Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 166
  1. #151
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Имам въпрос към практикуващите подвижно пчеларство. Акацията на различна надморска височина дали цъфти по различно време? Може ли, ако това е така, да се следват периодите на акациев цъфтеж чрез местене на кошерите?
    Колега агро, поздравявам те за механизацията която си правиш, но мисля че елементарни познания в пчеларството ти убягват, при положение, че вече стажа не ти е никак малко. Та на въпроса в Благоевград (400м.н.в.)акацията цъвти от около 1до10май в зависимост от годината, на основния ми пчелин (620_650м.н.в) цъвти към 10-15май до 20. На спомагателния ми пчелин 350м.н.в.и около50км по на юг към 25 април. Надявям се да съм ти бил полезен

  2. #152
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2016
    Мнения
    3
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Колега агро, поздравявам те за механизацията която си правиш, но мисля че елементарни познания в пчеларството ти убягват, при положение, че вече стажа не ти е никак малко. Та на въпроса в Благоевград (400м.н.в.)акацията цъвти от около 1до10май в зависимост от годината, на основния ми пчелин (620_650м.н.в) цъвти към 10-15май до 20. На спомагателния ми пчелин 350м.н.в.и около50км по на юг към 25 април. Надявям се да съм ти бил полезен
    Тук покрай морето е след 20 май...малко навътре към Шумен е една до две седмици по рано...общо взето можеш да хванеш акация един месец паша, ако ги местиш. Същото е и с надморската височина.

  3. #153
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Според мен, който пръв измисли телепортацията на кошери, и вече евентуално ще може да забогатее от пчеларството.

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Според мен, който пръв измисли телепортацията на кошери, и вече евентуално ще може да забогатее от пчеларството.
    Ако кошерите не се свалят изобщо от платформите, може да се уреди примерно транспортацията, но забогатяването едва ли.
    Защо ми харесва идеята? На платформата може да се приложи дистанционен контрол /например чрез теглото на самата платформа, което освен всичко друго е и вид охрана/, може да се вградят надеждно защитени в метален корпус акумулатори и модул за предаване на данни, GPS предавател, миниметеостанция, соларен панел за захранване, някаква елементарна механизация за повдигане на корпуси, дори покрив може да се сложи. Кошерите ще са високо и тревата няма да е проблем. Пчеларството със сигурност ще се развива в бъдеще и това може да е една от посоките на развитие, кой знае.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това че цъфтежа е последователен въобще не означава че можеш да го следваш и да тече. Още след първия, който хванеш покрай дъждовете и семействата "клякат". За да гониш така паша трябва да работиш с два комплекта платформи. И да караш поне (минимум ) през паша. Пак не можеш да следваш само акацията. Платформата има много недостатъци и въобще не е така както изглежда на пръв поглед. Трябват ти мега силни семейства за да си заслужава да ги местиш. Тоест ти трябва подпомагане от други или да ги сменяш, което си е хамалогия. Има и много други проблеми, но не ми се пише, че стана късно

  6. #156
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ако кошерите не се свалят изобщо от платформите, може да се уреди примерно транспортацията, но забогатяването едва ли.
    Защо ми харесва идеята? На платформата може да се приложи дистанционен контрол /например чрез теглото на самата платформа, което освен всичко друго е и вид охрана/, може да се вградят надеждно защитени в метален корпус акумулатори и модул за предаване на данни, GPS предавател, миниметеостанция, соларен панел за захранване, някаква елементарна механизация за повдигане на корпуси, дори покрив може да се сложи. Кошерите ще са високо и тревата няма да е проблем. Пчеларството със сигурност ще се развива в бъдеще и това може да е една от посоките на развитие, кой знае.
    Ти трябва да вкараш една шестица от тотото тук, а какво ще излезе, един бог знае? Понякога както знаем чакаме много, а в магазините нищо.

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ти трябва да вкараш една шестица от тотото тук, а какво ще излезе, един бог знае? Понякога както знаем чакаме много, а в магазините нищо.
    За една- две бройки за проба, при положение, че железарията я правя аз, а електрониката вече е доста евтина, няма да е чак шестица. По-скоро ме притеснява това от по-горното мнение: "Платформата има много недостатъци и въобще не е така както изглежда на пръв поглед.", изказано от практически опит. Молбата ми към колегата rosty, когато има време, да напише малко повече, че не ми се открива всеки път топлата вода. Наумил съм си нещо.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Отслабване на семействата след паша, при загуба на майка или самосмяна успешното оплождане е много рядко, зимуване на платформата трябва да е на място със възможност за паркиране посока север юг за да са прелките изток запад, подсилване на семействата от други стационарни е задължително, платформата трябва да е на лафет защото другите не стават за черно, опират много, трябва да има възможност за много лесно укрепване на кошерите дори и при различна тяхна височина, охрана (сигнализацията не е охрана) регистрация в кат, застраховки, технически прегледи, администриране на местенията в БАБХ, разправии с местните пчелари или с други подвижни в района, и т.н. и т.н.

  9. #159
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    За една- две бройки за проба, при положение, че железарията я правя аз, а електрониката вече е доста евтина, няма да е чак шестица. По-скоро ме притеснява това от по-горното мнение: "Платформата има много недостатъци и въобще не е така както изглежда на пръв поглед.", изказано от практически опит. Молбата ми към колегата rosty, когато има време, да напише малко повече, че не ми се открива всеки път топлата вода. Наумил съм си нещо.
    Ха, ха...знам, че луд умора няма и ти го доказваш максимално. Дори съм се чудил дали не работиш и през нощта?

  10. #160
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Зависи кой къде и колко ще мести. Аз лично във платформите виждам капацитет за развитие на микропчелини стига да са разположени правилно след активния сезон ( ниско/завет място ориентирано с изглед на юг). При мен такива " укрития" се срещат или са в близост до язовирните стени

 

 
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •