Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 296 от 391 ПърваПърва ... 196246286294295296297298306346 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,951 до 2,960 от общо 3909
  1. #2951
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    673
    При мен се е получила изненада днес. Някакъв рояк е излетял и то голям. Никой не е видял нищо съмнително, привечер просто бил на дървото. Там имам точно пред кошерите една малка дюля, имам маточина засята немалко, има и други овощни дървета, обаче винаги се хваща там рояка и много лесно се заселва после. Аз съм в София, затова че нищо не видях. Гледам камерите от време на време, но не забелязах нищо притеснително. За мен остава загадка.

    Предния ми пост беше от 4ти май, значи преди 6 дни. Там прегледах доста добре за маточници и нямаше запечатани, по чашките нямаше нищо, нямаше дори начало на оформяне на маточник. Само този дето пуснах видеото, писах че не гради, него съм заподозрял, обаче как така не съм видял маточниците , просто ... Имам още един заподозрян, който е по-слаб кошер и го засилвах с пило, той е рояк от миналата година и не съм го гледал мнного много, само разширявах.
    Трети вариант е отводката която направих, я оставих с повече маточници да си направят майка. Доколкото знам не може от там да е по принцип .... Та загадки отново.. Утре ще си ходя да видя какво се случва, че просто ми е много странно.

    Въпроса е този рояк дали да го оставям да се развива самостоятелно или е възможно някъде да го набухам ? По принцип аз не исках да увеличавам кошерите. Ама кво стана, бяха 6, после направих отводка и станаха 7 , и сега този рояк ако го заселя, стават 8 ... да го ..

    Баща ми го направих специалист по заселване на рояци ) , без да е пчелар. Не че е за хвалене

    П.С - признавам си че тази година, започнах още от 10ти февруари да ги засилвам, че да хвана акацията, ама има още много да уча, и сега ще ги гоня по дърветата

  2. #2952
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    При мен се е получила изненада днес. Някакъв рояк е излетял и то голям. Никой не е видял нищо съмнително, привечер просто бил на дървото. Там имам точно пред кошерите една малка дюля, имам маточина засята немалко, има и други овощни дървета, обаче винаги се хваща там рояка и много лесно се заселва после. Аз съм в София, затова че нищо не видях. Гледам камерите от време на време, но не забелязах нищо притеснително. За мен остава загадка.

    Предния ми пост беше от 4ти май, значи преди 6 дни. Там прегледах доста добре за маточници и нямаше запечатани, по чашките нямаше нищо, нямаше дори начало на оформяне на маточник. Само този дето пуснах видеото, писах че не гради, него съм заподозрял, обаче как така не съм видял маточниците , просто ... Имам още един заподозрян, който е по-слаб кошер и го засилвах с пило, той е рояк от миналата година и не съм го гледал мнного много, само разширявах.
    Трети вариант е отводката която направих, я оставих с повече маточници да си направят майка. Доколкото знам не може от там да е по принцип .... Та загадки отново.. Утре ще си ходя да видя какво се случва, че просто ми е много странно.

    Въпроса е този рояк дали да го оставям да се развива самостоятелно или е възможно някъде да го набухам ? По принцип аз не исках да увеличавам кошерите. Ама кво стана, бяха 6, после направих отводка и станаха 7 , и сега този рояк ако го заселя, стават 8 ... да го ..

    Баща ми го направих специалист по заселване на рояци ) , без да е пчелар. Не че е за хвалене

    П.С - признавам си че тази година, започнах още от 10ти февруари да ги засилвам, че да хвана акацията, ама има още много да уча, и сега ще ги гоня по дърветата
    Сигурен ли си, че рояка е от твое семейство?

  3. #2953
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Сигурен ли си, че рояка е от твое семейство?
    100%! Успях да изгледам клипа! От тез черни пити и аз бих побързал да избягам.Задръстен и без обем.Разруши няколко маточни чашки...Сложи магазин и качи една рамка в магазина иииии затвори кошера.Не се разбра,магазина дали е допълнен с рамки....Колегата твърди че няма паша,а на клипа наоколо се вижда детелина,като добавим и подхранването,определено кошера е задръстен и пчелите са останали без работа....
    п.п. При тия сутришни температури до към обяд,явно доста са бързали.....

  4. #2954
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    .

    Въпроса е този рояк дали да го оставям да се развива самостоятелно или е възможно някъде да го набухам ?
    Слагаш роя в друг кошер,като му добавиш 2-3 рамки люпещо пило и една медова рамка.Допълваш с во и слагаш рояка на мястото на руилия се кошер.Може и веднага да му сложиш магазин с изградени рамки...

  5. #2955
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    100%! Успях да изгледам клипа! От тез черни пити и аз бих побързал да избягам.Задръстен и без обем.Разруши няколко маточни чашки...Сложи магазин и качи една рамка в магазина иииии затвори кошера.Не се разбра,магазина дали е допълнен с рамки....Колегата твърди че няма паша,а на клипа наоколо се вижда детелина,като добавим и подхранването,определено кошера е задръстен и пчелите са останали без работа....
    п.п. При тия сутришни температури до към обяд,явно доста са бързали.....
    Благодаря. Гледах късия, другият не можах.

  6. #2956
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    673
    Благодаря ви! В интерес на истината, точно към този кошер имам малко грях. Така и не му подмених рамките достатъчно навреме. Понеже все изпускам и той все слага по малко пило. Освен това някъде при пролетното развитие, този започна някак си по-слабо. Имаше много мед. Може би не му разпечатах достатъчно, като си мислех че сам ще го усвои. Сигурно е комбинация от стари пити и стар мед и недостатъчно грижи за него. Специално с него имам проблеми от 2 години, като си помислих че като смени майката няма да има проблем. Явно е необходимо малко повече. Може и самата майка да не е достатъчно добра.

    Всъщност това е и първия кошер, в който се засели рояк и от който стартирах.

  7. #2957
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    673
    Не съм и като съм чел ме съмнява. Обаче има един тънък момент, че хората които бяха гледали кошери им бяха загинали семействата, а кошерите останали. Точно така след като кошерите са били на същото място е дошъл рояк в единия и аз така започнах да се занимавам с пчеларство. Но все пак предполагам че е моя грешка .

    Никой не знае и не е видял. Утре като се прибера ще огледам и ще стане ясно, ще пиша и ще снимам.

  8. #2958
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    ...
    Според мен рояка е от отводката.
    Правил съм отводка с два маточника за по сигурно и се рои.
    Правих отводка с един маточник + един недогледан и пак се рои.

    При роенето може да се увлекат пчели от другите кошери и рояка да нарасне повече от предполагаемото.
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

  9. #2959
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    673
    Оказа се че рояка не е голям, дори е малък. Ходих гледах и наистина се оказа че е от отводката. Настаних го на отделно място. Сега се чудя какво да правя с една отводка на 3 пити и един рояк на 2 иполовина 3. В отводката си квакат майки, но не съм правил нищо.

    Другия заподозрян, който Ангел каза, не е роил, но като погледнах магазина, там няма пчели, надникнах отдолу в плодника, там си е супер. Въпроса е че съм взел това под внимание за старите пити и че е задръстен.

    Та сега се чудя какво да правя и с този кошер, да му махам ли магазина и да махна 2 пити с мед и да сложа две основи ... Да оставям магазина че носят вече.

    Акацията доста набързо зацъфтя и кошерите си работят колкото могат, няма вече агресия ) ..

    Пускам една папка с видеа, на който му е интересно от днескашния ден и ако иска да каже нещо.

    https://drive.google.com/drive/folde...jH?usp=sharing

  10. #2960
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Със силното семейство бих постъпил така:
    Проверявам за захранени маточници.
    Ако няма, вадя двете крайни пити и една от средата и ги пускам през магазина.

    Отводката и рояка щях да ги оставя докато се оплодят майките и ако не искам да увеличавам бр., обединявам, като убивам едната майка.
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

 

 
Страница 296 от 391 ПърваПърва ... 196246286294295296297298306346 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •