Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 347 от 389 ПърваПърва ... 247297337345346347348349357 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,461 до 3,470 от общо 3884
  1. #3461
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Все пак отворих кошерчето входа, понеже ми се стори доста топло времето, малка част от пчелите налетяха при съседния кошер където беше близо до старото място, но не много. Нещата в този кошер се успокояват, където налетяха пчелите. А при малкото кошерче, няма оси, опитва се една да влезе, но входа е толкова малък че не може, понеже една пчела застава на него и няма как.

    Тъй като днес утре и вдруги ден нощните температури не са за кълбо няма да затварям кошера и ще следя какво е положението. Чак след понеделник вторник нощните температури падат под 10 градуса и тогава може би привечер ще го затварям а по-късно сутринта пак ще го отварям, ако съм на място де. Ако съм в София, каквото стане.

    Осите изчезнаха засега от мястото, след като ръсих. Утре дано да е същата работа и вече по-спокойно.
    Засенчи го добре кошера, да не отваряш/затваряш.

  2. #3462
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Засенчи го добре кошера, да не отваряш/затваряш.

    Няма да се наложи, понеже то стана студено и повече такива температури няма да има. Този кошер още от пролетта се оказа ебаси и гредата, през какви ли не проблеми мина. Аз съм писал доста за него. Само като застуди малко и осите го атакуват, в доста по-малък размер, аз бая утрепах, обаче се дразня че като е студено влизат оси. Сега съм го оставил затворен. Но като стане топло го отварям за малко. Понеже днес е студено, мисля да го оставя за 2 пълни дни и да го отворя по натам. И вечер да карам баща ми да го затваря и като се затопли да го отваря. Не мога да го държа толкова дълго затворен.

    Другото е че като местих рамките, ми се стори прекалено подозрително че има заложено търтеево пило, а пък майката е млада . И се чудя какво става, дали заради огромната инвазия на оси, се беше побъркал или е друга работата. Защото като го преместих в друг по-малък кошер, вътре беше пълно с оси ..

    Сега не смея да го ровя повече, ще го чакам малко да се освести, освен ако майката не е калпава, тогава си заминава.

  3. #3463
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ето го видеото най-накрая

    https://drive.google.com/file/d/1jX9...ew?usp=sharing

    Значи ще ми се да ходя да търся находища още не пчелния вълк. Проблема е че единия съсед не си пипа двора и не живее там. Целия двор е до кръста в лепка и не знам как да вляза там да търся находища. Мисля да ида да поразходя.
    Би ли споделил, как ги търсиш тези гнезда?
    Вчера забалязах подобен проблем при три от моите кошери, които са на друго място. Както бях писал преди в другите теми, това бяха две отводки, които цяло лято не успяха да се развият и някак си лятящата пчела намаляваше. Вярно е, че забелязвах оси наоколо, но не обърнах особено внимание (Вероятната причина да няма развитие семейството). Сега преместих и още една там.
    Понеже вчера времето беше хубаво и аз се задържах почти цял ден там имаше време да ги наблюдавам.
    По някое време се бяха скупчили и запушили почти входовете. От време на време изкарваха с бой отвътре тези гадове.
    Стесних им входовете, колкото за една пчела. Сложих един капан срещу тях, но явно някъде наблизо има гнездо на тези гадове, защото са много.

  4. #3464
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Би ли споделил, как ги търсиш тези гнезда?
    Вчера забалязах подобен проблем при три от моите кошери, които са на друго място. Както бях писал преди в другите теми, това бяха две отводки, които цяло лято не успяха да се развият и някак си лятящата пчела намаляваше. Вярно е, че забелязвах оси наоколо, но не обърнах особено внимание (Вероятната причина да няма развитие семейството). Сега преместих и още една там.
    Понеже вчера времето беше хубаво и аз се задържах почти цял ден там имаше време да ги наблюдавам.
    По някое време се бяха скупчили и запушили почти входовете. От време на време изкарваха с бой отвътре тези гадове.
    Стесних им входовете, колкото за една пчела. Сложих един капан срещу тях, но явно някъде наблизо има гнездо на тези гадове, защото са много.
    Значи доколкото съм чел и това въпросното гнезно е на място което не се обработва. В случая е земя с трева, която само се коси. На припек е задължително, и на леко баирче, за да няма вода. Те си личат къде са като ходиш, понеже се въртят на повърхноста. Основното е да има земи, които не се обработват, ако се оре и обработва постоянно, там със сигурност няма. ПРосто се обхожда пчелина по възможност и се гледа за наличието на такива. Въпреки че унищожих подобно гнездо, мисля че има още на разтояние. Имам два съседни двора, които са пусти и там със сигурност има, но единия не съм го обходил понеже е пълен с гъста растителност - лепка до кръста и там не ми се влиза. За втория не остана време.
    Аз се прибрах в София и това ми е проблема , че правя нещата половинчати, а трябваше да мина и през двата двора.. ..


    П.С - иначе съм чел че може да се прикрепи конче към един екземпляр и да го следиш накъде отива. Иначе аз съм с добро зрение и тези летят толкова хаотично и бързо, че не може грам да ги видиш накъде хващат. Докато пчелите ги виждам откъде влизат и накъде отиват.

    Другото и най-важното нещо, което прочетох по книгите и тук във форума е превенцията. Пролетно време задължително капани, тъй като иззимува само майката и тогава да се унищожават, защото есента както ми писа един колега, капаните са нещо от рода на "Да пробваш да изгребеш морето с лъжица"


    Иначе в момента кошера го отварям само когато е топло, иначе стои затворен. Привечер го затварям и на обед го отварям за малко. Въпреки че тук колегите ми казаха да стои постоянно затворен, но ... И съм сложил два капана до него. Там яко влизат оси ..
    Ти трябва сутрин като напече да застанеш за 10-15 минути да видиш за какво става на въпрос. При мен беше станало бръмчило от оси. Затова прехвърлих цялото семейство в нуклеосче, изчистих го от осите и го преместих на друго място. А там сложих един голям капан за оси. Мина сигурно една седмица още пълнят капана и се опитват към съседния, но той е много силен и няма никакъв проблем.
    Като че ли забелязвам намаляване на осите, които посещават кошера. По един друг начин също ги трепах. Но това е за човек като мен, който може да отдели сума му и време да се занимава само с 1 кошер. Ако са много, )) едва ли ще да има начин.
    Просто семействата трябва да са силни, то и затова по книгите пишат едно и също "силни семейства" и като борба с даден вредител "силно семейство."

    Въпреки че всяка година съм имал едно слабо семейство и никога не съм имал проблем с този пчелен вълк до тази година. Явно климата оказва влияние и се е развъдил доста.

  5. #3465
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Благодаря за споделената информация.
    Покрай мен са доста тези необработваеми дворове, така, че няма да е лесно.
    Ще видя как ще се развият нещата. Ще ги държа притворени като за една пчела, а пък на пролет ако оцелеят войната ще продължава.

  6. #3466
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    При мен има намаляване на пчелния вълк, капаните действат добре, но едва ли те са причината. Няма вече организирана атака срещу по-слабия кошер. Сега има единични бройки, които се въртя вече покрай всичките кошери. Отървах го този, въпроса е че не ми е ясно дали ще изкара зимата. Според мен само ако е мека зимата. Ще видя какви са му запасите, тъй като му дадох една пита с мед, и ще заменя още една по-късно ако е необходимо. Дефакто той в момента е на 4 пити и ще го отворя някоя вечер да видя действително колко покрива. Но според мен едва ли са повече от 3 максимум 4 междурамия. Предната седмица имаше открито пило, както и търтеи, докато другите силните, не видях да има открито. Беше останало само запечатано.

  7. #3467
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    За да разбереш дали ще изкара зимата,сложи му стотина грама захарен сироп.Ако го вземе за една нощ,ще го бъде.

  8. #3468
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    За да разбереш дали ще изкара зимата,сложи му стотина грама захарен сироп.Ако го вземе за една нощ,ще го бъде.
    Ще го пробвам, мерси. Но да ти кажа честно, понеже имам много малко кошери, всеки съм го наблюдавал идеално. Това ми е досега втори такъв слаб кошер. Предишния едвам креташе преди години и пак беше на 4 рамки даже 3 за зазимуване. Не пипаше нито сироп, нито вода. Все едно болен човек. И този е така, не е пипнал вода, дето му сложих. Обаче оня, мина една година и се засили от само себе си. Една година му слагах пило и що ли още не и чак на втората стана силен силен, та до ден днешен така.

    На този ще му налея малко сироп за пробата щом казваш и ще споделя резултата, но още преди да отслабне чак толкова много и да го нападнат осите, не си взимаше сиропа, ама то пък и тогава нямаше и майка.

  9. #3469
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Нова изненада. Днес ги накапах за нозематоза за втори път. ПРедния беше преди 10 дни. Този кошер отварям и то там не е останало почти никаква пчела. Явно старите пчели си отиват. Майката също я няма. Но пак съм изненадан и то много. Спрях нашествието на оси, обаче освен оси и пчели няма вече. Има някакво малко останало запечатано пило. Даже се чудя дали да го чакам, или да го тръскам и да прибирам кошерчето. Толкова занимавки с него и така и не разбрах какво му се случва и той тръгна така криво още от пролетта. Писал съм много за този кошер, обаче си остана загадка за мен. Виждам че един от силните кошери също е намалял от 10 на 8 междурамия пчели и ще го стестня. Другите са си както бяха и преди 10 дни. Към края на месеца ще третирам и с ОК за вароатоза.

    Както каза Георги още преди "То добре е приел майката, ама какво ще му се случи" ... Еми е тва е, отслабване, нападение от оси и сега, няма пчели и майката изчезнала. А не е да са го нападнали другите кошери да го крадат, сигурен съм понеже го наблюдавам постоянно и меда си стои по питите, които му оставих последно.

  10. #3470
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Спрях нашествието на оси,.
    Не!Нищо не си спрял!
    Просто са измрели мъжките индивиди на оси и вълци.Всъщност,мъжките индивиди при осите,за разлика от медоносната пчела,се раждат след средата на лятото с единствената цел да оплодят бъдещите царици.При тях зимуват само оплодени майки,без свити,лобита и подобни....

 

 
Страница 347 от 389 ПърваПърва ... 247297337345346347348349357 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •