Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 291 от 391 ПърваПърва ... 191241281289290291292293301341 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,901 до 2,910 от общо 3910
  1. #2901
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами аз съм тук до плевен. Това което стана тази година е че целия март беше студен. Всичко цъфна накуп този месец. Понеже имаха мед, съм го разпечатвал и не съм ги хранил. После самия Април имаше постоянно студени дни. Сложих на едното семейство восъчна основа, обаче градежа беше много слаб, не прояде, но и нищо не стана, затова я смених с пита изградена. Цъфна ябълката преди 1 седмица, ама точно тогава/сега стана студено ... Та акацията цъфти около 8ми Май. Ще си видя дневниката, но 2 поредни години е така. Сега с този студ незнам, но не би следвало да е различно ..
    Направи две сборни отводки, като пронесат майките, като не искаш да увеличаваш, ще ти намеря човек да ги купи. Сега ще градят, слагай основи, магазин с основи, пита с пило в магазина, която ще е и СР. Подхранване с рядък меден сироп. Всъщност, това бих правил аз...

  2. #2902
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ами ще се пробвам. Но сега пак е гадно времето , днес максимална температура е 9 градуса и пак е облачно. Така е от неделя. Чак утре започва затопляне.

  3. #2903
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами аз съм тук до плевен. Това което стана тази година е че целия март беше студен. Всичко цъфна накуп този месец. Понеже имаха мед, съм го разпечатвал и не съм ги хранил. После самия Април имаше постоянно студени дни. Сложих на едното семейство восъчна основа, обаче градежа беше много слаб, не прояде, но и нищо не стана, затова я смених с пита изградена. Цъфна ябълката преди 1 седмица, ама точно тогава/сега стана студено ... Та акацията цъфти около 8ми Май. Ще си видя дневниката, но 2 поредни години е така. Сега с този студ незнам, но не би следвало да е различно ..
    Може да направиш така (елеметарен метод) 10 дена преди акацията вадиш майката с 2 рамки отворено пило и една мед и слагаш 1 основа. Основния кошер го стесняваш на -3 рамки и слагаш магазин. Така силния кошер ще произведе не лоша майка и ще хване и акация, ако има. На 4тия ден чистиш започатаните и малките маточници и повече не пипаш. След 1 месец преглеждаш дали се е оплодила новата майка, ако не е връщаш старата с рамките, ако всичко е ОК ги обединяваш 10 дена преди слънчогледа, като убиваш старата майка.

  4. #2904
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Благодаря ви, сега в неделя когато е хубавото време, ще видя какво е положението и ще реша какво да правя. Може и петък да прегледам, стига да няма вятър, че съм на не много закътано място и пчелите се дразнят, когато духа. Но да, това е основния проблем с акацията, по-миналата година, точно като цъфна, валя и духа няколко дни и все едно я нямаше. Последните 2 или даже 3 години не са много добре, като време. Една беше добре, обаче семействата ми не бяха много силни и бяха само няколко . помня май 2018та беше много добра. Тази година след толкова студено време, а и сега в момента, се надявам точно май месец да е добре. Миналта година също не беше зле, ама тогава пък ми роиха .. А пък слънчогледа тази година ми е на около 20 метра , огромен блок.

    Тъй и тъй да ви питам, има и друг голям блок от фий, той отделя ли добре нектар и ако да , трябват ли някакви специални мерки ? За първи път има такъв голям блок в района (преди 4 години там беше рапица), който пак ми е близо. Като четох той цъфти някъде юни месец.

    Всъщност да допиша - акацията 2020 е цъфнала на 8 май. Обаче миналата година 2021, не съм отбелязъл точно, но мисля закъсня с една седмица и това се случи около 15-то число. Тази година ще ми е интересно кога ще да е. Но сега както го дават дълго топло и устойчиво време от тук насетне, може би пак ще си е към 8ми май.

  5. #2905
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами аз съм тук до плевен. Това което стана тази година е че целия март беше студен. Всичко цъфна накуп този месец. Понеже имаха мед, съм го разпечатвал и не съм ги хранил. После самия Април имаше постоянно студени дни. Сложих на едното семейство восъчна основа, обаче градежа беше много слаб, не прояде, но и нищо не стана, затова я смених с пита изградена. Цъфна ябълката преди 1 седмица, ама точно тогава/сега стана студено ... Та акацията цъфти около 8ми Май. Ще си видя дневниката, но 2 поредни години е така. Сега с този студ незнам, но не би следвало да е различно ..
    При акацията съм забелязал нещо, което също ми служи за ориентир за началото на цъфтежа. От разлистването до цъфтежа има период от около 28дни.

  6. #2906
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    При акацията съм забелязал нещо, което също ми служи за ориентир за началото на цъфтежа. От разлистването до цъфтежа има период от около 28дни.

    Днес гледах и реших да направя 1 сбора отводка. Всъщност 3 са силните кошери от общо 6. Другия е рояк от миналата година по слаб, на който му слагам пити с пило. Друг кошер също е силен, но се оказа че все още е на 8 пити като на 6 от тях има пило. Но днес го разширих с пита и основа и би следвало да е ок . Другия пък няма чак толкова пило и му добавих 1 основа, последна.

    Другия обаче от 10 пити има 9 с пило и има много малко незапечатано. Другия е с 9 пити, обаче 7 с пило. и тн .. Та ще направя от тези 3те една сборна отводка и каквото стане. На 2 от тези вече им е тясно има пчели и по дъното немалко, освен на междурамията.

  7. #2907
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Така направих. Сложих един сандък със стеснен вход. Натърках го хубаво с маточина. От единия кошер взех 2 пити със запечатано пило + пчелите. На него имаше и малко незапечатано. Сложих ги тях в новия сандък до една пита с много мед, от склада. После от другия взех още една пита със запечатано пило + пчелите. Напръсках ги хубаво с пулверизатора с ракия и вода и ги я сложих до другите, като за всеки случай наръсих и тях. От този същия кошер взех една рамка с незапечатано пило, наръсих пчелите с ракия и изтръсках само пчелите в отводката. От трети кошер, взех още една пита с запечатано пило + пчелите. Дефакто 4 пили с пило и 2 с мед. Също така една празна пита я напълних с вода и сложих и нея. Не знам дали това е правилно.....

    Имам един въпрос. На този кошер да му сложа ли захарен сироп в хранилката или няма смисъл ?

    Относно акацията , е започнала да разеленява май преди 4-5 дни. Дефакто Според на краз мнението , би следвало някъде към 15 Май да започне да цъфти, което излиза точно .

  8. #2908
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Така направих. Сложих един сандък със стеснен вход. Натърках го хубаво с маточина. От единия кошер взех 2 пити със запечатано пило + пчелите. На него имаше и малко незапечатано. Сложих ги тях в новия сандък до една пита с много мед, от склада. После от другия взех още една пита със запечатано пило + пчелите. Напръсках ги хубаво с пулверизатора с ракия и вода и ги я сложих до другите, като за всеки случай наръсих и тях. От този същия кошер взех една рамка с незапечатано пило, наръсих пчелите с ракия и изтръсках само пчелите в отводката. От трети кошер, взех още една пита с запечатано пило + пчелите. Дефакто 4 пили с пило и 2 с мед. Също така една празна пита я напълних с вода и сложих и нея. Не знам дали това е правилно.....

    Имам един въпрос. На този кошер да му сложа ли захарен сироп в хранилката или няма смисъл ?

    Относно акацията , е започнала да разеленява май преди 4-5 дни. Дефакто Според на краз мнението , би следвало някъде към 15 Май да започне да цъфти, което излиза точно .
    Не разбрах от поста ти дали си придал майка (маточник) или се очаква отводката да си произведе. Ако е второто, трябв да си сигурен, че на някоя от питите които си дал има и яйца или еднодневни личинки от които да си отгледат качествени маточници. Имай предвид също, че доста от пчелите ще се върнат и е възможно да не покриват напълно питите с пило които си сложил. Аз бих стръскал още пчели или поне надникни да видиш как е положението и прецени.
    Подхрани го задължително.

  9. #2909
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Не разбрах от поста ти дали си придал майка (маточник) или се очаква отводката да си произведе. Ако е второто, трябв да си сигурен, че на някоя от питите които си дал има и яйца или еднодневни личинки от които да си отгледат качествени маточници. Имай предвид също, че доста от пчелите ще се върнат и е възможно да не покриват напълно питите с пило които си сложил. Аз бих стръскал още пчели или поне надникни да видиш как е положението и прецени.
    Подхрани го задължително.

    Мдамз, явно пак ще гледам, понеже не съм сигурен дали има толкова младо пило. Това което видях е че има открито, обаче не съм сигурен за възраста.

    Благодаря за информацията !

  10. #2910
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Аз днес сложих втори дб-плодник върху много силно семейство в дб-плодник.

    Освен това обединих търтовка на 4дб рамки със слабо семейство също на дб рамки.
    Събрах ги в нормалното семейство, като питите ги ложих през една - милиционер-роднина-милиционер-роднина...

    Моля за мнения, дали ще се получи нещо от обединението?
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

 

 
Страница 291 от 391 ПърваПърва ... 191241281289290291292293301341 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •