Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 166
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    с. Добромирка общ. Сев
    И аз веднъж се пробвах - закарах 12 семейства в слъчогледов блок през 2009 г.Стояха един месец и не донесоха грам мед.Но пък лесно си ги натоварих. :D

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от kokona
    И аз веднъж се пробвах - закарах 12 семейства в слъчогледов блок през 2009 г.Стояха един месец и не донесоха грам мед.Но пък лесно си ги натоварих. :D
    Повече от 25 год. практикувам подвижно пчеларство. Понякога и така се получава. Тръгваме с голямата кошница за прехвалените ягоди, а се връшаме и без ягодка. Но в 90 процента от пътешествията на пчелите има полза и то голяма. Желая успех на всички.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Риск винаги има. Подбрал съм така местата, че и двете са в гора. През периода на акацията по полята не третират(приключват преди да цъфне) а в планината няма какво да се пръска. По-миналата година акацията ми се отчете подобаващо, но билковата паша и маната бяха слаби. Тази година акацията беше много кратка,не можах и 10 кила от кошер да хвана, но след това хванах по 15кг мана и 10кг билка а на края и тръните пуснаха по малко. Така, че при подвижното винаги поне една от пашите ще даде.

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2011
    Мнения
    2
    Здравейте колеги. Виждам че във форума има публикувани снимки на подвижното ми пчеларство. Бих искал да отправя послание до фотографа. Нека другия пат като минава покрай село Ерден не само да снима, а да се отбие, за да си поговорим. Няма смисал да се гадае, а влезте и питайте... Ние обичаме гостите, но обичаме и да гостуваме.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Станко, май камъните са в твойта градина?

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Svetoslav Sofroniev
    Здравейте колеги. Виждам че във форума има публикувани снимки на моите пчелини и подвижното ми пчеларство. Искам да кажа на фотографа, следващият пат когато минава покрай село Ерден да се отбие при нас, а не само снима. Ние обичаме гостите, но ибичаме и да гостуваме и обменяме опит. Защо да се гадае, когато може да се пита wink;
    Благодаря приятелю за поканата.За мен ще е чест да се отбия и да си поговорим имам много въпроси.Следващия път ще го направя.Аз също ще се радвам да се запознаем и обичам да приемам гости.Дано не ми се сърдиш че пуснах снимките във форума без твое разрешение, но на така професионално направен пчелин неустоях и много се радвам за теб и те поздравявам.Бях с колега на риболов на Огоста и бързах, но през пролетта ще отида специално да се запознаем.Радвам се и че си вече част от форума дано да ти хареса, мисля че има с какво да допринесеш за неговия облик.Желая ти успех във всичко.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2011
    Мнения
    2
    Благодаря за насърчителните думи. Определено за мен беше странно, когато колеги ми казаха, че има мои снимки в този форум, но не се сърдя защото атмосферата около снимките е положителна, което е много хубаво. Амм... виждам че има доста неяснотийки около метода на работа с платформите и за това искам да кажа някой неща. Платформите бяха направени от мен и баща ми миналата зима и този сезон беше така да се каже "тестдрайф" за тях. Вместимостта им е по 90 кошера, система лангстрот-рут, но в конфигурация 2 корпуса и 2 магазина, само толкова магазини позволява височината. Това се яви и един от проблемите тъй като поради силната паша пчелите наляха нектар и запълниха двата магазина.... имаха нужда от трети. След това те се блокираха и ги хвана роевата треска. Другият проблем е че центърът на тежестта на платформите е доста висок и неравния терен по които се движехме в нивите накланяше много опасно композицията... Проблем номер 3 е товарът, които е : 90 кошера по 100-120 килограма... около 10 тона. Ако тези 10 тона ако се движат по асвалт няма проблем, но ние сме на черен пат изпалнен с много сериозни неравности. Платвормите много се кършеха и препукваха, нямаше повреди, но е гадно за слушане. Поради тези причини с баща ми решихме да махнем втория ред. И да направим тази година една и другата още една платформа. Ще се сме по-бързи в транспорта, на "желязото" ще му е леко, а и ще можем да слагаме колкото си искаме корпуси и магазини, както ще имаме и дълбоки дъна с прашецоуловители (всичките ни стационарни кошери имат прашецоловители). Общо взето така стоят нещата мисля че бях изчерпателен. Ако някой иска да види платформите в действие, има ги в моя facebook-профил.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    21.01.2011
    Мнения
    39
    Хей че мераклии! wink;

    Така се работи!

    Удобно, практично и естетично.

  9. #29
    Първите два са моите ,а другите са на колеги с които заедно ходя на подвижно!


  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Най накрая го направи приятелю.Радвам се.Нека и аз напиша нещо. Преди около 3 седмици ходих с Николай при фургоните му. Направо нямам думи да изразя това, което видях вътре.Изключително професионално направено с много практичен и модерен подход. С една дума работиш и пееш.Силно впечатление ми направи , удобствата които е създал, за да работи без помощник.Всичко се извършва вътре във фургона,всеки от фургоните е оборудван с със пчеларски инвентар от всякякъв аспект, няма пренасяне от един в друг.Използването на модулния кошер му позволява да използва всякаква технология на пчеларстване.Всичко е създал с много професионална мисъл и подход.Всяко нещо си има определено място и коефицент на полезност.Направо му се възхищавах, за мен той е пример за подражание и се радвам, че е от моя град и сме приятели. Благодаря ти приятелю за това че обогати познанията ми в областа на продуктивното пчеларство и ми показа колко много има да уча.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •