Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 51 от 389 ПърваПърва ... 41495051525361101151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 501 до 510 от общо 3886
  1. #501
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от grand_pn Виж публикацията
    Според мен майки на една и съща възраст,горе доло с еднакви качества .И семейства поставени при едни и същи условия.
    Имам 2 отводки от г-н Матеев от миналия сезон. Гледани са по един и същи начин и двете, слагал съм им и на двете винаги в един и същи ден рамки с основи, подхранване по един и същ начин, ротация на корпусите винаги еднакво и сега единия беше в роево, като е на 2 корпуса и магазин с малко нектар в него, а другия е без роеви намерения засега на 2 магазина и може да се наложи скоро да му слагам и трети, в случай, че не ми остане време да ги центрофугирам.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  2. #502
    Наблюдател
    Регистриран
    20.10.2014
    Мнения
    47
    Пчеларски район
    с.Николово
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    При мене вчера констатирах една страшна ситуаяция - на един от пчелините, на който отидохме да правим планови отводки се оказа, че всички семейства в пчелина на 100% са заложили маточници и се готвеха да се роят. Разфасовахме ги на отводки, но със същия успех можеше и да ги изтървем, ако няхме отишли да правим отводки на друг пчелин.

    Такова чудо досега не бях виждал. В момента обикаляме по пчелините да правим планови отводки, и във всеки един пчелин откриваме по 1-2 максимум 3 семейства, които се готвят да се роят. За пръв път обаче попадаме на пчелин със 100% роево настроение във всеки един кошер. Интересно ми е каква е причината, и затова пиша във форума за идеи и съвети.

    Пчелина е в регион с доста акация. Тя беше цъфнала преди да започнат поредицата от дъждовни дни, и вероятно пчелите се бяха настървили да я събират. После дъжда ги заключи в кошерите за 7-8 дена и ето ти го резултата.
    В какво състояние бяха медовите корпуси - празни, полу-пълни или пълни преди влошаването на времето? Сироп давали ли сте в периода на лошо време 7-8 дни? Струва ми се важно да се разнищи причината за тотално изпадане в роево състояние, та затова питам...
    Благодаря!
    Милен Георгиев

  3. #503
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    Просто предположения за причината ,но със сигурност трудно ще се познае,трябва да се вземат всички фактори,а това Матеев го умее

  4. #504
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от milen757 Виж публикацията
    В какво състояние бяха медовите корпуси - празни, полу-пълни или пълни преди влошаването на времето? Сироп давали ли сте в периода на лошо време 7-8 дни? Струва ми се важно да се разнищи причината за тотално изпадане в роево състояние, та затова питам...
    Благодаря!
    Преди дъждовете пчелина беше подготвен за акацията. Всички кошери бяха разширени с допълнителни корпуси според силата на семействата. Освен това беше направено и частично изравняване - вземане на пити с пило от най-силните семейства и даване на най-слабите. Въобще пчелина беше направен уж като по книгите. Така бяха подготвени и другите пчелини, но специално на този по неизвестни за мене причини роевото настроение се беше активирало едновременно във всички кошери. Все едно някой магьосник е дошъл на пчелина и е размахал магическата пръчица.

    Не знам дали някакво пръскане с някакъв полу-безопасен препарат не е в състояние да предизвика такава една едновременна реакция в целия пчелин.

  5. #505
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от grand_pn Виж публикацията
    Просто предположения за причината ,но със сигурност трудно ще се познае,трябва да се вземат всички фактори,а това Матеев го умее
    И аз хвърлям боб, гадаейки какво точно се е случило. Писах във форума, белким се намери някой, който да е наблюдавал нещо подобно.

  6. #506
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от grand_pn Виж публикацията
    Според мен майки на една и съща възраст,горе доло с еднакви качества .И семейства поставени при едни и същи условия.
    Това е едно от предположенията, защото миналата година масово подменях генетичния материал по всичките си пчелини с цел да се подготвя за официалната развъдна дейност и да се оттърва от всички жълтеещи семейства. Наистина по майчина линия над 50% от семействата ми са с почти идентични гени (3-4 различни супер-линии), но по бащина е каквито търтеи е имало там в небето.

    Не може да се говори за напълно еднакви семейства в генетично отношение, защото по време на главния пролетен преглед имах семейства както с по 5-6 междурамия с пчели, така и с по 20-25 междурамия. Средното беше на ниво 9-11 междурамия, но имах и рекордьор с 25 междурамия.

  7. #507
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това е едно от предположенията, защото миналата година масово подменях генетичния материал по всичките си пчелини с цел да се подготвя за официалната развъдна дейност и да се оттърва от всички жълтеещи семейства. Наистина по майчина линия над 50% от семействата ми са с почти идентични гени (3-4 различни супер-линии), но по бащина е каквито търтеи е имало там в небето.

    Не може да се говори за напълно еднакви семейства в генетично отношение, защото по време на главния пролетен преглед имах семейства както с по 5-6 междурамия с пчели, така и с по 20-25 междурамия. Средното беше на ниво 9-11 междурамия, но имах и рекордьори с по 25-27 междурамия.
    Кога го прави тоя главен преглед !!! Че толкова много междурамия с пчели.
    Милен Михов

  8. #508
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Ей това рибарите и пчеларите са голяма работа

  9. #509
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Едното ми предположение е , че в този пчелин може пролетта да идва една седмица по-рано и семействата да са били по-напред в развитието си. Под развитие освен големината на семейството имам предвид и жизнената сила на пелите. Дали в района на този пчелин няма повече ранна растителност богата на пращец?

    Второто ми предположение е да си напипал пчели с повече карникови гени. Миналата година си купих една отводка, която тази година изоставаше в развитието ( в сравнение с кошерите от местни майки). Тъкмо бях обявил тази майка за негодна, и в един момент като тръгна обилен прашец и същата така включи турбото, че кошера започна бързо експоненциално развитие. Сега ако почне една седмица дъжд, този кошер 100% ще влезе в роево. Ако твоите майки са имали подобен ген, това би могло да е обяснение.

  10. #510
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Някъде съм чел, че карниката пести сили, когато пашата е слаба, за разлика от италианките.

 

 
Страница 51 от 389 ПърваПърва ... 41495051525361101151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (2 потребител (и) и 4 гост (и))

  1. The Chef,
  2. Кразз

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •