Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 40
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цената на една стока е тази която купувачът е склонен да плати.Другото е желание на продавача.
    И по-ведро колега, Lazrov,животът тепърва ще ти дава полезни уроци ,ако съумееш да ги научиш.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    За съжаление е така голямото търсене на пчелни семейства вдига цените до безообразни суми.Аз лично никога небих дал 200-250лв за семейство.Помислете колко време трябва да се грижиш за тях за да си избиеш парите.Аз мислех тази година да инвестирам във още 20семейства но на тази цена не благодаря.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Една тема няма как да е безсмислена след като по нея са се включили поне двама редовни форумчани. Лазров, бягаш ми от въпроса, не е в твой стил. Сигурен съм че не си на позиция да продаваш, но представи си идва днес или утре хубав човек при тебе, Бате аман заман продай ми 2-5 кошера че да те споменавам с добро цял живот, ти какво му казваш ?
    Младен ни направи свидетели на реална пазарна ситуация- едната страна си е направила сметката и знае какво търси, другата страна знае какво има и как да го даде, всички са доволни и така трябва да бъде. Е на това аз му викам професионализъм.

  4. #24
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Абе хора какви са тези цени 220лв., нали и куповача трябва да спечели нещо от този кошер като го купува, а не да си го гледа цяла година на загуба.Аз над 60лв. не бих дал за отводка, над 130-140лв. не бих дал за стар кошер с пчели и над 80лв. не бих дал за нов кошер.Тези космически цени дето ги предлагат за отводки и нови кошери са само заради пчеларката програма, ако я премахнат ще видим какви ще са цените.То много от хората нямат пари за хляб та ще дават 200лв. за кошер дето може да умре на следващата зима.
    Младене, а този твоя човек дето е на 70г. като умре и няма кой да му гледа кошерите, да знаеш , че децата му ще ги продадът за 80-100лв., аз само от такива съм си взимал кошерите и пак ако ми изпаднат ще ги купя.
    А откъде накъде аз да продавам на ниски цени кошерите си....И аз имам деца които издържам....в търговията е така - продавача фиксира цена,купувача гледа стоката и ако иска да я купи плаща цената....Ако не му отърва отива при друг продавач.....Аз не карам насила никого да купува от мен.....Но и не си давам кошерите за смешни суми....Ако не ги продам аз си ги гледам и си вадя от тях доходи......като не продам кошера за 220 лв ще извадя от него 50 кила мед и ще ми даде една отводка....ще продам отводката и меда и ще ми остане бройката силен кошер за следващия сезон...Да не съм луд да продам евтино силен кошер и купувача да извади от него 50 - те кила мед и да му излезе кошера без пари....хахаха....пчеларствот о е бизнес и в него няма място за сантименти....има правила които спазваме а останалото е въпрос на конюнктура.....ако съм на зор и бързам да продавам може и по 80 лв да ги дам...може и по 20,ако както казва Лазаров ,жена ми ги продава.... wink;

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Е все пак съм благодарен че някои колеги склониха да напишат 1-2 хубави думи в моя подкрепа, понеже не искам утре да ме гризе съвестта че съм взел прекалено много пари.
    С търговия се занимавам от 12годишен, и имам поглед как трябва да се прави.
    Когато клиента не хареса цената нее задължително да си тръгне, може и пазарлък да се прави ;-) аз клиент никога не съм върнал без значение какво продавам.

    -----------------------------------------------------

    А на колегите дето цената им се вижда висока, аз си мисля че просто се залъгват, и в краина сметка пак толкова дават.
    Една сметка:
    Кошер с магазин: 85лв. после да го импрегнираме и боядисаме 2-3лв. и ходенето с колата до железарията да речем 5лв. станаха 90.
    20 рамки х 0.50ст. = 10лв.
    15 уснови х 1лв. = 15лв.
    до тук 115лв.
    отводка да приемем средна цена 55лв.
    станаха 170лв.
    Още едно ходене до пчелина от които ще видадът отводката сложи 5лв. транспорт.
    И всички уснови които имате са неизградени, а на всички им е ясно колко трудно се работи когато нямаш изградени.
    Сега започва мъката, 1 година още огледи, лентички, подхранване, и ако кошера не ти е под носа, а е на 5км. от там където живееш като сметнеш времето, и инвестираните пари, и че чак от следващата година може да получиш някакъв добив....

    Незнам дали 200-250лв. са много. Дори си мисля че не са никак много.
    Защото ако се развие всичко добре и не се рои, както колегата по горе спомена може да се направи и отводка може и 50кг. мед да се изкарат, но дории и половината да е 25кг. още тази година си възстановявате 1/2 от инвестираните пари.
    А инвестиция която се изплаща за 2г. според мен е доста добра.

    Аз разсъждавам така, ако греша поправете ме.

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Точно така е колега напълно съм съгласен с теб но когато купуваш мислиш точно наобратно и не цениш нито труда нито времето на другия.

  7. #27
    Ами тя истината е една и който има очи я вижда.....аз мисля че освен че не трябва да продаваме на безценица кошери и пчелни продукти не е лошо да се помисли за някакъв регламент според който правото да се пчеларства с цел продажби да се лицензира....всеки който иска да отглежда кошери с комеирсиална цел а не за собствени нужди да мине изпит за придобиване на това право....за да се отсеят неграмотните развъдчици на болести....пък чичо който си гледа за собствени нужди няколко семейства нека си ги отглежда без обучение и лиценз....

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    .... и да инструктираме стопанките ако се наложи да продават как да намерят форума и какво да прочетат.
    П.п. Това беше за разведряване на атмосферата, нали разбрахте ?

  9. #29
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    Ами тя истината е една и който има очи я вижда.....аз мисля че освен че не трябва да продаваме на безценица кошери и пчелни продукти не е лошо да се помисли за някакъв регламент според който правото да се пчеларства с цел продажби да се лицензира....всеки който иска да отглежда кошери с комеирсиална цел а не за собствени нужди да мине изпит за придобиване на това право....за да се отсеят неграмотните развъдчици на болести....пък чичо който си гледа за собствени нужди няколко семейства нека си ги отглежда без обучение и лиценз....
    Точно това е и действащата в момента система. Жалко обаче че към нея няма психо-тест.

    За действаща система е необходим много по-строг ветеринарен контрол - така както е в повечето други държави от ЕС. Пчелари проверители поне два пъти годишно (ама наистина да проверяват) и заедно с това пробата за изследване да е от всеки кошер. На базата на това ветеринарните имат право да издават (или да откажат издаването на) здравен сертификат, който важи за всички страни (единствения необходим документ за митниците) и можеш да продаваш стоката си (отводки, майки..) в коя да е страна от ЕС без да ти трябва становището на Ганчо, Манчо и приятели.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Младене реалната цена на един кошер с пчели е толкова, но много редко се намират хора които да я дадът. Браво за успешната зделка, не забравяи , че такива зделки се правят редко и редко се намират хора които да дадът по 250лв. за кошер.
    Колега Йорданов от Свищов, ако доиде някой на зор и иска да си купи от мен 2-3 кошера за да ме споменава с добро, не бих му ги продал на повече от 120-130лв., но пак казвам не си продавам кошерите, по съм склонен да подаря на някой начинаещ 1-2 отводки отколкото да си продам от кошерите, за мен всичките са ценни и с история в пчелина ми и не бих се разделил с никой от тях.
    Колега Йорданов от Белогрдчик тези добиви от един стационарен кошер се добиват само при много добра година, от един такъв кошер средно се добива 30кг. мед по средна цена от 5лв.= 150лв. и една отводка на цена 60лв., а расходите без да слагаме труда на един кошер са около 50лв.,значи средна печалба от кошер е около 160лв., а за степента на риска няма да говорим,защото както изчисляваме печалбата можем и да не вземем нищо поради безброй причини.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •