Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 166
  1. #31
    gojyto_
    Guest
    Яко! Какъв ток вади соларното панелче? И каква е цената му ?

  2. #32
    Цитат Първоначално публикувано от gojyto_
    Яко! Какъв ток вади соларното панелче? И каква е цената му ?
    12 V , 4.8А ! Преди четри години панела го купих за 750лв. с ДДС !

  3. #33
    може ли и аз да попитам нещо?с какжо ги теглите тиа ремаркета в нивите?

  4. #34
    Цитат Първоначално публикувано от georgi_goso@abv.bg
    може ли и аз да попитам нещо?с какжо ги теглите тиа ремаркета в нивите?
    Основно с камион,а когато е на късо и с трактор.

  5. #35
    Благодаря за инфото колега до скоро.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    да попитам и аз - вътре във фургоните имате ли източник на изкуствена светлина (може би това е ролята на соларния панел) и така наредени близо един до друг без да се вижда цялото лице на сандъците не се ли объркват майките или някакви други проблеми при нови майки.

    Инак и аз съм възхитен от постигнатите резултати,похвала и от мен за положените усилия и труд,личи си че е работено със мерак и знания.

  7. #37
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    да попитам и аз - вътре във фургоните имате ли източник на изкуствена светлина (може би това е ролята на соларния панел) и така наредени близо един до друг без да се вижда цялото лице на сандъците не се ли объркват майките или някакви други проблеми при нови майки.

    Инак и аз съм възхитен от постигнатите резултати,похвала и от мен за положените усилия и труд,личи си че е работено със мерак и знания.
    Във фургона има и естествено и искуствено осветление.С панела захранвам всичко-осветление,радио,телевизия ,центрофуга,разпечатваща когато я имах,прахосмукачка ,дрелка и изобщо всичко което ми е необходимо ,само климатик нямам в стаята ,но не съм си го поставил за цел, все още издържам на 40градуса.
    Относно орентацията на майките -фургоните са доста шарени и те си знаят работата при намиране на входа.Наистина имам и загубени майки когато си правят самосмяна,но не смятам че е от близостта на кошерите ,а от външни причини-пчелояди,лястовици,еднород ен терен когато съм в полето.Иначе аз си произвеждам за мен майки и ги сменям по преценка на качествата и ,в някой случаи оставям да работят и двете .Правя си експерименти.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Да мерси за информацията колега nikberk и нека хората,които решат да се занимават със подвижно пчеларство,със ремаркета като твоите (или подобни) да обърнат повечко внимание на тези фактори.


    При мен случая е,че от както съм се родил съм оцапан със мед и от както се помня винаги сме имали кошери И на ремарке.Още в последните години на комунизма баша ми си беше приспособил ремарке от трактор за отглеждане на кошери - това ремарке безотказно се ползва и до ден днешен (със съвсем малко модификации от тогава).Разказвам това на кратко,за да е ясно че имам известен опит със ползването на ремаркета - всъщност аз много по-рядко ми се случва да работя на стационарен пчелин (имам и такъв ... макар че не остана,но това е друга тема)

    Относно затворените ремаркета - докато първото ремарке е изцяло идея на баща ми и първото ремарке на дядо ми е правено пак без да са имали от къде да видят такова,то фургоните бяха вече навлезли в практиката на няколко пчелари,когато години по-късно аз се замислих за тях.Идеята видях по-подробно,реализирана от един пчелар от района на Левски.

    Снабдих се със два спални/работни фургона.Подех единия и си го направих на два етажа,оставяйки го като вас затворен от всякъде,като имаше само капандури за светлина във горния край (почти 1:1 като вашите).

    Първата година в която го ползвах останах много доволен направен така - зимата е във пъти по-топло вътре (имаше изолация от стиропор по целия фургон),работех без капаци,което повярвайте ми беше голямо облекчение и така ....

    Но имах и няколко много съществени проблема,които се премълчават от повечето хора практикуващи подвижно пчеларство,със които се чудех как да се справя през годините,но така и не намерих решение.Единия от проблемите ми беше липсата на светлина - уви от капандурите не влиза почти никаква светлина,от двете страни на фургона имам врати,държах ги отворени и двете по време на работа,пробвах със някакви измислени лампи на акумулатор,на батерии,но не и не,жилят,ама жилят като бесни ви казвам,просто постоянно трябва да има още един човек да подържа пчелите със пушалка инак жилят без изобщо даже да те питат.В този смисъл този соларен е панел е много добро и практично решение - поздравления от мен за прилагането му,за съжаление аз и тогава и сега нямам възможностите да си го позволя.

    Нека кажа и една голяма грешка,която бях допуснал и според мен е грешка и във платформите от първа страница (големите за камион които са ... перфектни са и те,надявам се собственика да не се засегне или да ме разбере криво).

    Отворите на фургона пред кошерите ги бях направил също като всички снимки тук,но - също като човека със тези платформи,фургона ми беше едноцветен,бял и единствено бях боядисал в различен цвят само над самите прелки,само че при мен беше квадратчета,заемащи площ горе-долу колкото полумесеците и губех майки,нападения не съм имал нито едно,пчелите не се бъркаха,но като се случеше някой да прави самосмяна или да си направя отводка,проблем със майките ставаше голям.Намирах майките,виждах че са неоплодени - след няколко дена отивам няма ги и така съм правил какви ли не опити през годините,включително че си боядисах фургона изцяло като вас,донякъде се реши този проблем,но като цяло си остана.

    Нямаше кой да ми каже тогава,за тези две неща - а е важно,много важно.И двата проблема имат решение - за първия е точно соларния панел,браво прекрасно хрумване,за втория проблем просто си развъждаш майки на стационарен пчелин т.е.горе да не очакваш оплождане,а да имаш само готови оплодени майки.

    п.п.първава година със затворен фургон е песен,на втората започват проблемите,а на третата става мазало - та свалих всички кошери,флекса и го отворих от всички страни,проблеми нямам от тогава нито със майки,нито със жилене.Смятам и третия фургон така да го направя - като единствено обмислям как да приложа двумайчино отглеждане на ремарке,че е малко по-особенно манипулирането там.
    За протокола - работя само със ДБ сандъци.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    ЕТО, тук точно си писал по протокола - ДБ сандъците.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А да вярно - и не съм излъгал съвсем,лежаците са във процес на експеримент,докато ДБ ги знам на изуст и предпочитам по-скоро да разпитвам за лежаците,от колкото да давам съвети и мнения,и точно за това вписвам във протокола ДБ.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •