Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 34
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Да разбирам ли, че е трябвало предварително да ги накисна във вода, после да ги сваря и накрая да минат през бидон с вода и оцет...?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Да разбирам ли, че е трябвало предварително да ги накисна във вода, после да ги сваря и накрая да минат през бидон с вода и оцет...?
    Хубаво е, че са поели и вътре сода за да може да унищожи напълно каквото има. Сега е добре да ги подържиш малко в бидона в който да е поставено и малко количество киселина за да неотрализира содата. Къпеш ги. След това сушиш.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Преди да ги накисна в бидона с вода и оцет, ще ги пулвелизирам с чист оцет... Досвидяха ми се 300 рамки с хофман, сглобка, точни размери. Купувал съм ги на 0,65лв не сковани....

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Преди да ги накисна в бидона с вода и оцет, ще ги пулвелизирам с чист оцет... Досвидяха ми се 300 рамки с хофман, сглобка, точни размери. Купувал съм ги на 0,65лв не сковани....
    Ха, ха... нищо лошо не си направил за да се чувстваш виновен за нещо. Важно е сега да се неотрализира содата. 300 рамки са си 300 рамки.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Не се оправдавам, просто до в момента всички рамки заминаваха за печката, но това бяха стари рамки с ламаринки или прави...Някак си мисля, че на това дърво може да му се даде втори живот и е разхищение да се изхвърля ей така...

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Вчера изварявах рамки с вода и сода каустик. На 80л вода сложих 6 кг сода. След като завря потапях рамките за по 3-5 минути. След това една по една с водоструката ги измивах. Цяла вечер и днес цял ден са се оцеждали и съхнали на двора. Обаче гледам че рамките са побелели, все едно содата е избила от тях и е засъхнала... като насолени са. Та въпроса ми е, да ги потапям ли на ново в казан с чиста вода или содата се е неотрализирала вече... ?
    Не знам кой те е посъветвал да сложиш толкова сода на тия литри вода.Чиста разсипия на содата.Дори и за Американски гнилец това е много.Колкото и да ги киснеш,като изсъхнат бялото ще избива.Но това да не те притеснява. По етапно,по единично вкарвай в кошерите.Полират ли ги с прополис бялото ще изчезне.Разбира се че ще им помогнеш,като оставиш рамките поне за 24 часа в киселинен р–р.Не се плаши,оправимо е.

  7. #27
    Георги, много е тъпо да изхвърлиш хубави рамки, вместо да им направиш дезинфекция. Ако не се счупят, могат да ти изкарат и 10 - 15 години. Но си се престарал със содата, както ти каза и Гогол. Разтвора е достатъчно да е 5% - ов.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Понеже седят на слънце на двора, направо побеляха, всичката сода им излезе... Но тези дни ще ги мина с оцет и вода...

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Понеже седят на слънце на двора, направо побеляха, всичката сода им излезе... Но тези дни ще ги мина с оцет и вода...
    Бях решил да не се намесвам повече.Но ми се досвидяха толкова рамки,и то с хофман да ги потурчиш/изгориш/.Оцета и водата–слаба работа.Само оцет–също е слабо при толкова кезап при изваряването.Неутрализира с по–силен киселинен р–р.След това промий с чиста вода/във съд,поне 24 часа/.Изсуши ги и ги подавай по етапно, по 1 рамка.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Бях решил да не се намесвам повече.Но ми се досвидяха толкова рамки,и то с хофман да ги потурчиш/изгориш/.Оцета и водата–слаба работа.Само оцет–също е слабо при толкова кезап при изваряването.Неутрализира с по–силен киселинен р–р.След това промий с чиста вода/във съд,поне 24 часа/.Изсуши ги и ги подавай по етапно, по 1 рамка.
    Ами той сложил 6 кг. сода - сега да сложи и 6 литра киселина някаква.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •