Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Бориславе,ти одобряваш ли подобен начин на подреждане и боядисване?

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    моля да ми кажете дали ако има орех на около 2 метра от кошерите и той е зад тях и по никакъв начин не ги засенчва ще има проблеми за пчелина?

  4. #4
    Не.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Не мога да намеря конкретна информация за изискванията при регистрация на пчелин. В момента пчелина ми се намира в края на селото, но имам съседи на 20м. Понеже пространството ми отесня, мисля да закупя заграден парцел в съседство или такъв до/извън селото специално за пчелин. Какви са изискванията за разположение на пчелина спрямо населените места. Споделете опит в тази насока, благодаря!

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248

    Помощ при избор на подходящо място за пчелин

    Здравейте,

    Тъй като ми отесня пчелина а и имам дразги със съседи, кмет и тн. се налага да го преместя. Изключително важно ми е всяко мнение, и предварително ви благодаря. Ето главоблъсканицата:

    Имам 3 алтернативи:
    - да закупя южен парцел в село заобиколено от насаждена от еспарзета и ливадна паша. При добра година добивът е 2 магазина на силно семейство. Има друг пчелин на 2 км от 30 семейства. Намира се на 22км от вкъщи. Цена средно 10000лв. (без охрана, без помощно помещение/склад)
    - да закупя съседен двор и да разширя и преместя пчелина в страни от дворовете - има слаба ливадна паша. Също така има изобилие от джанки и други овошки и според мен е прекрасно място за добив на прашец но не и мед. При добра година добивът е 1 магазин и в много редки случай два. Има други над 100 кошера в радиус 2км. Намира се на 13км от вкъщи и струва средно 10000лв. (има охрана, има помощно помещение/склад)
    - да ползвам собствен имот на разстояние 75км от вкъщи. Намира се в Кюстендилския балкан. Изобилства от акация, мъждрян и много други видове широколистни и иглолистни. Цъфтят билки но ливадите са 2%. Склона е южен, но въпреки това слънцето огрява в 10 и се скрива в 4:30-5:00 през лятото. Зимата идва по-рано, и си отива по-късно. Има река с Върби. Терена е със силен наклон и е доста трудно да се огради. (без охрана, има помощно помещение/склад). Няма пчелари и за това не знам какъв е добива.

    Също така възнамерявам да кандидатствам зимата, за 50 кошера + 30-40 отводки по програма пчеларство към ДФЗ.

    Колебая се понеже и трите избора имат своите плюсове и минуси. Ако нямате мнение за това кое от тях е най-подходящо, то поне мнение за това кое ви се струва най НЕ подходящо е от значение също.

    Ето снимки на последното:



    Благодаря за помощта!

  7. #7
    Аз бих избрал третия вариант. Пашата е добра, няма други пчели, които да са конкуренти и да разнасят болести, а и имота си е твой. А за охраната, не е ли човек, който да дежури постоянно, ... всичко друго си е самозаблуда. Тръгне ли някой да ти краде кошерите, това, че в околните къщи живеят хора, няма да го спре.

  8. #8

    СЪВЕТ ЗА ТЕРЕНА

    Имам 2 въпроса.
    1.Интересувам се,колко би било нормално да е голям(като квадратура например) терена в/у който да се разположат 25 кошера.
    2.Ако терена е с наклон(горе долу 35-40 градуса),трябва да се терасира терена или някаква добра идея някой да даде!?Или да се подравни само под всеки кошер?И въобще добре ли е това за пчелните семейства че мястото е под наклон?
    Благодаря предварително!

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колега,
    Мястото необходимо за работата около един кошер е около 1 кв.м. (ако е повече ще ти е по удобно), но в зависимост от разположението на кошерите и терена може и по малко, така че, не може да се даде точна информация за това. По вторият въпрос отговора е почти същият: самият кошер трябва да седи хоризонтално, а от там нататък всичко останало е за твое удобство. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  10. #10
    Благодаря ви колеги за съветите!

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •