Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 238 от 389 ПърваПърва ... 138188228236237238239240248288338 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,371 до 2,380 от общо 3882
  1. #2371
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Те, че могат без пчеларя, могат. Ами и сигурно им е по-добре без него.

    Майстора,така приказва,но му е свита душата.Проблема вече,не е в роенето и в земеделците,а в двукраките акари...Гледам из фейс стаите масово почнал да се въди.Тия акари знаят ли,всичко им се връщя на тях и на семействата?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #2372
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Майстора,така приказва,но му е свита душата.Проблема вече,не е в роенето и в земеделците,а в двукраките акари...Гледам из фейс стаите масово почнал да се въди.Тия акари знаят ли,всичко им се връщя на тях и на семействата?
    От акара по пчелите няма отърване. Както и да мъчиш да го мориш, никой няма да те закачи. С двукракия акар, точно обратното- има най-различни, лесни начини да се справиш с него, ама ще те съдят.
    Този пост е редактиран от Кразз; 02.05.2021 в 05:51. Причина: Пр. грешка.

  3. #2373
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Миналата година хванах рояк на балкона в София. При това, годината не бе ройлива. Заселих го в кошер на пчелина, всичко бе наред. Презимува успешно. Мислех, че съм постигнал голям успех. Но вчера установих, че единствено това пчелно семейство е изпаднало в роево настроение. При това, още не са изпълнили кошера с пчели и пило. Наследствена ройливост. Тъй като бе ясно, че от това семейство няма да извадя мед, реших да го разделя на две по-малки семейства, за да не го гоня по дърветата. Но така ще получа две ройливи семейства.

  4. #2374
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    ... Но така ще получа две ройливи семейства.
    Използвай ройливото за донор на пчели.Отнемаш пилото и раздаваш на другите. На това само основи и празни пити. По-лесно и полезно ми изглежда от разделянето.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #2375
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Използвай ройливото за донор на пчели.Отнемаш пилото и раздаваш на другите. На това само основи и празни пити. По-лесно и полезно ми изглежда от разделянето.
    Всъщност,вероятността,майк ата в рояка да е на повече годинки е голяма,което предполага,ранното за района на Васко,изпадане в роево..

  6. #2376
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Всъщност,вероятността,майк ата в рояка да е на повече годинки е голяма,което предполага,ранното за района на Васко,изпадане в роево..
    Майката толкова си може и няма пило за кърмачките и от там роево.Просто и логично.Не се връзва с хипотезите на генетиците ама карай!

  7. #2377
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Майката толкова си може и няма пило за кърмачките и от там роево.Просто и логично.Не се връзва с хипотезите на генетиците ама карай!
    Те тъй си е Жоре. Не се връзва,ама си е истина.
    Тръвните си ги ползвам когато искам да увеличавам бройката.Е, що след това не се роят направените отводки/ пълноценни с–ва,на 10 рамки с роеви маточници,а понякога и с излюпени майки,като се забавя/.В момента чакам финала на рапицата и ги почвам,една вече е отработена защото преля.
    Жоре, намери нещо по големите руски книги за темата и го писни тука.Полезно ще е,ще знаеш.Особено за тези дето много питат сега,и догодина пак същото.
    Ще ти съм благодарен.

  8. #2378
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Те тъй си е Жоре. Не се връзва,ама си е истина.
    Тръвните си ги ползвам когато искам да увеличавам бройката.Е, що след това не се роят направените отводки/ пълноценни с–ва,на 10 рамки с роеви маточници,а понякога и с излюпени майки,като се забавя/.В момента чакам финала на рапицата и ги почвам,една вече е отработена защото преля.
    Жоре, намери нещо по големите руски книги за темата и го писни тука.Полезно ще е,ще знаеш.Особено за тези дето много питат сега,и догодина пак същото.
    Ще ти съм благодарен.
    Тази година правиш отводка от тръвна и догодина не се рои а има маточници и излюпени майки.Правилно ли съм разбрал казуса адаш

  9. #2379
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз съм много доволен от роевите майки, единствения проблем е че не мога да планирам матониците когато ми трябват. Дали е роева, самосмяна или кавато и да е била шанса да изпадне в роево е еднакъв при качествена майка. Когато искам да изпаднат в роево не и не, те си знаят нещо. Тази пролет наблъсках на 2 кошера много пило и не сложих магазини, но не стана номера, за това пък други изпаднаха.

  10. #2380
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2016
    Мнения
    10
    Много ми хареса мисълта на един американец: Ако има всички благоприятни условия за роене и семейството се рои- имаме нормално семейство. Ако обаче се рои при всякакви условия, дори и неблагоприятни- е, те тогава е ройливо!

 

 
Страница 238 от 389 ПърваПърва ... 138188228236237238239240248288338 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 12 гост (и))

  1. Nik_m

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •