Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 307 от 389 ПърваПърва ... 207257297305306307308309317357 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,061 до 3,070 от общо 3882
  1. #3061
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ми аз не ползвам СР но ми правят далаци на плодниковите де са спуснати през магазините...
    Гоше, тук направо ми скри шапката...

  2. #3062
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Гоше, тук направо ми скри шапката...
    Ми това си е мое изобретение така няма нужда от Х.Р..А и в горен корпус много по охотно градят

  3. #3063
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    От кога използваш ср?Тазгодишните рамки с во,как са изградени.
    Освен това,казвам,че ср не спира роенето само го отлага...

    Ами използвам СР откакто прочетох във форума за ползите от нея, т.е. откакто пчеларствам. Тазгодишните рамки с в.о. са изградени както винаги - с работническо пило отгоре до долу, тук там на някои има и търтееви участъци въпреки СР. Ползата ми от СР е хубавия восък (и по-малко акар), но не ги приемам за противороева мярка. Против роенето чета във форума другата тема, ама то не пречи да са ми в роево сега.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Ujil.png
Прегледи:      72
Размер:	55.0 KB
ID:	11294 Те така съм като правя противороевите мерки
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  4. #3064
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ми това си е мое изобретение така няма нужда от Х.Р..А и в горен корпус много по охотно градят
    Явно аз грешно те разбирам, какво точно правиш, защото предполагам, че на повечето от нас строителните рамки са именно пуснати през магазина плодникови пити... Ти как точно ги пускаш, че не ги броиш за строителни?

  5. #3065
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    При мен се получава същото със силните семейства. Просто пашата приключи и в момента летежа е доста вял. Днес го дават бая топло. Като вадех меда вчера ми направи впечатление точно тези кошери, че имат доста пчела. И имам време да мисля какво да правя днес, че нямам време да направя прегледа, та утре. Но имам и още други задачи и не искам да ходя при кошерите когато ми е нервно и съм припрян и мислещ за други неща.

    Иначе акациевия мед ми се струва доста по-сладък от обичайно. Май не е само защото има разни примеси. Като го налея в буркан, ще го снимам и ще го пусна. Аз трябваше да снимам питите с мед, но просто не ми се занимаваше.

  6. #3066
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Явно аз грешно те разбирам, какво точно правиш, защото предполагам, че на повечето от нас строителните рамки са именно пуснати през магазина плодникови пити... Ти как точно ги пускаш, че не ги броиш за строителни?
    Плодник от долу магазин отгоре два магазина в средата са 3-4В.О.плодникови рамки а отстрани на тях магазинни .Тези 3-4плодникови са по-къси от 2 реда магазинни та там правят далаци.

  7. #3067
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    И аз слагам СР.
    Използвам магазинни рамки. В началото слагах без телове и залепях лентички, но лентите се изкривяват, падат и:
    Сега слагам обтелени магазинни рамки. Строят ги по теловете, по-добре отколкото ако има основа.
    Лентички не залепвам. В началото натъркам долните страни на горна и долна летва с парче восък и те си строят перфектно.

    Пчелите строят и през зимата, ама трябва много хранене. Когато цъфне джанката нектара теква и храня само най-слабите. Слагам СР + основа.
    Основата я изграждат много добре.

    СР я слагам до пилото, а основата от другата страна на пилото. След като я изрежа я слагам от другата страна на пилото,а новата основа отсам.
    След второто изрязване я слагам до стената на кошера. Майката не минава през прашеца и меда за да снесе яйца, въпреки това основите пак се строят перфектно.

    Освен восъка и добре изградените основи има още един плюс ( или минус ), който за сега го пропускам.
    От едно изрязване на СР => 15л. търтеев хомогенат, а аз я изрязвам два пъти.

    Ако когато цъфне джанката си взема едно прасе и му давам по 1л търтеев хомогенат през ден, какво ли ще се получи?
    https://gotvach.bg/n-88424-%D0%A2%D0...B5%D1%82%D0%B5
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

  8. #3068
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Четох пост на пчелар от Кемерово преди време та си дадох зор да го намеря:
    ,,На среща с проф. Кашковский веднъж той разказа интересни случаи от 60-годишната си практика; точно по този повод /строителна рамка ползи и вреди /По-малко обезпокояване -повече смисъл/:
    Че често „изоставяни“ семейства (слаби, болни, неотчетени или до които пчеларят просто не е стигнал) са се развили и са донесли повече мед от тези, върху които пчеларят е тръскал, изкормвал и редовно „работил“, в най-стриктно съответствие с книжните препоръки.,,

  9. #3069
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Може да се намери обяснение на това.
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

  10. #3070
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Сега се връщам, много зор днес. Заради топлото време ли. Пчелите се дигат не се работи добре. Хем да кажем не са дали толкова мед, хем отдолу са се задръстили. В чудо се видях. Явно с тези силните семейства, трябва да се работи по друг начин. Днес бях по голи глезени, направо ме унищожиха, поне 6-7 пъти ме захапаха, явно ще трябва да ходя като космонав. Извадих поне по 2-3 пити с мед и прашец има и незапечатан мед и сложих, восъчни основи и после магазина отгоре.

    Много трудно е за работа.

    Тези пити старите, които изкарах и има незапечатан мед, какво да ги правя ? Да ги оставям така за есента да подхванвам ? Или да ги центрофугирам, ама не ми се ще центрофуга. Значи кошера, който му унищожих маточника дето е захранил, видях че има още един по средата и само той, явно е самосмяна.

    Другия силен кошер от който взех 2 пити днес с пило и мед, също сега гледам прави брада днес, а няма никакви маточници. ..


    Не знам какво да ги правя тези кошери. На мен ми е по лесно да излиза рояк и да го заселвам, отколкото да ги работя в момента и да ме жулят ...

 

 
Страница 307 от 389 ПърваПърва ... 207257297305306307308309317357 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 12 гост (и))

  1. Христо Димитров

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •