Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 101 от 389 ПърваПърва ... 519199100101102103111151201 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,001 до 1,010 от общо 3882
  1. #1001
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Аз не ги спирам от роенето, ами го използвам, така че кошера запазва силата си. Дядо ми ме е учил и го наричаше "въртене". Трябва да си постоянно на пчелина, като излезе рой виждаш го от кой кошер излиза. Прибираш роя в тръвна. Отваряш кошера и сваляш всички маточници, слагаш празен корпус отгоре и рязко стръскваш роя. След 10 дена отваряш за проверка дали се е оплодила майката. Силата му се удвоява с новата майка още на следващия ден след роенето.
    Аз значи нещо не разбирам. С първия рой нали излиза старата майка? Така поне пише в дебелите книги. Ти го хващаш и го връщаш в кошера, нови майки няма да има, защото премахваш маточниците. Кое не ми е ясно?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #1002
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз значи нещо не разбирам. С първия рой нали излиза старата майка? Така поне пише в дебелите книги. Ти го хващаш и го връщаш в кошера, нови майки няма да има, защото премахваш маточниците. Кое не ми е ясно?
    Не винаги излиза старата майка, понякога още първия рой е с неоплодена майка, старата е убита от пчелите поради невъзможност да лети или сама е умряла.
    Може да излезе старата с няколко млади, даже да я върнеш обратно, ако има млада майка пчелите по вероятно да убият старата. Целта на "въртенето" е да запазиш пчелата в един кошер, най-добре е независимо коя е майката в края на сезона да се замени. Роевия инстинкт напролет ще се прояви отново.

  3. #1003
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца

  4. #1004
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Аз не ги спирам от роенето, ами го използвам, така че кошера запазва силата си. Дядо ми ме е учил и го наричаше "въртене". Трябва да си постоянно на пчелина, като излезе рой виждаш го от кой кошер излиза. Прибираш роя в тръвна. Отваряш кошера и сваляш всички маточници, слагаш празен корпус отгоре и рязко стръскваш роя. След 10 дена отваряш за проверка дали се е оплодила майката. Силата му се удвоява с новата майка още на следващия ден след роенето.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Не винаги излиза старата майка, понякога още първия рой е с неоплодена майка, старата е убита от пчелите поради невъзможност да лети или сама е умряла.
    Може да излезе старата с няколко млади, даже да я върнеш обратно, ако има млада майка пчелите по вероятно да убият старата. Целта на "въртенето" е да запазиш пчелата в един кошер, най-добре е независимо коя е майката в края на сезона да се замени. Роевия инстинкт напролет ще се прояви отново.
    Ясно. Хубав метод, не съм го срещал досега. Остава да се реши проблема с дежурния по пчелин.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #1005
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Дежурен по пчелин не е вариянт, това няма как да стане аз ходя на работа. А какво ще направи дежурният когато рояват 100 кошера. С 2 думи силен кощер или го цепиш или роява ако няма паша, всичко друго е празни приказки. Но какво толкова не харесвате роевото, да вярно работа е и отслабва кошера, но от роевото вече ходих на море а след няколко дена отиваме на планина и подмених всички майки. Да и аз искам да не рояват, но се оправям спрямо обстановката.

  6. #1006
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Другото е как ще разбереш от кой кошер излиза роя? При мен излизат по време на облитане и над пчелина ври и кипи, прибий ме няма как да разбера какво става. А също като съм на пчелина работя няма как да стоя по цял ден да ги гледам.

  7. #1007
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ясно. Хубав метод, не съм го срещал досега. Остава да се реши проблема с дежурния по пчелин.
    Ще ти трябват доста дежурни. Дядо му, го е практикувал на 20 кошера.

  8. #1008
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Другото е как ще разбереш от кой кошер излиза роя? При мен излизат по време на облитане и над пчелина ври и кипи, прибий ме няма как да разбера какво става. А също като съм на пчелина работя няма как да стоя по цял ден да ги гледам.


    Роевете са като часовници.Ако засечеш времето в което излизат най редовно няма смисъл цял ден да седиш.Аз седя от 11 00-15 00часа.Ако излезне след това време рой тръвните и примамките си свършват работата.Да разбереш от къде излиза роя е лесно ако имаш голяма практика като мен.

  9. #1009
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Методът на колегата Куров е хубав,но не може да се прави по всяко време на сезона.Както казва един колега който си л0ви рояци над 600м на програмисти,,правя с роя каквото си искам,,.Аз какво правя с рой на 6 рамки. При заселване му слагам 1рамка с открито пило и 1 рамки с излизащо и после с още 2 рамки с излизащо след като излезе.След 3-4 седмици това се превръща в средно силен кошер който може и да донесе доста мед.Пилото го вземам от полу кошерите

  10. #1010
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз седя от 11 00-15 00часа.
    Е, хубаво, ама кога - от 1.05 до 1.09 ли?

 

 
Страница 101 от 389 ПърваПърва ... 519199100101102103111151201 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 14 гост (и))

  1. kokona

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •