Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 24
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    2
    Аз също искам да купя пластмасови кошери(имам операция от дискова херния и не искам да оставям пчеларството). Разгледах видеото и още едно за турски кошери. Не ме притеснява поддръжката, защото с топъл разтвор на сода каустик прашецоуловителите съм ги почиствала. Запушени дупчици с прополис могат да се почистят като се замрази решетката във фризера.
    Интересуват ме мнения на някой, който е ползвал такива в Североизточна България. Тези кошери са гръцко и турско производство, затова ме притеснява дали поддържат микроклимата през зимата.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Ще възобновя темата, като попитам:
    Има ли някой от форума, който е използвал или използва частите на пластмасовия кошер-дъно и покривна табла тип хранилка?
    Нека пишат колеги с опит от това. Не ме интересуват мнения изказани на базата на предположения.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Работя в пчеларска фирма. В момента с колегата обслужваме около 400 семейства, всичките в полистиренови кошери. Кажи какво по-точно те интересува?

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Въпроса ми бе относно пластмасови, а не полистиренови.
    Въпреки това, след като си на линия, да се възползвам и попитам: Не заклейват ли пчелите отделните части на кошера и при отваряне не се ли рони материала (полистирен), от който са направени?

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    Работя в пчеларска фирма. В момента с колегата обслужваме около 400 семейства, всичките в полистиренови кошери. Кажи какво по-точно те интересува?
    Здравей! Мен ме интересува:
    - от кой производител са кошерите?
    - по каква технология работите с тях?
    - какви са ти впечатленията за кошерите и резултатите в добива на мед?

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Собственика беше купили мостри от полистиренови и пластмасови кошери. Вторият - турски, стил азиатска парафраза на Стартрек - шарен, накичен с всякакви джиджавки и финтифлюшки. За мен е отвратителен на вид, но това може да се преглътне, ако е добър за това, за което е произведен. Преди това го бях виждал в Плевен 2011 на изложението и реших, че никога няма да си купя такъв. За съжаление не мога да се мотивирам, но и шефа не го одобри. Има и неща, които не личат веднага - пластмасата е неустойчива кум UV лъчи и ако са спестили стабилизаторите, може живота му да се окаже доста кратък.
    По отношение на полистиреновите - и такъв няма да си купя, защото съм фен на естествените материали, но в интерес на истината - доволен съм от тях и се работи много лесно. лепват по малко клей, но с рамкоповдигача се разлепя много лесно. Ползваме 2 марки - на Лисон - Полша и БийБокс - на Меден рай - Финландия. За мен лисонските са много по-добри - пасват по-добре, има на корпусите твърд пластмасов профил с фалцове по горното и долното чело на 4-те страни (на финските са само на предната и задната), корпусите на Лисон-а се фиксират по-стабилно. На финските дръжките са малко по-удобни, но това не е решаващо. Финските нямат възможност за подпомагане на вентилацията - явно се правени за техния климат а Лисонските имат отвори на всеки корпус, които могат да са отворени, замрежени или плътно затворени с приложените тапи. Имат и 6 или 7 отвора на подкапачната табла - пак със същите възможности.Когато се отворени над някой от отворите може да се постави хранилка -1 или повече, както и изпарител за тимол или мравчена киселина. И едните и другите, като изпуснеш корпус се чупи. Празен не, но ако има рамки става по-тежък и лесно се чупи. А това се случва, когато пренасяш много корпуси, по 2 или 3 един върху друг. Миналата седмица имахме случай на съборен от вятъра кошер. И понеже са на стойки, падат от височко. Втория корпус беше на парчета и част от хранилката се беше отчупила. В крайна сметка ако аз избирах, бих избрал полските - на Lizon.
    Относно технологията - за сега имаме и ДБ, и ЛР, като тенденциите са след време да се работи само с ЛР.
    За добивите е трудно да се каже, защото пчелните семейства бяха закупени миналата година, местехме ги по пчелините, някои бяха много слаби, правихме и отводки и медодобива не беше приоритет на фирмата. Все пак се отсрамиха, но за меда кошера е от значение дотолкова, доколкото добрия топлинен режим позволява създаването на силни семейства. Зимата от 400 семейства имаме загинали 8, като 2 или 3 от тях бях отбелязал есента като проблемни по отношения на майките, но не ги обединихме с други, 2 явно са били с малко храна, но поради неопитност (моята) не съм го оценил и след подхранването бяха взели цялата питка за 3-4 дни и следващите 5-6 са гладували.
    Ако нямах резерви към органичната химия щях да си купя Лисон. Препоръчван ги на тези, които имат проблеми с вдигането на тежко. А на Петя бих препоръчал да проучи Фарар, Роже-Делон или УДАВ. Особено последния. Но трябва кошерите да се правят по поръчка. Ако държи на ДБ или ЛР - Лисон. Но не ми се доверявайте 100%, щото това е моя гледна точка и преценката е донякъде субективна. Проучете допълнително, преди да броите пари за нещо.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Благодаря за изчерпателния отговор! Имам още няколко въпроса.
    -На какви стойки поставяте кошерите? Добре би било, при ротацията на корпусите, при повдигане на първия корпус от дъното, дъното да е фиксирано към стойката по някакъв начин, за да не се вдига заедно с корпуса.
    - Ползвате ли ханеманова решетка? На колко корпуса е плодника през активния сезон - 1 или 2?
    - В какви пити и корпуси събирате стоковия мед - ЛР или магазинни?

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Благодаря за изчерпателния отговор! Имам още няколко въпроса.
    -На какви стойки поставяте кошерите? Добре би било, при ротацията на корпусите, при повдигане на първия корпус от дъното, дъното да е фиксирано към стойката по някакъв начин, за да не се вдига заедно с корпуса.
    - Ползвате ли ханеманова решетка? На колко корпуса е плодника през активния сезон - 1 или 2?
    - В какви пити и корпуси събирате стоковия мед - ЛР или магазинни?
    Това можеби ще отговори на първият ти въпрос до някъде:

    http://mateev.com/bul/apiaries

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Здравейте. Закупих си скоро 4 ЛР кошера със проветриво /мрежесто/ дъно на фирма Анел. За съжаление за момента си седят в гаража тъй като са празни. Но на пролет ще бъдат заселени със пчелни семейства. Надявам се да имат повече плюсове и да е по лесно за работа и поддръжка също така и пчелите да зимуват във тях по благоприятно от дървените кошери. Но това всичко ще разбера едва следващата година, а нямам търпение до тогава. Моите кошери не съм ги снимал, но изглеждат така:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	plastic_hive_grey&yellow.jpg
Прегледи:      392
Размер:	82.3 KB
ID:	2413Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	534927ab05eae.jpg
Прегледи:      389
Размер:	44.6 KB
ID:	2414

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Цитат Първоначално публикувано от asti Виж публикацията
    Здравейте. Закупих си скоро 4 ЛР кошера със проветриво /мрежесто/ дъно на фирма Анел. За съжаление за момента си седят в гаража тъй като са празни. Но на пролет ще бъдат заселени със пчелни семейства. Надявам се да имат повече плюсове и да е по лесно за работа и поддръжка също така и пчелите да зимуват във тях по благоприятно от дървените кошери. Но това всичко ще разбера едва следващата година, а нямам търпение до тогава. Моите кошери не съм ги снимал, но изглеждат така:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	plastic_hive_grey&yellow.jpg
Прегледи:      392
Размер:	82.3 KB
ID:	2413Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	534927ab05eae.jpg
Прегледи:      389
Размер:	44.6 KB
ID:	2414
    Здравейте
    Преди известно време и аз ги открих из мрежата тези кошери на Анел. Ще чакам отзиви от вас, но първо можете ли да споделите от къде ги закупихте и на каква цена.
    Понеже аз се опитах да поръчам от сайта на Анел на една цена доста примамлива, мисля че беше някъде към 45 евро и след това с мен се свърза една жена от София , която била официален представител на Анел, която ми искаше нещо от порядъка на 140-145 лева не помня точно. Разликата ми се видя доста голяма и затова не поръчах пък и трябваше да платя и за доставка до Силистра, която ще е и тя 15-20 лева.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •