Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 22
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    30.04.2011
    Мнения
    1

    ОСИРОТЯЛО СЕМЕЙСТВО

    Вчера отворих кошерите за преглед и забелязах, че в единия няма пило (нито запечатано нито открито), пчелите жужаха странно, при тази ситуация въобще не търсих майка от това, което знам е ясно, че това семейство е осиротяло, въпроса мие: с колко време живот разполага то и дали ако му сложа две пити с много прясно пило кошера ще има шанс да си направи майка или ще умре преди това, странното е че кошера е много силен и с колко време разполагам за да сложа двете пити или това трябва да стане съвсем скоро . . .

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така както е тръгнало развитието на пчелите още не съм видял да залагат търтеево пило, което означава, че дори и да заложат маточник то изхода не е известен, още повече че това са стари пчели, които полека лека ще отпадат. Моето мнение е по-добре да го обединиш с някое по-слабо семейство, което ще тръгне веднага и края на май ще имаш една отводка от него. Ако все пак си решил да слагаш пити, то един път ще отслабиш някое друго семейство и второ дори и да се оплоди майката, то това семейство ще стане най-слабото в пчелина. И ако още искаш да спасяваш то прегледай добре дали все пак няма майка. Ако има то тя е увредена и по-добре я махни. Предай една пита само с яйца. Повече не е необходимо. Действай бързо, защото иначе ще стане търтовка, а оправянето на такава е много труден процес, Но още един път ще те посъветвам обедини сега и вземи после отводка. Иначе губиш.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако е силно, обедини го с някое слабичко. И да сложиш пита с яйца, ще заложат маточници, но търтеи няма все още и ако не се оплоди майката навреме, пак губиш.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    29.08.2011
    Мнения
    64
    До миналата седмица и при мен едното семейство беше в същото състояние. Майката е жива и щъка, но пило няма.
    Тази събота ще видя дали има пило.
    Ако отново няма, колко да изчакам ? или да действам с предложението на колегата.

    До мин. събота остналите кошери нямаха достатъчно пило за да прехвърля.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Нищо не прехвърляй все още.
    Изчакай, някои майки започват по- късно с яйцеснасянето.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от apexs
    Майката е жива и щъка, но пило няма.
    Вече е краят на март, но за всеки случай да питам, има ли достатъчно свободни площи за яйцеснасяне върху достатъчно стари пити в по-топлата част на гнездото? А пчели има ли достатъчно? Майката на колко години е?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Сега, в ранна пролет, осиротелите семейства по-бавно стават търтовки. Така че, не обединявайте, ако не искате, пробвайте с пресно пило. Поне още 2-3 седмици, както няма все още изобилен прашец в природата, няма опасност да станат търтовки.

    Майките може да не снасят, ако няма прашец в обсега на гнездото /на подходящо място/.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    О, прашец има и то много, поне в полупланнските райони. Внасят и трупат като за световно. Поне при мен е така.
    А колкото до свободно място в по-топлата част, и да няма, пчелите си разместват меда и осигуряват площи на майката да снася.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Ако медът е запечатан, може и да не го пипнат, особено ако има постоянен приток на нектар или сироп, а без пило те ядат съвсем малко. Но нямам представа какво е състоянието на запасите, нито каква е системата на кошера, нито нищо, та не ми се гадае повече...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    29.08.2011
    Мнения
    64
    И така ... днес отворихме за преглед. Преди 10 дена бях сложил пити Апитон, не са ги барнали въобще ... може би едва 10%. Пилото се показа, около половин педя от 2те страни на една от рамките. Пчелите са намалели до рамка и половина някъде.

    Работата върви на зле ми се струва.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •