Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28

    ПРЕВОЗВАНЕ НА ПЧ.ОТВОДКИ С АВТОМОБИЛ НА 300км.

    Очертава се да си купя 5-10 отводки или пчелни семейства в края на май. Има ли някакви особености ако трябва да ги возя в автомобил около 300км., че в близост до Русе всичко е разпродадено от сега?

    Трябва ли да ги подготвям по някакъв начин за толкова продължително транспортиране?
    Мога ли да редя отделните корпуси с отводките един върху друг?
    Мога ли да си пуша в колата или е добре да спирам, за да пуша?

    Ще бъда благодарен за всеки съвет касаещ пренасянето на пчели с автомобил.
    vladisss.com

  2. #2
    В какво ще ги превозваш-в кошери или в нуклеуси?Аз съм превозвала отводки в нуклеуси в колата.Затварят се плътно,но имат на дъното мрежа,от където дишат и няма никакъв проблем.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Леле , те златни ще ти излязат.
    Щом е на такова растояние, значи по асфалт ще ги возиш. Кошерите подреждай в превозното средство, така че питите да са успоредни на осовата линия. И да са толкова колкото се побират в корпуса, не по малко, иначе се усукват и полягват и се мачкат пчелите и евентуално майката. Ако имат хофманови уширители, няма проблем, но ако нямат, ще трябва да ги заковеш.
    Ако има мрежести отвори, задължително да са отворени.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Сузи и Евгени, благодаря за съветите - ги спазя.
    Вярно ще ми излязат накрая златни от звънене по телефоните и транспортни разходи. Тази година заради голямата зимна смъртност се оказа голям проблем човек да си купи пчелни семейства..
    vladisss.com

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Преди да затвориш кошерите преди транспортиране е необходимо да да се пръснат 400-500млл вода в/у рамките ако ги возиш повече от два часа.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    4
    Здравей, колега. Ако все още не си се разходил 300км мога да ти предложа отводки. Цената им е 20лв. за рамка. От Русе съм. Телефонът ми е 0878290053

  7. #7
    Цитат Първоначално публикувано от vega1981
    Здравей, колега. Ако все още не си се разходил 300км мога да ти предложа отводки. Цената им е 20лв. за рамка. От Русе съм. Телефонът ми е 0878290053
    След като не си правил упражнението с превозването май това ти е спасението. Успех !
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Да вметна само,че миналата зима превозих 15 семейства в ДБ от Асеновград до бургаско,рамките бяха прави,имаше и преградни дъски вътре,2 капака ми паднаха на пътя и пчелите излязоха за малко ,част от тях висяха на грозд по време на пътя,и голямо друсане в задната част на двуосното ми ремарке, каране със 110 км .Живи са ми всичките ,само едно на пролет ми стана търтовка.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2012
    Мнения
    34
    Аз като купувах пчелите ги превозих в чували от плат. Кошерите бяха стари и пчелите излизаха, но в чувала нямаше проблем.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    29.08.2011
    Мнения
    64
    Ако пътя е кофти след 60км/ч става мазало Иначе ... на хубав път с над 100 съм ги возил в бус
    Всичко е до маршрута .

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •