Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 288 от 390 ПърваПърва ... 188238278286287288289290298338388 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,871 до 2,880 от общо 3897
  1. #2871
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Пращат се проби в лаборатория и се установява причината за колапса. Иначе, всеки ден може да хвърляш боб или да ходиш на врачка и причините все различни излизат.
    Да, така е, стига лабораториите да бяха Ванга. Не, че нещо против тях, но преди две години мой познат, при тотална загуба на 160 семейства, му "откриха" малко от това, малко от онова. В крайна сметка нищо конкретно. Писал съм някъде за това.

  2. #2872
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    С лабораторен анализ го играх вече филма / Вълчовски май беше/ - ялова работа. Ако нямах пълен комплект пчеларски инвентар за 150 кошера, щях да зарежа работата. Засега смятам бавно да възстановявам до трийсетина броя с минимум разходи, когато - тогава.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #2873
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Доколкото съм запомнил,локацията на пчелина е в пречупена месност,в едно дере и едвали,наблизо има овощен масив.20-30 овошки не биха направили таз поразия.
    Предполагам-човешка намеса...
    Точно в дере край реката съм. Чудя се и аз каква е тази работа. Възможно ли е някой неграмотник да е напръскал с нещо много токсично малък брой дървета наоколо?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #2874
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно в дере край реката съм. Чудя се и аз каква е тази работа. Възможно ли е някой неграмотник да е напръскал с нещо много токсично малък брой дървета наоколо?
    Не е отравяне. Заболяване е.
    Тази година и аз имах същия проблем.
    Отначало 2семейства, а после се оказаха 4.
    Проблема го забелязах още есента. Пчелите се давеха в хранилките.
    Имах заселена тръвна. През август забелязах, че пчелите са много дребни. Започнах да ги храня, но при всяко хранене намирах много подмор на дъното. Това още август и септември, и семейството загина още есента - септ. или окт. , не помня точно.

    Зимата падна сняг. За първи път виждах умрели печели в-у снега. Не бяха много, но ги имаше.

    За първи път имах много подмор на дъното. Досега не съм чистил подмор. Колкото и подмор да падне, при затопляне пчелите успяват да го изчистят. Сега се налагаше аз да го чистя.

    В крайна сметка повечето семейства се закрепиха. Загубих само 4, които изглеждаха като твоите. Други две бяха разграбени есента и още 6 нападнати от мишки и съсели.

    Пчелари около мен също се оплакват от висока смъртност. Те и друг път са се оплаквали, но на мен за първи път ми се случва.
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

  5. #2875
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Не е отравяне. Заболяване е.
    За мен това е абсурдно, болно семейство да излезне силно от зимата (съдя по подмора) и да умре за дни средата на Април. Не че е невъзможно, но ми е трудно да го повярвам. При мен вече 10 години пчелите се давят в хранилките, но силните семейства ги чистят веднага и не се виждат, това не е заболяване.

  6. #2876
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    С лабораторен анализ го играх вече филма / Вълчовски май беше/ - ялова работа. Ако нямах пълен комплект пчеларски инвентар за 150 кошера, щях да зарежа работата. Засега смятам бавно да възстановявам до трийсетина броя с минимум разходи, когато - тогава.
    Пчеларството е краста! Успяват упоритите и прагматичните. Ти да не мислиш, че и ние не сме имали щети? Имали сме и не веднъж, нооо - човек, се учи най добре от грешките, които е допускал, анализирайки и грешките на другите. Както се казва - всяко зло, за добро. Проблема е в програмите, които бълват безхаберни пчелари и такива, които лежат на тая кълка - като умират пчелите, държавата ще ни компенсира. Или пък - "искай и ти бре, 'що не искаш". За кой ли път ще го напиша - до като се дават пари в пчеларството бадева, пчели ще умират, но не от препарати, а от....

  7. #2877
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно в дере край реката съм. Чудя се и аз каква е тази работа. Възможно ли е някой неграмотник да е напръскал с нещо много токсично малък брой дървета наоколо?
    Този подмор от сега ли е или от зимата?

  8. #2878
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно в дере край реката съм. Чудя се и аз каква е тази работа. Възможно ли е някой неграмотник да е напръскал с нещо много токсично малък брой дървета наоколо?
    Пробвай с анализ на случилото се.
    Силно действаща отрова. Всички летящи пчели са отишли на само едно място. Отнесли са добива в кошера и всички пчели са имали досег с нея. Вероятност да се случи това . Малка. Ако отровата е силна много пчели няма да стигнат до кошера. Подмора ще е малък като количество. Ще има и пчели не достигнали до отровата.Кърмачките, майката нямат директен досег с нектара и прашеца донасяни от вън.
    Бавно действаща отрова. Повече отровени пчели но и подмор пред кошера. Преди да умрат последните пчели ще са чистили подмора в кошера.
    Отравяне от човек директно в кошера със силна отрова. Ще има купчина от цялото население на кошера на дъното. Същото като унищожаване на болно семейство или осарник със сяра.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #2879
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно в дере край реката съм. Чудя се и аз каква е тази работа. Възможно ли е някой неграмотник да е напръскал с нещо много токсично малък брой дървета наоколо?
    Има ли други кошери в близост? Аз бих се поинтересувал те как са... А вероятно замърсен водоизточник? Нищо, че реката е близо, може да носят вода от друго място...

  10. #2880
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    За мен това е абсурдно, болно семейство да излезне силно от зимата (съдя по подмора) и да умре за дни средата на Април. Не че е невъзможно, но ми е трудно да го повярвам. При мен вече 10 години пчелите се давят в хранилките, но силните семейства ги чистят веднага и не се виждат, това не е заболяване.
    Може и да не е заболяване.
    Споделих мнение.
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

 

 
Страница 288 от 390 ПърваПърва ... 188238278286287288289290298338388 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (2 потребител (и) и 7 гост (и))

  1. kokona,
  2. rumenggr

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •