Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 339 от 390 ПърваПърва ... 239289329337338339340341349389 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,381 до 3,390 от общо 3893
  1. #3381
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Натам отиват нещата, но аз просто се чудя как е възможно и какво се случва. Писал съм .. Може да обобщя цялата информация за този кошер. И да я пусна. ................. Последно съм решил да пробвам да придам майка, въпреки че още предния път Трендафил ми каза че не е добра идея и да дам пита с пило. Въпреки че го правих 2 пъти нищо не стана. Сега с майката най-много да се набутам, ама я поръчах и просто ще пробвам, да видя какво ще стане.

    На 90 процента съм сигурен че е най-добре да ходя да ги тръсна.

    Друго нещо което стана при мен е че от тази седмица пият много по-малко вода от поилките отколкото преди това.

    Тука тази жега не спря, 35-36 градуса, но мисля че след 2-3 дни, времето най-накрая ще започне да се пооправя, но всичко е изсъхнало. Аз съм ги оставил на плодник и с по половин магазин мед тази година . Реших по - късно да махна тези магазини. Все си мислех че ще приберат меда от магазините докато гледат пило, ама засега има още, почти не са пипали, а паша няма никаква.
    Ситуацията с това семейство е малко... калпава, ама...
    Аз бих постъпил така:
    Няколко дни, преди придаването на новата майка, бих придал две пити с предимно люпещо се пило. Преглежда се за маточници. С придаването на майката, се пълни и хранилката.

  2. #3382
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    664
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ситуацията с това семейство е малко... калпава, ама...
    Аз бих постъпил така:
    Няколко дни, преди придаването на новата майка, бих придал две пити с предимно люпещо се пило. Преглежда се за маточници. С придаването на майката, се пълни и хранилката.

    Мерси за съветите, но както винаги аз пак избързах. Понеже майката дойде , не ми остана време да сложа пити с люпещо се пило, навсякъде пише че така трябва. Това кое ми направи впечатление като взех майката от еконт, е че е същия размер като новородените и с едни светли крачка. Понеже много съм ги наблюдавал такива из мооите кошери, ми прилича на млада неоплодена майка. Ама дано да не е така, аз за първи път купувам майка от лицензиран майкопроизводител.

    Иначе пръснах малко транспортната клетка с апирой и я сложих отгоре на рамките да видя какво ще стане. Ами дойдоха няколко пчели и започнаха да си подават хоботчетата, без никаква агресия да проявяват пчелите. Това което направих след това е от една пита на кошера взех мед и малко я намазах и я сложих за 48 часа. След 48 часа ще счупя капачето. Чел съм че клетките имат уж два изхода и двата се чупят. Ама тая клетка е една жълта правоъгъла и ми се видя само от едната страна да се освобождава, там е и храната сложена.

    Но със сигурност няма майка, защото днес отворих кошера без да подпушвам и пчелите си жужаха в един глас тревожно и пърхаха с криле.

    Май вече е излишно да питам за още съвети и какво да правя, след като нищо дето сте ми казали не съм направил ?

    П.С - тъкмо щях да кажа че този кошер е без никакви млади пчели , обаче се сетих че 2 пъти съм давал пити с пило. Последната от която отгледаха маточници беше на 12-ти юли.

    Ето това е клетката ..

    https://www.balmina.bg/product/1021/...-za-mayka.html

    Като гледам се отчупва само отдолу, поне така ми се видя.

  3. #3383
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Мерси за съветите, но както винаги аз пак избързах. Понеже майката дойде , не ми остана време да сложа пити с люпещо се пило, навсякъде пише че така трябва. Това кое ми направи впечатление като взех майката от еконт, е че е същия размер като новородените и с едни светли крачка. Понеже много съм ги наблюдавал такива из мооите кошери, ми прилича на млада неоплодена майка. Ама дано да не е така, аз за първи път купувам майка от лицензиран майкопроизводител.

    Иначе пръснах малко транспортната клетка с апирой и я сложих отгоре на рамките да видя какво ще стане. Ами дойдоха няколко пчели и започнаха да си подават хоботчетата, без никаква агресия да проявяват пчелите. Това което направих след това е от една пита на кошера взех мед и малко я намазах и я сложих за 48 часа. След 48 часа ще счупя капачето. Чел съм че клетките имат уж два изхода и двата се чупят. Ама тая клетка е една жълта правоъгъла и ми се видя само от едната страна да се освобождава, там е и храната сложена.

    Но със сигурност няма майка, защото днес отворих кошера без да подпушвам и пчелите си жужаха в един глас тревожно и пърхаха с криле.

    Май вече е излишно да питам за още съвети и какво да правя, след като нищо дето сте ми казали не съм направил ?

    П.С - тъкмо щях да кажа че този кошер е без никакви млади пчели , обаче се сетих че 2 пъти съм давал пити с пило. Последната от която отгледаха маточници беше на 12-ти юли.

    Ето това е клетката ..

    https://www.balmina.bg/product/1021/...-za-mayka.html

    Като гледам се отчупва само отдолу, поне така ми се видя.
    "От това което сте ми казали, нищо не съм направил"
    И аз така забелязах още по отрано, че питаш, обяснява ти се, а ти правиш точно обратното или каквото ти дойде на ум. Е, няма как да стане, колкото и да искаме да ти помогнем. Иначе пък погледнато от друга страна си мисля, че от такива корави глави стават добри майстори след като минат по трудния начин. Ако евентуално си вадят правилни изводи, разбира се. В другия случай се казва:-луд умора няма...
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  4. #3384
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    664
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    "От това което сте ми казали, нищо не съм направил"
    И аз така забелязах още по отрано, че питаш, обяснява ти се, а ти правиш точно обратното или каквото ти дойде на ум. Е, няма как да стане, колкото и да искаме да ти помогнем. Иначе пък погледнато от друга страна си мисля, че от такива корави глави стават добри майстори след като минат по трудния начин. Ако евентуално си вадят правилни изводи, разбира се. В другия случай се казва:-луд умора няма...

    Виж сега, аз досега правих това което ми казахте. Обаче просто трябваше да изчакам малко преди да купя майката. За да мога да сложа 2 пити с люпещо се пило, преди да я сложа. 5-6 дни ... Аз вече 2 пити залагам за спасителна майка и нищо не става. Даже те си бяха заложили края на юни. След това аз пак съм им давал пити, понеже нищо не стана, ама има мого врабчета, отделно тук по нашата къща има поне 20 гнезда на лястовици и тн .. не знам дали има общо. Но е факт че си изкарваха майка, успокояваха се и после пак оставаха без такава. .. Сега просто реших да експериментирам да видя какво ще стане, преди да ида и да го тръсна в нивата. Яд ме е че избързах да поръчам майката, а трябваше първо да сложа люпещо се пило, както ми каза колегата. Поне да има смисъл от цялата работа

    П.С - я да ви питам понеже знаете тези работи, така както плюснах майката в такова семейство и без никаква подготовка, какво ще стане според вас ?


    Относно съветите, зависи какви са. Не знам дали съм го споменавал, обаче за някои съвети човек трябва да узрее преди да разбере какво му се пише. Защото повечето пъти, особено ако не се разясни кое какво е, човек освен че чете измежду редовете, не разбира и каво го съветват Но това си е отделна тема и важи за всичко.

  5. #3385
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Яд ме е че избързах да поръчам майката, а трябваше първо да сложа люпещо се пило, както ми каза колегата. Поне да има смисъл от цялата работа
    Трябва за друго да те е яд......
    Ефек от добавянето на люпещо пило ще има ЕДИНСТВЕНО ако майката бъде приета.Демек,люпещото се пило,се добавя след,като майката бъде приета.

  6. #3386
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Виж сега, аз досега правих това което ми казахте. Обаче просто трябваше да изчакам малко преди да купя майката. За да мога да сложа 2 пити с люпещо се пило, преди да я сложа. 5-6 дни ... Аз вече 2 пити залагам за спасителна майка и нищо не става. Даже те си бяха заложили края на юни. След това аз пак съм им давал пити, понеже нищо не стана, ама има мого врабчета, отделно тук по нашата къща има поне 20 гнезда на лястовици и тн .. не знам дали има общо. Но е факт че си изкарваха майка, успокояваха се и после пак оставаха без такава. .. Сега просто реших да експериментирам да видя какво ще стане, преди да ида и да го тръсна в нивата. Яд ме е че избързах да поръчам майката, а трябваше първо да сложа люпещо се пило, както ми каза колегата. Поне да има смисъл от цялата работа

    П.С - я да ви питам понеже знаете тези работи, така както плюснах майката в такова семейство и без никаква подготовка, какво ще стане според вас ?


    Относно съветите, зависи какви са. Не знам дали съм го споменавал, обаче за някои съвети човек трябва да узрее преди да разбере какво му се пише. Защото повечето пъти, особено ако не се разясни кое какво е, човек освен че чете измежду редовете, не разбира и каво го съветват Но това си е отделна тема и важи за всичко.
    По важно е, да има ларви за които се грижат редовните пчели и по край тях да се включат и търтовъчните пчели.И като се изправи семейството, да видиш работа, лудо носене на пращец/ако има де/.И кой вход/изход в долния край не видя на клетката, широкия или тесния?

  7. #3387
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    664
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    По важно е, да има ларви за които се грижат редовните пчели и по край тях да се включат и търтовъчните пчели.И като се изправи семейството, да видиш работа, лудо носене на пращец/ако има де/.И кой вход/изход в долния край не видя на клетката, широкия или тесния?

    Няма ларви, няма яйца, няма нищо, това съм го писал вече. Иначе ето я клетката и овала който съм сложил показва къде може да се счупи и къде е храната. Само там го виждам аз, в другия край не ..

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	kletka.jpg
Прегледи:      67
Размер:	174.2 KB
ID:	11580

  8. #3388
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Мерси за съветите, но както винаги аз пак избързах. Понеже майката дойде , не ми остана време да сложа пити с люпещо се пило, навсякъде пише че така трябва. Това кое ми направи впечатление като взех майката от еконт, е че е същия размер като новородените и с едни светли крачка. Понеже много съм ги наблюдавал такива из мооите кошери, ми прилича на млада неоплодена майка. Ама дано да не е така, аз за първи път купувам майка от лицензиран майкопроизводител.

    Иначе пръснах малко транспортната клетка с апирой и я сложих отгоре на рамките да видя какво ще стане. Ами дойдоха няколко пчели и започнаха да си подават хоботчетата, без никаква агресия да проявяват пчелите. Това което направих след това е от една пита на кошера взех мед и малко я намазах и я сложих за 48 часа. След 48 часа ще счупя капачето. Чел съм че клетките имат уж два изхода и двата се чупят. Ама тая клетка е една жълта правоъгъла и ми се видя само от едната страна да се освобождава, там е и храната сложена.

    Но със сигурност няма майка, защото днес отворих кошера без да подпушвам и пчелите си жужаха в един глас тревожно и пърхаха с криле.

    Май вече е излишно да питам за още съвети и какво да правя, след като нищо дето сте ми казали не съм направил ?

    П.С - тъкмо щях да кажа че този кошер е без никакви млади пчели , обаче се сетих че 2 пъти съм давал пити с пило. Последната от която отгледаха маточници беше на 12-ти юли.

    Ето това е клетката ..

    https://www.balmina.bg/product/1021/...-za-mayka.html

    Като гледам се отчупва само отдолу, поне така ми се видя.
    Щом са се опитвали да я хранят, най-вероятно, ще бъде приета. А клетката си е каквато трябва.На първата и третата снимки, в дясно е малкото отделение, а в ляво голямото.

  9. #3389
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    664
    След 48 часа и двете отделения ли да счупя, аз това не разбрах да ти кажа. ?

  10. #3390
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    След 48 часа и двете отделения ли да счупя, аз това не разбрах да ти кажа. ?
    Капачетата се чупят при поставянето на клетката в кошера. Идеята е да се прояде храната първо в малкото отделение и пчелите да влизат и излизат от там, да хранят майката и да разнасят феромоните и из кошера. В по-голямото отделение храната се прояда по-бавно и майката излиза от там.

 

 
Страница 339 от 390 ПърваПърва ... 239289329337338339340341349389 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (2 потребител (и) и 11 гост (и))

  1. rumenggr,
  2. Кразз

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •