Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 283 от 391 ПърваПърва ... 183233273281282283284285293333383 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,821 до 2,830 от общо 3910
  1. #2821
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Стандарта за класичетската Карника е размер грепфрут (зимно кълбо). Бурно развитие (ако е хубаво времето) и ранно роене. Стандарта за Лигустика е от стена до стена, бавно но стабилно развитие, последвано от нисък роеви индекс.

    Хем бурно развите, хем да не се роят
    Не са Карника, майките съм ги купил от теб и всчки са техни дъщери. От тоагава не съм купувал майки а сам си ги правя. Гена се е променил с годините понеже има доста кошери в района, но Карника никога не съм имал.

  2. #2822
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Майсторе, сподели това как ще стане,моля! И аз имам такива, които тръгват добре с млада майка, подпомагам с 1-2 люпещо за да ги засиля, но пуста му акация, не я хващат.Вярно, че после се класират за липата.
    Ицо и във двата форума съм писал какво правя.Не подсилвам.Предпочитам да направя отводка от силния кошер или сборна,отколкото да се чудя,дали подсиления кошер няма да изрои-скоро.Една от причините за роене е дисбаланса на възрастовите групи в кошера....

  3. #2823
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Ицо и във двата форума съм писал какво правя.Не подсилвам.Предпочитам да направя отводка от силния кошер или сборна,отколкото да се чудя,дали подсиления кошер няма да изрои-скоро.Една от причините за роене е дисбаланса на възрастовите групи в кошера....
    Дисбаланс, искаш да кажеш, много възръстна пчела и малко млдада, или? Аз мисля, че факторите са много и когато се получат няколко такива тогава изпада в роево. Пробвах от един кошер направих 20 майки и ги разделих на 2 пчелина, на следващата година бяха еднакви по сила и едната група изпаднаха в роево а другата не. Също при мен една година няма роево, друга има, трета пак няма. Интересното е, че когато годината е роева и отводките рояват, а другата когато не е, и силните не искат. Като гледам това, околната среда е фактор номер едно и после дугите.

  4. #2824
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Дисбаланс, искаш да кажеш, много възръстна пчела и малко млдада, или?
    И обратно+малко открито пило+подържаща паша.Демек,няма работа за всички.Достатъчно е,да им дойде на акъла за размножаване иииии,сами ще си намерят-направят другите фактори..
    А основния фактор е пчеларя.....

  5. #2825
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    А основния фактор е пчеларя.....
    Аз тогава имам раздвоение на личноста Една година съм пчелар, а на следващата не съм.

  6. #2826
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз тогава имам раздвоение на личноста Една година съм пчелар, а на следващата не съм.
    Всички сме или ще минем по тоз път,докато всеки не намери своята "истина".

  7. #2827
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Всички сме или ще минем по тоз път,докато всеки не намери своята "истина".
    Аз процедирам така. 50% ги разроя още преди акацията, не събират акация но и не изпадат в роево почти никога. Другата половина ги рискувам за акация, но повечето години акацията пропада и изпадат в роево.

  8. #2828
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз процедирам така. 50% ги разроя още преди акацията, не събират акация но и не изпадат в роево почти никога. Другата половина ги рискувам за акация, но повечето години акацията пропада и изпадат в роево.
    Мисля, че подхода който избираме при работата с пчелите, до някаква степен е зависим от бройката семейства. Едно е да се гледат 20-30 бр., друго е 80-100-150, да не говорим за 1000. Тогава и вижданията и очакванията, а и залога са други.

  9. #2829
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Едно е да се гледат 20-30 бр..
    Аз гледам толкова,ноооо в събота-пролетен преглед,ще ги разширя(всички)максимално в плодниците.Крайните рамки до стените ще са без во.Ще сложа и СР до пилото.След това ще посетя пчелина след 3 седмици....Разбира се,ще им сипя захарен сироп с йод и мрежите за прополис....
    п.п. Ще заложа и капаните за оси....

  10. #2830
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Аз гледам толкова,ноооо в събота-пролетен преглед,ще ги разширя(всички)максимално в плодниците.Крайните рамки до стените ще са без во.Ще сложа и СР до пилото.След това ще посетя пчелина след 3 седмици....Разбира се,ще им сипя захарен сироп с йод и мрежите за прополис....
    п.п. Ще заложа и капаните за оси....
    Аз гледам още по-малко. Имам лукса пчелина ми да е на 12-15 мин. път пеша от къщи И на 2-3 мин. от овчарника. Всеки ден, макар и за няколко минути, но се отбивам. Малкото семейства ми дават възможноста да работя(ако искам и преценя) индивидуално с всяко семейство.
    Три седмици не е ли много късно за преглед на СР.
    И аз е ползвам, но първото слагане е на изградена от предходния сезон и е готова за изрязване по-рано.

 

 
Страница 283 от 391 ПърваПърва ... 183233273281282283284285293333383 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 9 гост (и))

  1. Tevion

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •