Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 309 от 391 ПърваПърва ... 209259299307308309310311319359 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,081 до 3,090 от общо 3910
  1. #3081
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    При тия дъждове и това топло време мисля, че не е възможно да "няма друго"...
    Дай идея какво, че аз не се сещам. Сигурно има по нещо малко. Въпроса е че покрай мен няма ливади, а само обработваема земя. Вътре в селото, знам ли .. има някакви неща, но мисълта ми че не е много. Глога прецъфтя и тн ...

    Тези силните кошери, взеха да правят вече едни бради, там има повече пчели, уж съм отворил дъната, ама то като си беше жега. Сега малко ги подхранвам .. Тъй като сложих основи на някои семейства. Рояка от отводката , който излетя взе да го настига. Сложих там още една пита запечатано пило и мед и там е ок .. Понеже дойдох на София, съм заложил нещо като капан за всеки случай, баща ми да не се занимава. В преносното съндъче което го играе като нуклеос, сложих 2 восъчни основи , напръскани с апирой. Вътре самото сандъче, го намазах с прясна маточина .. и го сложих по дюлата, където винаги се хващат рояците. Пренесох още един кошер на място, за да е по лесно ако стане нещо. Тези които правят бради, нямат намерение да се роят поне засега. Третия е със стара майка и видях че е заложил за самосмяна. Та за него съм се приготвил, ако мине към роене.

    Ето тук една снимка от акацията, ама като го пълня винаги стават мехурчета с въздух в буркана и после става едни такив малки ако се вижда. Има и едни фини черни нещица, които винаги минават през ситото и се чудя, това как може да го избегна. Дори да го оставя големия съд за 3 дни, после като започна да наливам пак влизат.


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	med_akaciq.JPG
Прегледи:      209
Размер:	149.3 KB
ID:	11295

  2. #3082
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Така като гледам ( да не пиша в другата тема) тук около нас слънчогледа е насят на 9ти Април. За района на Плевен, май целия е така +- 1 седмица. Като минавах покрай Долни Дъбник , масива и този нашия близо, е горе долу еднакво развит. Нашата липа тук е напъпила и ще цъфне може би до 5 дни до 1 седмица.

    Миналата година тази нашата липа е цъфнала на 22 Юни .. Много интересно.

    Относно слънчогледа, първия е започнал да цъфти на 2ри Юли, но по усилен принос е започнал май чак след 7ми Юли.

    2020та Липата е цъфнала някъде около 12ти Юни и е прецъфтяла около 23ти .. А пък слънчогледа първия е започнал на 26ти юни .. интересно.

  3. #3083
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    При мен има някакъв летеж събират. Продължават и в лозето да стоят и бая пчели има там. Така и не можах да разбера какво събират от лозето. Според мен е само прашец.

    Иначе това което се случи с отводка и рояка който излетя от нея. Рояка от отводката беше на 2 пити и половина, в момента беше на 6, като от тях 5 с пило. Затова днес го преместих в истински кошер и го подпрях с 2 пити мед от склада и една основа. Малко повечеко го разширих , обаче то е топло времето, а и ми се стори силен. Въпроса е че самата отводка, където унищожих майките и другите маточници, понеже не го бях направил навреме, не рои повече, но ми се струва че и майката не е голяма сила.
    Онзи другия кошер се оказва че наистина е самосмяна и досега никой кошер не е роил още. Т

    Питите които изкарах с мед обаче и ги бях сложихл уж в хубава пластмасова кутия, явно не съм я затоврил добре и само за една седмица ги е налазил молеца. Кажете вие как се справяте с тази твар по това време ? Та раздадох питите на отводките да ги чистят и пазят. Остана само една в склада ...

    Не знам дали съм постъпил правилно с манипулациите, но това направих ..

  4. #3084
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    При мен има някакъв летеж събират. Продължават и в лозето да стоят и бая пчели има там. Така и не можах да разбера какво събират от лозето. Според мен е само прашец.

    Иначе това което се случи с отводка и рояка който излетя от нея. Рояка от отводката беше на 2 пити и половина, в момента беше на 6, като от тях 5 с пило. Затова днес го преместих в истински кошер и го подпрях с 2 пити мед от склада и една основа. Малко повечеко го разширих , обаче то е топло времето, а и ми се стори силен. Въпроса е че самата отводка, където унищожих майките и другите маточници, понеже не го бях направил навреме, не рои повече, но ми се струва че и майката не е голяма сила.
    Онзи другия кошер се оказва че наистина е самосмяна и досега никой кошер не е роил още. Т

    Питите които изкарах с мед обаче и ги бях сложихл уж в хубава пластмасова кутия, явно не съм я затоврил добре и само за една седмица ги е налазил молеца. Кажете вие как се справяте с тази твар по това време ? Та раздадох питите на отводките да ги чистят и пазят. Остана само една в склада ...

    Не знам дали съм постъпил правилно с манипулациите, но това направих ..
    От гроздето-прашец.Тъй като нямам време да оглеждам питите за молец, след изваждане от кошера-24 часа във фризера.И явно питите ти, не са били пълни с мед.

  5. #3085
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    При мен има някакъв летеж събират. Продължават и в лозето да стоят и бая пчели има там. Така и не можах да разбера какво събират от лозето. Според мен е само прашец.

    Иначе това което се случи с отводка и рояка който излетя от нея. Рояка от отводката беше на 2 пити и половина, в момента беше на 6, като от тях 5 с пило. Затова днес го преместих в истински кошер и го подпрях с 2 пити мед от склада и една основа. Малко повечеко го разширих , обаче то е топло времето, а и ми се стори силен. Въпроса е че самата отводка, където унищожих майките и другите маточници, понеже не го бях направил навреме, не рои повече, но ми се струва че и майката не е голяма сила.
    Онзи другия кошер се оказва че наистина е самосмяна и досега никой кошер не е роил още. Т

    Питите които изкарах с мед обаче и ги бях сложихл уж в хубава пластмасова кутия, явно не съм я затоврил добре и само за една седмица ги е налазил молеца. Кажете вие как се справяте с тази твар по това време ? Та раздадох питите на отводките да ги чистят и пазят. Остана само една в склада ...

    Не знам дали съм постъпил правилно с манипулациите, но това направих ..
    Той молеца си е в питите и да ги вакумираш все тая може периодично през фризер ама за чии ти е да ги вадиш от кошерите па после да ги връщаш ма като ти се занимава

  6. #3086
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Той молеца си е в питите и да ги вакумираш все тая може периодично през фризер ама за чии ти е да ги вадиш от кошерите па после да ги връщаш ма като ти се занимава
    Веднага обяснявм. Бях показал видеа тук на някои от кошерите и тогава ми казахте , че има много черни и стари пити и е хубаво да освободя място за майките да работят, но е най-добре след акацията. Затова след акацията , направих точно това, от силните семейства махнах част от тези пити и сложих восъчни основи на тяхно място. .... Но понеже няма място ги прибрах в склада. Сега молеца като ги е нападнал и като преместих едната отводка в голям кошер, реших да ги сложа питите от склада в кошерите ... Защото при другите силни семейства, просто няма място ...

  7. #3087
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Веднага обяснявм. Бях показал видеа тук на някои от кошерите и тогава ми казахте , че има много черни и стари пити и е хубаво да освободя място за майките да работят, но е най-добре след акацията. Затова след акацията , направих точно това, от силните семейства махнах част от тези пити и сложих восъчни основи на тяхно място. .... Но понеже няма място ги прибрах в склада. Сега молеца като ги е нападнал и като преместих едната отводка в голям кошер, реших да ги сложа питите от склада в кошерите ... Защото при другите силни семейства, просто няма място ...
    Значи си прибрал черните пити а после си ги раздал на отводките.Това не ми прилича на бракуване ма то много хора правят тъй включително и аз преди време ама не е умно освен ако не продаваш отводките ама пък не е етично та.После почнах да ги центрофугирам а меда за подхранване.А сега просто ги оставям и август в магазините под плодника разпечатвам и готово напролет ги изхвърлям.

  8. #3088
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Значи си прибрал черните пити а после си ги раздал на отводките.Това не ми прилича на бракуване ма то много хора правят тъй включително и аз преди време ама не е умно освен ако не продаваш отводките ама пък не е етично та.После почнах да ги центрофугирам а меда за подхранване.А сега просто ги оставям и август в магазините под плодника разпечатвам и готово напролет ги изхвърлям.
    Ами трябваше да ги центрофугирам. Аз мислех да оставя за всеки случай ако се наложи .. Обаче то наистина няма смисъл, сега тези черните ги набутах в отводките .. уж да имат мед ... А пък то наистина ще трябва да мисля как да ги махна после ... Аз се надявам че като съм ги сложил ще поизконсумират меда. А пък после както каза ти, след слънчогледа като махна магазина, ще разпечатам ..

  9. #3089
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами трябваше да ги центрофугирам. Аз мислех да оставя за всеки случай ако се наложи .. Обаче то наистина няма смисъл, сега тези черните ги набутах в отводките .. уж да имат мед ... А пък то наистина ще трябва да мисля как да ги махна после ... Аз се надявам че като съм ги сложил ще поизконсумират меда. А пък после както каза ти, след слънчогледа като махна магазина, ще разпечатам ..
    След слънчогледа майката ще почне да снася в черните пити, ти не трябва да разпечатваш освен зад преградна що си с един плодник при мен е друго слагам магазините под плодника и в тях черните пити и те понеже не понасят разпечатан мед под тях го дигат в плодника това играе ролята на похранване в безпашие.

  10. #3090
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Тук взе да става доста топло, гледам един кошер, който не е засенчен бая го напиша, а и в него има повече пчели. Ето така изглежда, дали ще рои ? По принцип като стане много топло, режа бъзе и трева и покривам отстрани. Дали да не го засенча малко. Вие какво правите в такива случаи ? Ето една снимка...Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	brada.JPG
Прегледи:      125
Размер:	322.9 KB
ID:	11316

 

 
Страница 309 от 391 ПърваПърва ... 209259299307308309310311319359 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •