Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 143

Тема: Мравки

  1. #21
    Не бих казал, че до сега съм имал особен проблем с тях. Но в лета, като това се налага от време на време да давам по малко сироп на отводките. И в такива случай се появяват едни дребни мравки в и около хранилките, и просто ме дразнят.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    Не бих казал, че до сега съм имал особен проблем с тях. Но в лета, като това се налага от време на време да давам по малко сироп на отводките. И в такива случай се появяват едни дребни мравки в и около хранилките, и просто ме дразнят.
    Колега Юрий,
    Срещу мравките в твоят случай можеш да използваш морска сол на възможно най-едри кристали около 4-5 мм диаметър. Ефекта е достатъчно добър (изчезват завинаги след 4-5 дни) мисля, че им действат йодните пари (при мен се получи). Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  3. #23
    Благодаря ти Ангел. Ще пробвам и това. Поне и двата варианта са лесни и евтини.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Посоляване със сяра около краката на кошера дава отличен резултат , но дъжда я отмива , но с 2 поръсвания годишно мравки несе виждат !
    Невсичко с две бузи е лице !

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Така и така гнездата ми са покрити с найлон, за да не го пробивам, пък и поради други причини, ползвам рамкови хранилки. Когато наливам сироп в тях, нямам никакви проблеми с мравките. Вярно, че ползването им е поне два пъти по-трудоемко, отколкото употребата на горни хранилки, но това би се почувствало само при достатъчно голям брой кошери. Когато наливам в горните хранилки, сиропът почернява от мравки. Те нападат и кърмовото тесто, ако слагам такова. За да ги прогоня напълно от кошерите, ползвам подставки за дъната с крачета, натопени в отработено машинно масло.


    На "жълтата" снимка се вижда една оса, станала жертва на маслото, но се вижда и една намаслена пчела. За съжаление, се получават малки странични ефекти, но пък мравките нямат никакъв шанс.

    Догодина, живот и здраве, ще пробвам и някои от предложените в темата средства. Дано проработят, за да си спестя дялкането на още подставки.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Това което ще изпробвам догодина е от руския форум.Около кошера е окосено.Стойка висока 20-30см., върху стойката найлон по-широк с 5-10см. и провиснал.Отгоре се поставя кошера.Мравките не могат да прелазят ръба на найлона и падат.Това предлагат за горските мравки.За всички останали захарен сироп с боракс в недостижими за пчелите съдове.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колега , това с боракса наистина ли действа и убива ли , или само отблъсква !?
    Невсичко с две бузи е лице !

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Бораксът убива бавно и неотменно целия мравуняк.За десетина дни мравките видимо намаляват.Мравките внасят отровата в мравуняка и хранят ларвите с нея.
    Бораксът е отровен за насекоми ,за животни е на практика безопасен.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2013
    Мнения
    2

    Мравки нападат сиропа

    Здравейте колеги от скоро много мравки ми нападат хранилките със сиропа кажете ми някакъв начин да се отърва от тях. Благодаря ви .

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2013
    Мнения
    2
    къде ги слагаш клонките

 

 
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •