Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 15 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 143

Тема: Мравки

  1. #51
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от BUGI Виж публикацията
    И когато влезне нјакоја мравка в хранилката, тја се удави, така да пчелите нјамат никакви т-рвоженија от тех.
    То ако влезнат няколко мравки не е чак проблем,но обикновено влизат доста мравки,когато има налят сироп.Виждал съм почерняла хранилка от удавени мравки.

  2. #52
    Наблюдател
    Регистриран
    22.10.2013
    Мнения
    8
    Mен също много ме дразнят мравките когато се нанесат на възглавницата и особено с тези нови кошери направени от дюшеме.Та малко се отплеснах.
    Доста изчетох по въпроса,а аз исках да не е трудоемко и най-вече за без пари.
    На пчелина няма и една тревичка,съпруга ми пръска с/у плевели,но пак има мравки заради сиропа.
    На засегнатите кошери се прави кръг с морска сол,като идея е добре но ще предизвика ръжда.
    Клонки от пелин,листа от домати и орехи.
    Моето средство са листата от орехи.Има страшен ефект.Всеки път когато се храни със сироп, задължително поставям на др.ден листа на възглавницата и ако има нужда около кошера,при нас са от гигантските мравки.Листата изсъхват бързо и ако има доста упорити мравки се налага доста често сменянето им,но пък не се влагат средства.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е как да не е трудоемко и за без пари ? Хербициди скъпи, пръскане, морска сол купуваш, листа береш и нареждаш, пчелина грозен... Да не би да разливате небрежно сиропа ? Хранилките добри ли са ? Или пък мравките вече са мутирали и се кефят на отровата по земята
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен влизат някакви малки мравки, но през 10тина дни забърша хранилките с мокри кърпички и това е.
    Предпочитам така отколкото да слагам масла, клони или химикали.

  5. #55
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Аз примерно, не се боря с мравките , защото пчелите изтеглят сиропа по - бързо от тях , а ако има удавени мравки не е проблем мравчената киселина попаднала в сиропа ще помага при борбата с кърлежа.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Да, наистина колеги, вероятно разливате, когато сипвате сиропа. Мравките усещат това и....
    В сандъците при пчелите почти не влизат мравки, освен ако не са слаби семействата.
    Ако сандъците са ви на стойки, просто полейте малко нафта около краката на стойката и проблема е решен.
    Колегата от предния пост е прав, че когато са силни пчелите, за мравките почти не остава нищо за консумация.

  7. #57
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    45
    Колеги,
    вместо да търсите решения за проблемите с мравките се замислете защо мравките обичат кошерите ? Сигурен съм,че и да махнете цялата хранилка,в повечето случай мравките ще си останат там.Явно е,че нещо друго ги кара да бъдат там...въпроса е какво е то ? : )

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Да не е топлината

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Домашния уют ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2013
    Мнения
    20
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Домашния уют ?
    Мисля, че си прав. При мен има мравки където има фибрани или стиропори тоест там където могат да се скрият....

 

 
Страница 6 от 15 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •