Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2012
    Мнения
    7
    Благодаря, ще направя така, но не знам по кое време на деня. Трябва ли пчелите да са прибрани в кошера?
    "Всяка трета хапка храна дължим на работата на пчелите!"

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Категорично не!Най -добре е следобед,5-6 часа,активността им спада и вероятността от кражби е минимална.

  3. #13
    Аз миналата година в един ден прехвърлих 3 семейства по това време в нови кошери, по посочения начин от колегите горе. Стария кошер назад новия отпред цялата работа и сам да си отнема 5 мин (правих го след обяд). Но аз за по сигурно подхраних другите семейства и както се вика те си имат работа масата им е наредена и си копунясват и няма проблеми :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от Spens
    Категорично не!Най -добре е следобед,5-6 часа,активността им спада и вероятността от кражби е минимална.
    Активноста им към 5-6 часа следобяд изобщо не спада колега.Тогава температурата е над 20-25градуса.НАЙ-МАЛКА ОПАСНОСТ ОТ КРАЖБА ИМА ПО ИЗГРЕВ И ПО ЗАЛЕЗ!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    03.08.2012
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Здравейте, ........... от таз година имам един кошер .... днес се сдобих с още един САМО ЧЕ съдъка е много зле.......... мога ли да го сменя сега с чисто нов и как да го сторя??? Ще се радвам да ми дадете съвет

  6. #16
    Според мен мина времето когато може да прехвърлиш едно семейство в нов кошер. Няма да имат достатъчно време да го заклеят дори нов да е винаги има къде да го пипнат. Вече формират кълбо в по студените дни, по добре ги остави в сегашния и напролет ги прехвърли wink;
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Действай смело! Имат месец, месец и половина да си "оправят" дома.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    03.08.2012
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Мисля утре вечер да ги преместя за да имат два дни да свикнат и смястото, снощи по тъмно пристигнаха у нас .... Незнам дали е правилно но мисля да го направя. Кошера който взех не е отварян 4 години - по думите на тоз който ги е "гледал". При подготовката за превозването хвърлих един поглед отгоре .... на всички 12 пити имаше пчели. Когато отидох и го видях си помислих .....ТУК НЯМА ПЧЕЛИ .... капака не ляга по никакъв начин отгоре му ... полу отворен .... беше със сложен магазин ... питите в него ....все едно бомба паднала изкривени ... страшно... под магазина .... найлон от питки ... страшно. Пчелите бяха изградили и напълнили 5 от магазините пити- само тези до който са испяли да стигнат. Другите ....плодниковите пити бяха така заклеени една за друга ..... пчелите са си направили естествен капак- платнище... защото и това липсваше. Най интересното е че пчелите така са зимували няколко зими на полу отворен капак

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    И що ще ги местиш ? Не можеш да гледаш стария сандък още няколко месеца ? Предполагам имаш 12 пити пълни с мед и пчели, не знам на кое викаш "страшно" и "много зле" .Сега ако ги разбъзикаш има голяма вероятност тая зима да не я изкарат.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, остави ги на мира. Напролет така или иначе ще намалеят, местиш само питите с пилото, слагаш преградна дъска, зад нея питите с меда да си го пренесат навътре и като ги изчистят ги изхвърляш.
    Тръгнат ли овошките, слагаш основи и подменяш всички пити.
    Нещо не е наред със старите дадани, дебелите, 12 рамковите. Нещо с размерите не е наред, защото масово колегите, които си купиха такива кошери от възрастни пчелари - всичко така са овосъчили и заклеяли, че не можеш да извадиш рамка. Може и да е от това, че някои пчелари не си правят труда изобщо да вадят пити от плодника - години наред.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •