили "нечисти" италианки. Тоест майките и пчелите отново са жълти, защото жълтия цвят се поддържа от доминантен ген и надделява над черния, но това вече не е истинска италианка. Да, жълтее, но италианските гени са само 50% или дори по-малко, ако поколението е второ, трето и т.н.

    Крайният резултат в такива пчелини с "италиански" гени след няколко поколения е преди всичко жълтеещи пчели или сиви пчели с жълти точки и тергити, но с много малко италианска кръв в тях. Такива пчели най-пълно отговарят на определението КУЧА МАРКА. Тези пчели са наследили една НЕПРЕДСКАЗУЕМА КОМБИНАЦИЯ от "добри" и "лоши" гени, и никой не може да ти каже какво поведение ще имат при една или друга ситуация. Два съседни кошера могат да изглеждат приблизително еднакво по цветова окраска (заради доминиращия ген на жълтия цвят), но да имат коренно различни поведенчески характеристики, медопродуктивност, устойчивост на заболявания, начин на презимуване и т.н.

  9. #529
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Какво ще рече нечиста италианка с наши търтеи? Следва търтеите в кошера да са от същата порода като пчелите не е ли така? Или аз нещо не ти разбрах мисълта.
    Взимах ги от пчелар, който си е донесъл чисти Лигустики от Италия, но като произведе майки от тях, те се оплождат от местни търтеи, така поколението е 50% Лигустика, 50% местни. Пчелите се държаха точно както описват италианките по книгите. Много дейни, имаш чувството че са на бързи обороти, също така и много плодовити. Единственото което не съвпадаше с написаното по книгите беше, че бяха малко люти. Но в края на сезона като сложех чертата меда изваден от тях беше по-малко от средния ми добив. Същото наблюдение имаше и един друг колега.
    Само една година ме изненадаха приятно, но тогава сезона беше по-дълъг. Може би ако района е с повече паша или се работи на мобилно и следваш пашата, резултата ще е друг, но при район с кратка паша определено не стават.

  10. #530
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Какво ще рече нечиста италианка с наши търтеи? Следва търтеите в кошера да са от същата порода като пчелите не е ли така? Или аз нещо не ти разбрах мисълта.
    Това ми прилича на кръстоска между китаец и ром. Единият хитър и работлив жълтее, другият крадлив и мързелив чернее. Малиии.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

 

 
Страница 53 от 393 ПърваПърва ... 343515253545563103153 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (2 потребител (и) и 5 гост (и))

  1. дядо борю,
  2. Кразз

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •