Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1

    РАЗШИРЯВАНЕ И СТЕСНЯВАНЕ НА ГНЕЗДАТА ПРИ ДБ-КОШЕРИ

    Здравейте колеги.
    Имам следният въпрос към вас по-опитните пчелари. Имам едно семейство което е на 3 рамки. 1-та рамка е с мед и пило, 2-та е от двете страни със запечатано пило и третата от едната страна с прашец и разпечатан мед, а от другата със запечатан мед. Въпросът ми е да ли може да се разшири с други рамки и ако може, Ви моля за съвет как ? Благодаря Ви предварително!

  2. #2
    с една изградена пита ,ежду питата с меда и пио и тази с само пило дето е на нея

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Гилъне, как мислиш че ще те разбере колегата с това ти обяснение. Помниш ли на теб как помагахме с доста по обширни обяснения. Сори за забележката.

    За колегата.
    3 рамки от които само една с пило, си е доста слабо семейство, но щом е цялата със запечатано пило, значи тези 3 рамки добре са покрити с пчели. Тези дни ще се затопля времето, запечатаното пило ще започне да излиза, така че ако имаш хубаво изградена рамка, напръскай я с водичка и я сложи между рамката с меда и пилото. Тази рамка за 3-4 дни ще я осемени майката, така че приготви още една рамка да сложиш от другата страна на рамката с пило - след 3-4 дни. Аз така бих направил.
    Ако тази рамка , която ти е с пило е осеменена само в предната си част, а отзад има мед, разпечатай меда и я завърти на 180 градуса, за да я осемени майката и когато е осеменена цялата, тогава добавяй нова празна рамка.
    И храни по малко, защото като е слабо семейството, то пчелите остават да топлят пилото и малко са пчелите, които излитат и носят нектар и прашец и вода.
    Има още един метод - БЛИНОВ, сега както са ти на 3 рамки, изнеси двете пити с меда и прашеца зад преградната, а от двете страни на рамката с пило сложи по една празна добре изградена рамка , така пчелите ще останат основно върху трите рамки, а ще си пренасят мед и прашец, за за хранят пилото. А майката ще има къде да снася. Това е работата на пчеларя, да осигурява място на майката да снася.

    Успех.

  4. #4
    Благодаря ти колега Евгени за точния и изчерпателен отговор. Днеска при мене е облачно с превалявания още като се оправи времето ще навря всикчо това което си написал.
    Още веднъж, Благодаря Ти много.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2011
    Мнения
    7
    аз ще добавя само още малко информация.Понеже имаш пита с запечатан мед но явно нямаш изградени рамки.Не разширявай кошера а просто натъркай питата с мед до средата те ще я оберат и там ще снесе майката.до средата имам предвид хоризонтално не вертикално.След това постави питата в средата на пилото и не разширявай докато последната пита не е пълна на 90% с пчели.Сега за градеж е малко рано,докато не побелеят питит от горе значи това семейство не е готово да гради.
    Успех с начинанието

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Тази рамка за 3-4 дни ще я осемени майката, така че приготви още една рамка да сложиш от другата страна на рамката с пило - след 3-4 дни. Аз така бих направил.
    .

    Твърде оптимистично приятелю.Майката ще осеменява според силата на семейството.Това горе се отнася за силно семейство.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    ... изнеси двете пити с меда и прашеца зад преградната, а от двете страни на рамката с пило сложи по една празна добре изградена рамка , така пчелите ще останат основно върху трите рамки, а ще си пренасят мед и прашец...
    Пчелите не си пренасят прашеца. Той трябва да е в близост до пилото, за да могат да го използват.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    От един много стар пчелар съм запомнил, че семейството е за разширяване когато има много пчели по външната страна на преградната дъска, иначе разширявам с празна пита между питата с прашеца и първата пита с пило.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2012
    Мнения
    20
    Аз съм пчелар, който се занимава с тях от събота на събота. Не чакай по това време да има много пчели по външната страна на преградната дъска. Ако не си постоянно при тях като видиш пчели по последната рамка-разширявай, защото после ще си на стълбата под дърветата! Особено сега, когато пилото се люпи денонощно. Успех!

  10. #10
    както е по книги и описано по-горе поставих преди 3 дни изградена пита между питата с пило и прашец. днес реших да отворя за да видя какво е положението. запечатаното пило започнало тук там да се люпи, но тая рамка която я поставих за осеменяване /разширяване/от едната страна /откъм страната на пилото/ по средата беше пълна с нектар /разреден мед/. Моля Ви за съвет какво да правя и какво е обяснението за това?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •