Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 117
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Той нека вади по 3 рамки от основното семейство през 25 дни, пък да видим как ще му остане силно семейство и паша да хване. Трудна работа е това и то за млад пчелар. Става, но иска много знания, техники на работа и хранене и хубаво време и приток на прашец. Най добре е да направи една отводка от 4 рамки, и като заложат маточници - да я раздели на две и повече да не пипа основното семейство. И след това здраво хранене на основното семейство и на отводките.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    ..мисля че по-добрия вариант е да направиш първата отводка с майката. В кошера ще остане много повече пчела и маточниците един път ще са повече и второ майките ще бъдат захранени по-добре. Подхранвай добре и кошера и нуклеуса и осигурявай пити на майката да снася. На 4-тия ден в кошера изчисти всички запечатани маточници...
    Тук ми се губи момента, с махането на маточниците. След като сме извадили майката, и махнем маточниците? От къде майка в кошера?

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Не всички маточници, а само запечатаните. -колегата пропусна да уточни.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Уточнил съм много добре. Само запечатаните и защо. Технологията наистина не е от най лесните особено за начинаещ пчелар, но пък е много ефективна. Е за добиви можеш да забравиш но пък ще създадеш семейства.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Предлагам на колегата Попов около 20.04 да направи първата отводка на 3 рамки която сама ще си произведе майка, на 15.05 втората отводка пак на 3 рамки на която може вече да купи майка, на 10.06 да направи третата отводка на която ще купи оплодена майка и на 05.07 да направи четвъртата отводка на която задължително да придаде оплодена майка понеже е направена по- късно, за да може да се развие.По този начин ще си направи 4 отводки и ще има един силен кошер, отколкото да раздели един силен кошер който е изпаднал в роево състояние на 3 слаби отводки.Задължително отводките и основното семейство трябва да се подхранват през 2 дни с 0,5л. захарен сироп може и по- редък да бъде от 1 към 1.
    По този начин още след второто отнемане на пило ще предизвика самосмяна.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    По този начин още след второто отнемане на пило ще предизвика самосмяна.[/quote]

    Именно, а маточниците от тази самосмяна може също да използва.Но е добре да има и други семейства, за да подсилва с пило...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2011
    Мнения
    34
    В моя случай няма други семейства.Семейството е едно и аз искам от него чрез ранни отводки да го размножа

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Проблема са ранните майки. Още не съм видял търтеево пило.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    При мен има запечатано вече

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Ранното снасяне на търтеево пило говори за стара изхабена майка(3 годишна).Семейството се подготвя за разрояване.

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •