Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 117
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По равилно е да се напише - семейството се готви за рояване - разрояването го прави пчеларя.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Благодаря.При това положение дали не би било удачно да направя ранна отводка от него ,както и да използвам останалите маточници от него?

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    На 07 април намерих първата излюпена майка от самосмяна за тази година и с голямо удоволствие си направих първата отводка.
    Намерих и излюпени търтеи, така че оттук нататък всичко е въпрос на късмет.
    Не виждам защо estabien6 да не може да си направи отводка.
    Въпросът на Димитър Попов ме подсеща за един случай, за който ми разказа Ангел Грънчаров преди доста време. Ставаше дума за жена, наследила пчелин от 50 кошера, в който след презимуването са оживели 5 семейства. Жената е потърсила помощ. Когато е отишъл на пчелина той намерил 5-те кошера препълнени с мед и пчели и заложени маточници.Имало 45 зазимени предната година кошери пълни с изградени рамки и даже останали медови запаси. Във всеки празен кошер поставил рамка с пило и маточник.
    В края на лятото е имала 50 нормални пчелни семейства.
    Това е историята.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    звучи малко неверояно тази история

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Защо да е невероятно? Напълно е осъществимо. Ако има мн.добра година и към това се добави известно количество захар... Плюс труд и желание от страна на пчеларя може да се достигнат тези резултати.
    Естествено, че за да се постигне това годината ще е обявена за нулева от към добиви.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    не съм чувал от 5 кошера да се направят 45 отводки,камо ли да станат до есента.освен това ако са били изоставени,най вероятно е молците да са изгризали повечето пити.да не говорим какво обикаляне трябва за 45 отводки,когато няма откъде да ги подслиш с някоя пита пило или пчели,още по малко от една жена която си няма представа от пчеларство.и всички майки да се оплодят ми се струва невероятно

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Може, може, ама трябва да знаеш как.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Моля,дайте мнение,имам няколко кошера ДБ,които са запълнени с пило и мед ,основи поставени на 03.04 са вече изградени и имат ларви,в някой от тези кошери има има стари пити с нещо като венец от търтеево пило над работническото.Би ли било удачно да взема тези стари пити и с тях да направя отводка ,както и да взема по 1 пита с мед от другите чисти от към търтеево пило семейства и да го поставя в отводката ,а на освободеното място да поставя основи за градеж и магазин?Така целя хем да изградят пити ,хем нова отводка на много рамки,превенция на роенето и обновление на гнездата с нови пити,майката ще е свищева ,и от маточник които ще оставя след като премахна запечатаните на четвъртият ден от създаването на отводката ,пашата е кориандар ,ливади,мана и слънчоглед,евентуално 100 декара акация на 3 километра отстояние и лавандула.Благодаря предварително за всички мнения

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    На прав път си.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от estabien6
    ,майката ще е свищева ,и от маточник които ще оставя след като премахна запечатаните на четвъртият ден ;
    Колко ще премахнеш на 4-ден и колко ще оставиш неможах да разбера?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •