Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 391 ПърваПърва ... 242505152535462102152 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 3910
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В вет. медицината когато имаме заболяване на 100% значи е външен фактор например натравяне заразано заболяване и т.н. разбира се разгонването (роенето) не е заболяване и пчелите не са като другите животни според мен а и г-н. Матеев я казва в поста това са силни гледани семейства и е правено изравняване казва че има 1 седмица дъжд това означава че нектаросъбирачките са в кошера няма нощно време пчели по цветята навън всичко е в кошера + излюпващото се пило аз 2014г. от 5 кошера в края на рапицата имах 4 в роева треска а 1 никога за 12-13г. не сме разбрали да се е ройл той си е такъв дефектен.

    Въпроса тук е дали роенето е както ни казват в теорията че:
    1.роенето е естествен начин за размножаване на семействата
    или
    2,естествен начин за оцеляване на семейството

  2. #512
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Днес ходих на пчелина, за да прегледам семействата, дали се канят да се роят. Нито едно пчелно семейство няма роеви маточници. Част от акацията оцеля от късната слана и в момента цъфти. Въпреки това, магазините на кошерите са напълно празни.

  3. #513
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И аз хвърлям боб, гадаейки какво точно се е случило. Писах във форума, белким се намери някой, който да е наблюдавал нещо подобно.
    Сигурен ли си,че всички маточници са роеви?При задръстване има голяма вероятност да се получи самосмяна,въпреки младоста и качеството на майката.Дори има вероятност пчелите да убият майката ако тя не осеменява и си залагат даже и свищеви маточици......С какво са хранени?...Заради повсеместните микроклиматичните особености,битува мнеието-1000 пчелари-1001 технологии

  4. #514
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вече има по-подробна информация. Такова е положението само на 2 мои пчелина - Яворец 1 и Яворец 2. Двата пчелина са на разстояние около 2 километра един от друг. По другите ми пчелини, които са пръснати в 2 окръга (Габровски и Ловешки), няма такива проблеми.

    Каквото и да е това чудо, то със сигурност е свързано С КОНКРЕТНИЯ РЕГИОН. Дали говорим за паша, за пръскане, за натравяне или за извънземна намеса, то това, което се е случило, засяга само една малка площ с радиус от няколко километра. На други места такава аномалия не се наблюдава.

  5. #515
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Един стар пчелар навремето ме учи да слагам при роеви състояние слама у кошера ,но и така не разбрах да ли помага не ме до научи умре завалията.

  6. #516
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Вече има по-подробна информация. Такова е положението само на 2 мои пчелина - Яворец 1 и Яворец 2. Двата пчелина са на разстояние около 2 километра един от друг. По другите ми пчелини, които са пръснати в 2 окръга (Габровски и Ловешки), няма такива проблеми.

    Каквото и да е това чудо, то със сигурност е свързано С КОНКРЕТНИЯ РЕГИОН. Дали говорим за паша, за пръскане, за натравяне или за извънземна намеса, то това, което се е случило, засяга само една малка площ с радиус от няколко километра. На други места такава аномалия не се наблюдава.
    Има нещо в микрораиона което влияе. Затоава на едни пчелини се роят а на други не.Макар че в другата тема за северозапада се обяснява че проблема е в пчеларя че е дремал (причина която лично аз категорично изключвам).
    На тези два пчелина слагани ли са решетки на кошерите да не могат да излязат търтеите.

  7. #517
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Някъде съм чел, че карниката пести сили, когато пашата е слаба, за разлика от италианките.
    Така е! . Имал съм не чисти италианки, но италианка + наши търтеи, които "харчеха много". Пчели много, но на края на сезона мед малко. Виж ако се получеше обилна паша, тогава пълнят за часове, но става рядко.

  8. #518
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Има нещо в микрораиона което влияе. Затоава на едни пчелини се роят а на други не.Макар че в другата тема за северозапада се обяснява че проблема е в пчеларя че е дремал (причина която лично аз категорично изключвам).
    На тези два пчелина слагани ли са решетки на кошерите да не могат да излязат търтеите.
    Хубаво и почтено ще да е колега да не ми вадиш думите от контекста. Казах дремал в смисъл че е оставил магазините пълни и саму пълнели плодниковите пити с мед, така че да няма място къде да снася. Ти да не мислиш че плиткото дъно в съвременните кошери не е проблем за роенето?

  9. #519
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Така е! . Имал съм не чисти италианки, но италианка + наши търтеи, които "харчеха много". Пчели много, но на края на сезона мед малко. Виж ако се получеше обилна паша, тогава пълнят за часове, но става рядко.
    Какво ще рече нечиста италианка с наши търтеи? Следва търтеите в кошера да са от същата порода като пчелите не е ли така? Или аз нещо не ти разбрах мисълта.

  10. #520
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Какво ще рече нечиста италианка с наши търтеи? Следва търтеите в кошера да са от същата порода като пчелите не е ли така? Или аз нещо не ти разбрах мисълта.
    Майката и търтеите в кошера могат да бъдат от една порода, но работничките могат да бъдат от различна.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 52 от 391 ПърваПърва ... 242505152535462102152 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 7 гост (и))

  1. Tevion

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •