Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 117
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2011
    Мнения
    34

    Ранна отводка

    Пускам нова тема-РАННА ОТВОДКА -смятам ,че при голямата смъртност тази година ще е актуално да си правим ранни отводки,а дори и повече на брой от едно семейство.Аз имам едно оцеляло семейство и сега поради доброто запролетяване при нас в Сандански-вече джанката прецъфтява,започнах с подбутително подхранване и стартовит.Кошера ми е 10 рамков ДБ и пчелите са на 8-9 рамки вече.Идеята ми е от него да отнемам по 3 рамки и веднага да ги занасям на пчелина на 20 км,така ще запазя и летящите пчели в него.Въпроса ми е колко често мога да правя отводки от него, и второ да разчитам ли на собствено производство на майка или да търся готови.Мисля че ще има криза в предоставянето зазакупуване,както на майки така и на отводки.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Изчакай да се развие така че да изпълни изцяло корпуса с пчели и пило и взимай 3 рамки и на пчелина. Те ще си произведат собствена майка, но чак след месец ще има пресни яйца и още 20 дни докато се излюпи първото пило от нея.
    Като се изпълни пак корпуса на основното семвейство, повтаряш операцията. И здраво хранене на всички семейства и на основното и на отводките.
    Другия вариянт е изчакай да му стане тясно на основното семейство и да заложи маточници за роене и разделяй на 3 или на 4 и си готов.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Не може ли след като отдели 3 рамки да им предаде купена маика ?

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не му препоръчвам. Пък и толкова рано няма от къде да намери.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Майка може да си купи след 20 май, защото преди това никой от майкопроизводителите не продава, затова поне първата майка трябва да си произведе сам, а и за това семеиството да изпадне в роево състояние не съм съгласен.По-добре да прави през 20-25дена по една отводка без да вади мед от кошера отколкото да раздели едно изпаднало в роево състояние семеиство на 3 отводки.

  6. #6
    И аз не ти препоръчвам да правиш слаби отводки,на три рамки кога ще стане на десет че да иззимува.Според мен по малко отводки но по силни. wink;

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    По-добре да прави през 20-25дена по една отводка без да вади мед от кошера отколкото да раздели едно изпаднало в роево състояние семеиство на 3 отводки.
    Защо? Довърши си тезата моля те?

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Предлагам на колегата Попов около 20.04 да направи първата отводка на 3 рамки която сама ще си произведе майка, на 15.05 втората отводка пак на 3 рамки на която може вече да купи майка, на 10.06 да направи третата отводка на която ще купи оплодена майка и на 05.07 да направи четвъртата отводка на която задължително да придаде оплодена майка понеже е направена по- късно, за да може да се развие.По този начин ще си направи 4 отводки и ще има един силен кошер, отколкото да раздели един силен кошер който е изпаднал в роево състояние на 3 слаби отводки.Задължително отводките и основното семейство трябва да се подхранват през 2 дни с 0,5л. захарен сироп може и по- редък да бъде от 1 към 1.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2011
    Мнения
    34
    Моето намерение беше да започна с първата отводка на 20.04,да я оставя да заложи маточници и след около 1 седмица да направя още една отводка,да взема 2-3 маточника и да ги присадя на втората отводка.Така до края на април ще имам 2 отводки.След колко време ще мога да произведа отводки и от тях?Мога ли да използвам тези 2 отводи за да ги разделя и да си направя от тях още 2 отводки?Защото се съмнявам,че ще мога да купувам майки.Миналата година доста зор видяха други колеги без да имаше такава криза както ще бъде сега.Ако правя по една отводка на месец и чакам сами да си произведат майка,доста бавно ще се развият.Идеята ми е -да започна рано от 20.04 и да съкратя сроковете на правене на отводки,като те сами си правят майки.Аз да ги подпомагам с готови маточници.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не знам какви са условията в региона в който пчеларстваш, но имай предвид, че за да стане отводка е необходима не каква да е майка, а оплодена такава. Така че трябва да има достатъчно търтеи. Не е ли налично това условие каузата е обречена. Според мен изчакай малко. Бързата работа е страм за майстора.
    Другото, което бих те посъветвал. Напеави си 4-5 рамкови нуклеуси. Вместода направиш отводка и тя да ти създава свещеви маточници, мисля че по-добрия вариант е да направиш първата отводка с майката. В кошера ще остане много повече пчела и маточниците един път ще са повече и второ майките ще бъдат захранени по-добре. Подхранвай добре и кошера и нуклеуса и осигурявай пити на майката да снася. На 4-тия ден в кошера изчисти всички запечатани маточници. Те са изградени върху по-стари ларви и майките излюпени от тях няма да са качествени. Когато първата майка тръгне да излиза тогава в нуклеуса ще имаш достатъчно запечатано пило и ще можеш да вземеш малко материал от него и малко материал от кошера и да заредиш втори нуклеус. След месец когато отводките придобият достатъчна сила можеш да направиш разделяне .При всички положения трябва да сипваш сироп и витамини или стартовит. Наистина е много трудно, когато кошера е само един и то ДБ. При рута нещата стоят доста по-лесно. При него имаш възможност да направиш майките и тогава да го нацепиш на порядъчно силни отводки, а след месец да повториш операцията. Правил съм експеримент, като ЛР кошер визпаднал в роево състояние съм го разбивал на 5 отводки и са ставали супер.
    При мен задачата през тази година е сходна. Имам 50 семейства, а трябва да направя още толкова, да хвана пашите и да заредя поне 80 нуклеуса. Имай предвид, че нуклеуса се машина за производство на пчели. Колкото и невероятно да ти звучи за нула време се изпълва с пило и пчели и много лесно изпада в роево състояние. В твоя случай това може дори да се окаже предимство, тъй като ти трябват маточници.Само трябва да внимаваш да не го изпуснеш.

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •