Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2011
    Мнения
    25

    КАК ДА СЪБЕРА ДВЕ СЛАБИ С-ВА ДБ В ЕДНО?

    Здравейте колеги!!!
    Имам два много слаби кошера ДБ в момента и си мисля, че изобщо няма да могат да се развият за пашата.
    Единият е миналогодишна отводка (с млада майка),която се развиваше много добре и презимува добре,но сега пролетта нещо не се развива(в момента пчелите са на около 3 рамки),а другия кошер е с тригодишна майка и също до момента е много слабо развит(той е на около 4-5 рамки). Мога ли да прехвърля рамките от стария кошер при отводката и как точно протича самата процедура?

    Поздрави на всички!!!

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2011
    Мнения
    7
    Може разбира се.Най лесно вземи една глава лук и намажи дъното на кошера,след това земи събери рамките в единия край,вземи един вестник и с една пръскалка го наръси със захарен сироп,завий изцяло с вестника рамките до долу да не могат да се промушат под вестника.В другата половината слагаш питите който искаш да обединиш.Махни старата майка и остави само едната"по младата".Входа да е само един и за семейството което е било до сега в кошера.Другите ще проядат вестника и ще ти остане само след два дни да обединиш пилото и да почват да работят
    Успех

  3. #3
    по добре обедини отводката към семейството с по стара майка все пак то е с повече пчели.майката лесно ще я смениш

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Скромното ми мнение е, че трябва да ги разформираш, изсипи ги на 2-3 метра пред другите кошери и си готов.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2011
    Мнения
    25

    Как да събера две слаби семейства ДБ в едно?

    Колеги благодаря за съветите!
    Мисля да го направя по начина на "velikia7" ,защото кошера с отводката ми е нов.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Две слаби семейства не правят едно силно. По-добре подсили някое силно, от което да направиш отводка по-късно.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Сутринта намираш старата майка и я премахваш.следобяда напръскваш двете семейства с ракия и изчакваш половин час и ги събираш в единия кошер.вземаш една пита с люпещо пило от един силен кошер,най–добре с заедно с пчелата напръскваш с ракия и след половин час добавяш към новото семейство.питите ги редиш от към топлата страна на кошера.слагаш преградна дъска.наливаш 200 мл захарен сироп през 3–4 дни.до месец и половина–два ще имаш нормално семейство

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Сутринта намираш старата майка и я премахваш.следобяда напръскваш двете семейства с ракия и изчакваш половин час и ги събираш в единия кошер.вземаш една пита с люпещо пило от един силен кошер,най–добре с заедно с пчелата напръскваш с ракия и след половин час добавяш към новото семейство.питите ги редиш от към топлата страна на кошера.слагаш преградна дъска.наливаш 200 мл захарен сироп през 3–4 дни.до месец и половина–два ще имаш нормално семейство
    това вече се казва отговор.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз бих използвал двете майки,колкото и слаби да са поне до пашата.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Алексей, много практична и прецизна преценка, както винаги!

    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    ... с пчелата напръскваш с ракия и след половин час добавяш към...
    Уточни къде напръскваш.
    Пчелите не трябва да се пръскат с ракия.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •