Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 367 от 391 ПърваПърва ... 267317357365366367368369377 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,661 до 3,670 от общо 3910
  1. #3661
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Нищо още не сме засадили но помощника не се удържа нова пазарна ниша откри 12 вида разсад домати предлага от жълто чери до черни кримски
    Прикачен файл 12063Прикачен файл 12064Прикачен файл 12065


    П.П.Като се загледаш в разсада ще видиш що не бързаме да го садим
    В едното сандъче е готов... аз ги привързах моите, тая седмица ще цъфнат ако е хубаво времето, трябва да щракна една снимка, много добре вървят розовите, с къси междувъзлия, тъмно зелени и дебелички, пу-пу да не им е уроки... топих восък, и там трябваше да щракна снимка какви мизерии слагат в 100% в.о., ама малката ме отсвири, а аз се бях омазал и нямаше начин...
    п.п. на тоя твоя помощник не му давай да продава, че подарява само да продава и кой не вземе - бие...

    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами за 2 часа явно си взеха слънчева баня и се прибра безработната измет, тъкмо докато спях. С това тръскане и махане на маточниците ми е интересно какво ли ще стане. Сигируно пак ще направят. Третия кошер беше най-напреднал, имаше една излюпена майка ... Понеже и в него не можах да намеря старата, разделих ги както дойде, оставих им по един маточник, на този дето ще го преместя, оставих тази младата майка, която е неоплодената. Турих им и по 1-2 основи и да се оправят.
    Голям гърч днес, то и затова има забавяне в развитието, просто силните са изпаднали в роево. Другите които бяха по-слабички сега са добре, обаче няма чак толкова много пчели, да видим дали ще хванат поне те акацията.
    За първи път успях да видя и кърлеж на една от пчелите, досега никога не съм виждал на пчела. Те доста ясно се виждат, дори не предполагах. То е по лесно да намериш пчела с кърлеж отколкото немаркирана майка по това време...

    Та това е при мен от 6 кошера, 3 в роево, другите 3 са добре. Сложил съм и един капан, защото почти сигурно от този дето го разцепих на 2 ще излети някой рояк, дано да се хване поне. Тези другите 2 на които изчистих маточниците, се чудя дали ще работят на акацията или ще си кибичат.

    Догодина вече трябва да променя начина на работа, така или иначе времето лошо нелошо, винаги при мен роят по едно и също време ... досега 5 години. Точно седмиата преди акацията вече са готови, а започват отпреди това. Даже специално предния път си бях маркирал че са заложили маточник и са го осеменили, ама понеже съм много умен а и ме болеше крака, исках да видя дали сметките ще са точни ... и наистина още тогава съм написал че майката ще се излюпи на 8ми май.....
    Ти с десетаци ли си че толкова напират да роят или си ги угояваш?
    Иначе за акацията си прав, трябва да е тая седмица. В Петък05.05. по пътя към Плевен, близо до зеленчуковия пазар на Горни Дъбник видях група от 2-3 дръвчета яко нацъфтяли и ми блеснаха очите, ама само толкова, никъде другаде нищо

  2. #3662
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    десетки са да. акацията може да се е забелила, ама кога ще започне да отделя, не е много ясно. Много студ вчера за времето, днес също леко затопли до 16 градуса, но много вятър, а вечер си е студено ... Нямам и на идея какво ще стане с акацията. Така като гледам с това време чак след събота 13 и то с тези температури, въобще не ми е ясно какво ще стане. Аз не виждам хубаво време за събиране на акация от пчелите.

  3. #3663
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Днес много хубав ден по плевен, работят по акацията, предишните дни беше малко шибано времето ... Май ще е добре .... Въпроса е че при мен бяха изпаднали в роево, а някои които очакват не роиха. Излетял е един рояк и се прибирах до плевен да го настанявам .... Взех една пита с прясно пило от друг кошер, който май април средата или началото имаше хубаво запечатани 2 маточника за самосмяна ... Сега отварям и какво да видя, маточници за роене, които са захранени но още недоизградени и запечатани.... Оставих го така понеже нямах възможност да правя каквото и да е било. Станаха кошерите от 6 на 8 и очаквам още някой да излезе, както и да ги смятах сметките все не ми излизат точно. Този се е хванал за първи път на лозето, а не на любимата им ниска дюла. Да не би защото отдолу сложих 2 кошера примамки и затова не се хващат повече там ... Но от тези примамки, няма никаква файда, не влизат въобще там пчели. Горе долу рояка е на 4 пити ... Проблема е че отворих всичките кошери и не разбрах от кой е излязъл ...

    Тъкмо казах колко е хубав деня и мина този дъжд, който срещнах на връщане в София, ей така отникъде хубавото е че май нямаше такъв силен вятър да не разсипе акацията и дъжда не е толкова силен ... Обаче май ако така продължава, няма да има акация .. Ще видим накрая, повече няма да го мисля ...

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	rojak23.jpg
Прегледи:      100
Размер:	275.6 KB
ID:	12082

  4. #3664
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Днес много хубав ден по плевен, работят по акацията, предишните дни беше малко шибано времето ... Май ще е добре .... Въпроса е че при мен бяха изпаднали в роево, а някои които очакват не роиха. Излетял е един рояк и се прибирах до плевен да го настанявам .... Взех една пита с прясно пило от друг кошер, който май април средата или началото имаше хубаво запечатани 2 маточника за самосмяна ... Сега отварям и какво да видя, маточници за роене, които са захранени но още недоизградени и запечатани.... Оставих го така понеже нямах възможност да правя каквото и да е било. Станаха кошерите от 6 на 8 и очаквам още някой да излезе, както и да ги смятах сметките все не ми излизат точно. Този се е хванал за първи път на лозето, а не на любимата им ниска дюла. Да не би защото отдолу сложих 2 кошера примамки и затова не се хващат повече там ... Но от тези примамки, няма никаква файда, не влизат въобще там пчели. Горе долу рояка е на 4 пити ... Проблема е че отворих всичките кошери и не разбрах от кой е излязъл ...

    Тъкмо казах колко е хубав деня и мина този дъжд, който срещнах на връщане в София, ей така отникъде хубавото е че май нямаше такъв силен вятър да не разсипе акацията и дъжда не е толкова силен ... Обаче май ако така продължава, няма да има акация .. Ще видим накрая, повече няма да го мисля ...

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	rojak23.jpg
Прегледи:      100
Размер:	275.6 KB
ID:	12082
    А при мен акацията въобще не цъфна. Единични дървета и единични цветове тук-там. Не знам опари ли я нещо, какво ли, но до сега така не е било. По ливадите започва да цъфти див фий и детелина.

  5. #3665
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Днес много хубав ден по плевен, работят по акацията, предишните дни беше малко шибано времето ... Май ще е добре .... Въпроса е че при мен бяха изпаднали в роево, а някои които очакват не роиха. Излетял е един рояк и се прибирах до плевен да го настанявам .... Взех една пита с прясно пило от друг кошер, който май април средата или началото имаше хубаво запечатани 2 маточника за самосмяна ... Сега отварям и какво да видя, маточници за роене, които са захранени но още недоизградени и запечатани.... Оставих го така понеже нямах възможност да правя каквото и да е било. Станаха кошерите от 6 на 8 и очаквам още някой да излезе, както и да ги смятах сметките все не ми излизат точно. Този се е хванал за първи път на лозето, а не на любимата им ниска дюла. Да не би защото отдолу сложих 2 кошера примамки и затова не се хващат повече там ... Но от тези примамки, няма никаква файда, не влизат въобще там пчели. Горе долу рояка е на 4 пити ... Проблема е че отворих всичките кошери и не разбрах от кой е излязъл ...

    Тъкмо казах колко е хубав деня и мина този дъжд, който срещнах на връщане в София, ей така отникъде хубавото е че май нямаше такъв силен вятър да не разсипе акацията и дъжда не е толкова силен ... Обаче май ако така продължава, няма да има акация .. Ще видим накрая, повече няма да го мисля ...
    ]
    Kаква акация в това време, при мен още не съм видя пчела да кацне на нея. Иначе сега от детелината и бобеца (както му викаме тук) има раздвижване.

  6. #3666
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Май си прав, никаква няма да има ... Понеже ти видях другата тема и при мен тези майки дето ги чаках да се оплодят никакви ги няма. Все пак по плевенско е малко по благосклонно времето, но не съм имал време да гледам къде летят и какво правят , понеже не съм до кошерите, но по летежа като ги видях вчера оня ден, ми се струва че посещават макар и малко ...

  7. #3667
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Вече съм абсолютно убеден, че уверено крача в правилната посока на пчеларския занаят. След преживяната първа зимна смъртност, през уикенда станах свидетел и на подготовка за пускане на рой. В Събота, малко преди обед, тъкмо бях започнал да ги отварям един по един за да видя кой как работи и дали има нужда от допълнителен магазин и т.н., едно семейство започна да се облита. Сега, ако кажа че съм понатрупал известен опит може би ще е прекалено, но явно има нещо, защото ручкайки си кротко комшиите им, се усетих, че тия приятелчета някак не се облитат „правилно“. Поглеждам, те се наредили на прилетната дъска, вдигнали дупетата и пърхат усилено с крилца. Яснооо.., хладнокръвно приключвам с работата и отивам да си приготвя нуклеус. Слагам 4 рамки с в.о. и две с мед(добре че има зимна смъртност) и го позиционирам на сгодно място. Гледай тате как се прави, казвам на десетгодишната си дъщеря люлееща се на люлката под асмата, обяснявайки в подробности какво се готви, как ще се случи и аз какво ще направя. Отсреща никакъв интерес. Но то и нямаше как да бъде другояче, при положение, че докато траеше полуакадемичната ми лекция, взе че се заоблачи, притъмни и гадинките свириха „отбой“. Още по-добре, казвам, опитвайки се да си запазя пчеларското самочувствие. Нататък предполагам е ясно: приготвям 2 магазина, отварям, тръскане, маточниците аут, всичкото пило горе, което впрочем не беше никак много, долу восъчните основи и питите с мед и прашец, между тях ханеманова решетка, затварям. И се почват едни мисли да ме човъркат. Ами дали имат майка? Ами ако вече са се роили веднъж? Ами това, ами онова и така докато си събирам партакешите, посягам да взема топката с маточници за да я занеса към восъкотопката и какво да видя? Млада, явно току-що излюпила се майка, трудно различима от работничка. Благодаря ти Господи!, си казвам наум, докато внимателно пускам майката пред прелката и гледам как няколко пчели я насочват в правилната посока.
    Около 2-3 часа по-късно, си седя и си говоря с жена ми и чувам някакво жужене. Поглеждам в посоката откъдето идва и виждам, че някаква пчела е влязла в работилницата ми и жужи по комарника опитвайки се да излезе. Отивам да и отворя и какво мислите? Отвън по комарника се разхожда важно-важно баш титулярката-майка от въпросния кошер. Това не може да е истина, си мисля докато се опитвам да я хвана с щипка без много да я увредя. Веднага взимам един нов лаков маркер оставен в жабката на колата за точно такива екстремни случаи и буквално с треперещи пръсти и избацвам една професионална бяла точка. За разнообразие, нея я пуснах през горната прелка. Да си се разбират по женски.
    На следващия ден, в Неделя, всичко си беше спокойно, цареше мир, любов и разбирателство и всички забързано си работеха без никакви признаци за роене. Споменах ли че няма начин от мен да не излезе пчелар? Ако не, то го правя!

  8. #3668
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Браво колега, аз по принуда пак се върнах. Днес ми излетяха два роя .. Единия понеже нашите не можаха да се оправят докато се прибера от София си беше заминал. А другия пак голям се опита да излети, но той сам се самонастани в подготвения кошер. Гледам акацията май и е станало нещо. Отводките и рояците почти не градят, започнах леко да ги подхранвам .. Тук следобедта без да има такава прогноза, мина нещо като буря за 15 минути се изля дъжд. и после слънцце и после пак дъжд. ...

    В този ред на мисли да ви попитам, майките продължават да не се оплождат, просто няма никой.. Колко дни е толеранса предвид да трябва да напрая нещо ако не са се оплодили ? Иначе се надявам след днес и утре да станат нещата ...

    Е да пусна и две видеа, не че не сте виждали .

    https://drive.google.com/file/d/1BYA...usp=share_link

    https://drive.google.com/file/d/1BvG...usp=share_link

  9. #3669
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    В този ред на мисли да ви попитам, майките продължават да не се оплождат, просто няма никой.. Колко дни е толеранса предвид да трябва да напрая нещо ако не са се оплодили ? Иначе се надявам след днес и утре да станат нещата ...
    Тия дни е имало сериозно оплождане, но нали знаеш, че след оплождането идва и захранването. Трябват и няколко дена да пронесат след оплождането, така че може вече всико да е на ред. При мен няма също пронесли, но личи че има оплодени, по поведенето на пчелите и майката.

  10. #3670
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Споменах ли че няма начин от мен да не излезе пчелар? Ако не, то го правя!
    Готов си!
    Амаааа,пиши ги бегали(рояците)

 

 
Страница 367 от 391 ПърваПърва ... 267317357365366367368369377 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •