Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 365 от 391 ПърваПърва ... 265315355363364365366367375 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,641 до 3,650 от общо 3910
  1. #3641
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Обаче друго си е с помощник, нали? Еле па с тоя, няма удържане.
    Гого, снимките актуални ли са към датата, щото малко мънички ми се чинат тия доматки? Или пък мойте избързват?
    Като стана дума за избързване, в север-център въпреки хладното време, имам едно семейство което на 08.4. получи пълен 12р. магазин. За първи път слагам магазин толкова рано, но не се сетих за друг метод за охлаждане на страстите...То и за първи път имам и зимна смъртност, явно ще стане пчелар от мен
    Аааа актуални са но напоследък с тия харпове де ги ползват за щяло и нещяло не ги бързам много разсадите, че стават цигуляви без слънце април месец пък после май месец като ги подкарат с кемтрейлса и им опадат първите завръзи. Пък съм си и на възраст вече та много много зор не си давам а той помощника е голяма работа колкото две малки

  2. #3642
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    За втори път тази година отварям кошерите. Единия е направил както разни специалисти казват "от рамка до рамка с пило" без да съм пипал нищо, просто първия път завъртях една рамка, ама едва ли това е причината и разпечатвах мед. Имам 2 слаби кошера и 2 силни, това е прегледа който направих. Силния го разширих със стара пита с малко разпечатан мед и ВО, за да видя дали ще градят. Другите ги разширих всичките само със стари пити. Единия от кошерите е сложил запечатал два много хубави маточника за самосмяна. Чудя се дали да не взема и да използвам единия за отворка Трудно ми е с крака затова че не знам ...

    Останаха ми 2 кошера да проверя, които са хептем силни, тях съм ги оставил за утре да ги прегледам, че крака ми е батак днес. Цял ден движение. Не мога да ги гледам на корпус, няма сега кой да ми носи рамките. Но те така внасят жълт прашец и нектар, все едно има главна паша.

    Предвид това че за първа година никак не съм гледал кошерите, а те са в идеално състояние, се чудя доколко е правилно разни хора да се показват по клипове и да обясняват как са постигнали велики резултати заради селекция или заради технологии ...

    Моите днес бяха толкова кротки, че не можах да повярвам, отделно на това сами си бяха оправили пилото. При слабите семейства, пилото е хилаво и меда е повече. Ама силните всичко са си оправили сами....

    Чувствам се малко измамен сега, като чета литература как трябва да се прави еди що си и да се показват видеа, а всъщност пчелното семейство така като гледам си е най-големия майстор.

    П.С - забравих и да спомена че правя всичко на момента, както го усетя. Някои семейства разширих отстрани, обаче има едно на което прецених че трябва да му сложа рамка стара с малко разпечатам мен по към средата.

    Досега не съм подхранвал и за първа година не им слагам и сироп. Гледам че от тук насетне времето ще е хубаво и се чудя дали да им давам сироп ... Предишните години като съм ги подхранвал винаги са били прекалено силни и трябва да ги отслабвам преди акацията.
    Понеже днес остават без обем, и не мога да им давам пити, може би не е лошо да се налива по малко сироп.

  3. #3643
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Отворих и силните имаха по 6 пити със запечатано пило от общо 9 и се бяха позадръстили. Лошото е че почти нямаше открито. Махнах преградните и им сложих по една стара пита с малко разпечатан мед. Да има къде да снася майката и сега са по на 10 пити. Но според мен това е много временна мярка ... И ще трябва да правя отводка . Но се чудя дали тази работа не може да стане след една седмица. Няма заасега никакви признаци за роене.

    Други години по това време слагам основи, и въпреки че има овошки не градят добре ако не давам сироп. Сега много се чудих и им дадох готова пита, като няма да ги подхранвам поне засега. Не мога да ходя да се занимавам. Оставил съм само на едно семейство ВО, за да видя дали ще я градят, без да давам сироп. НЕ слагах на другите понеже никъде не са надграждали и досега времето беше скапано, та затова ми се стори безмислено да им давам ВО. А по - натам и да искам не мога да им дам ВО, защото се напълни целия обем с пити и няма накъде.

  4. #3644
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Отнемаш прашецова пита( обикновено в ляво от пилото) и слагаш основа. Забавя ги около седмица.

  5. #3645
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Отнемаш прашецова пита( обикновено в ляво от пилото) и слагаш основа. Забавя ги около седмица.
    Ясно, благодаря. Обаче тази година е много различна от предишите. Хем цъфна всичко, хем времето го пречука и сега имам усещане че има основно прашец, но не и нектар. Днес е първия ден да събират каквото е останало. Другата седмица ще видя какво е ... Започвам работа от вторник и никой няма да ми цепи басма, поне първите седмици. После ще ги оставя както и пчелите, сами да се оправят

  6. #3646
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ясно, благодаря. Обаче тази година е много различна от предишите. Хем цъфна всичко, хем времето го пречука и сега имам усещане че има основно прашец, но не и нектар. Днес е първия ден да събират каквото е останало. Другата седмица ще видя какво е ... Започвам работа от вторник и никой няма да ми цепи басма, поне първите седмици. После ще ги оставя както и пчелите, сами да се оправят
    В тоя студ, няма и да има нектар скоро. Иначе, има много начини на работа. Тук има тема за Демари. Георги както работи, също става, особено за хора, които не искат или не могат да навестяват често пчелите. Ако се вкара и малко фантазия, ...

  7. #3647
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Христос возкресе ! Утре ще си ходя на София и реших да видя кошера с основата как е. Мислех да я махна и да сложа пита изградена. Обаче като отворих и се оказа че основата за 3 дни е изградена почти напълно без да е проядена, като не съм подхванвал никак. За пореден път съм удивен. Минали години им давам основи по-рано и те ги прояждат. Тази година бях сигурен че няма да градят. А се оказа точно обратното. Другите семейства са много силни и реших да им махна по една пита с запечатано пило и да го дам на единствения слаб. И сложих и на тях основи. Поразместих и питите. Явно сега топлото време и лекия дъжд който падна им даде някакъв старт. Проблема е че силния кошер май отива на роене, бръмчи и пърха с крила. ...

    Ето едно видео с него ..

    https://drive.google.com/file/d/1kxI...usp=share_link

    Според вас дали ще рои ? Само за няколко минути го затворих за да си взема някакъв инвентар и на излоцията се натрупаха толкова много пчели.

    Ето видео и на втория силен ..

    https://drive.google.com/file/d/1gj_...usp=share_link

    който изглежда добре ...

    И един общ план на двата

    https://drive.google.com/file/d/18PI...usp=share_link

    Мисля обаче довечера да им дам малко сироп, понеже започвата да остават малко без храна и с много прашец.

  8. #3648
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Чел съм бегло и Георги ми е писал, обаче не се чувствам подготвен за този начин на работа. Има едно нещо което ме притеснява и това е голямото разширяване на обема изведнъж с цял дадан блатов корпус. Другото е както съм писал е че на мен магазина ми тежи да вдигам, а камо ли корпус, ако се наложи да гледам нещо отдолу. Отделно на това аз искам да си изкарвам акациев мед чист, колкото и малко да е. А като заложа корпус по това време, какво ще изкарвам и кога, не ми е много ясно. И пак ако трябва да правя преглед на кошера отдолу, как ще го вдигам този корпус горния....
    И третото е че нямам инвентар свесен. Кошерите са стари и не им пасват даже и магазините които купувам, та трябва да ги преправям.

  9. #3649
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Чел съм бегло и Георги ми е писал, обаче не се чувствам подготвен за този начин на работа. Има едно нещо което ме притеснява и това е голямото разширяване на обема изведнъж с цял дадан блатов корпус. Другото е както съм писал е че на мен магазина ми тежи да вдигам, а камо ли корпус, ако се наложи да гледам нещо отдолу. Отделно на това аз искам да си изкарвам акациев мед чист, колкото и малко да е. А като заложа корпус по това време, какво ще изкарвам и кога, не ми е много ясно. И пак ако трябва да правя преглед на кошера отдолу, как ще го вдигам този корпус горния....
    И третото е че нямам инвентар свесен. Кошерите са стари и не им пасват даже и магазините които купувам, та трябва да ги преправям.
    То не вдигаш двата магазина на веднъж сам това с 2 корпус е за двама руснаци бачкам заедно иначе и по възрастни работят но пита по пита.В центъра се слагат 2-3 до 5-6 ВО според зависи но и 2-3 вършат добра работа по слабо семейство и по слаба паша майката е там не ходи по магазинните пити там слагат меда.Вадят се остават в центъра плодниковите там е малко проблем с далачетата с търтей под тях и са с пило чак за по късно или при пи силна паша са с мед.В долния корпус са лежяците и младата безработни сган де прави роенето та не е много разширението за моя район по това време

  10. #3650
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Това най-силното семейство от клипа му сложих един магазин с 6 рамки и той веднага ги усвои. Сега за първа година, на магазинна рамка изрязох от пита на която е гледано пило и напръсках със сироп, за да видя дали майката ще се качи горе. Не ми се е случвало толкова рано толкова силно семейство....

    Другото което пак е от клипа, е заложил маточници даже има яйца вътре и ще се рои. Него сигурно ще го отделя по-късно или ще го мисля какво да го правя.

    Голяма сила са тази година .. Уж скапана година, а откъде така се силят незнам. Изядоха меда и сега наливам сироп....

 

 
Страница 365 от 391 ПърваПърва ... 265315355363364365366367375 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •