Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 36
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Оппа Матеев,май математиката ти е призвание,щом пчелите произвеждат химия,неподходяща за консумация/ми това е полен,восък и още неща/и кои са точно вредните?Ако си направил анализ,сподели ако ли не,не пиши нищо
    Когато се вари месо изплува пяна, която СЕ ИЗХВЪРЛЯ !!! . Ако не знаете - питайте жена си.
    Когато се прави захарен сироп със замърсена захар - образува се пяна и всички мръсотии са в нея. Затова тази пяна СЕ ИЗХВЪРЛЯ !!! Това вече съм го играл, защото веднъж направих глупоста да купя насметена захар от Горна Оряховица.

    За пяната в меда не знам нищо - мога само по аналогия да предполагам, че с нея също нещо може би не е наред. Ако всичко си беше наред - нямаше да я има тази пяна. А щом я има - значи тя съдържа нещо, РАЗЛИЧНО ОТ МЕД !!!

    Още един пример - обикновената вода няма пяна на повърхноста си, колкото и да я бълбукате с мехурчета въздух. Сложете обаче малко сапун или прах за пране и пяната ЩЕ СЕ ПОЯВИ. Това е така, защото сапуна ПРОМЕНЯ ПОВЪРХНОСТНОТО НАПРЕЖЕНИЕ на водата. Та пак искам да повторя:

    ЩОМ ИМА ПЯНА, значи това във нея е всичко друго, НО НЕ И ЧИСТ МЕД !!! Със сигурност в пяната има някаква допълнителна химическа съставка, която променя повърхностното напрежение, и така способства за получаването на мехурчета. Не знам дали тази съставка е полезна или вредна, но предпочитам да не рискувам. Ако вие искате - яжте си я тази съставка заедно с пяната и си я давайте на внуците и пчелите, но аз лично предпочитам да я изхвърлям........

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    За пяната в меда не знам нищо - мога само по аналогия да предполагам
    Г-н Матеев,горенаписаното изречение е достатъчно,другите обяснения са като да бръкнеш с ръка в тенекия с чист мед и да твърдиш,че ръката ти е чиста
    Въпросът ми все пак беше:дали някой има даннни от анализ?

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Ако човек се разрови из нета може да намери информация за пяната в меда.
    http://www.barkmanhoney.com/faqs/honey/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Honey - тук на този линк може да се разгледа в раздела Indicators of quality (показатели за качество)

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Когато се вари месо изплува пяна, която СЕ ИЗХВЪРЛЯ !!! .
    Когато се прави захарен сироп със замърсена захар
    Когато се вари, а тук не се вари.
    ЩОМ ИМА ПЯНА, значи това във нея е всичко друго, НО НЕ И ЧИСТ МЕД !!! Със сигурност в пяната има някаква допълнителна химическа съставка, която променя повърхностното напрежение, и така способства за получаването на мехурчета. Не знам дали тази съставка е полезна или вредна, но предпочитам да не рискувам. Ако вие искате - яжте си я тази съставка заедно с пяната и си я давайте на внуците и пчелите, но аз лично предпочитам да я изхвърлям........
    То и мановия мед не е чист мед, но го водим за мед и то с най - добри качества и е най - скъпият. А това, че в меда има някаква химическа съставка си напълно прав. Това с пяната, с мои колеги сме го забелязали още преди години и да се говори, че има нещо нередно(замърсено) в меда е неправилно. Намираме се на километри един от друг и се получава когато има предимно паша от детелина.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    От многогодишен пчелар ,който на времето купуваше мед за наш прекупвач ,съм чувал ,че в пяната има някаква маслена фракция от маслодайните култури.При мен се явява при кориандъра.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Аз съм разглеждал "пяна" под микроскоп ,там има полен, восък , много боклуци и много ама наистина много дрожди.Дрождите са в резултат на неправилно съхранение на меда или на изваден мед с високо водно съдаржание.При спазване на основни правила "пяна" не трябва да има.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от alex74 Виж публикацията
    Аз съм разглеждал "пяна" под микроскоп ,там има полен, восък , много боклуци и много ама наистина много дрожди.Дрождите са в резултат на неправилно съхранение на меда или на изваден мед с високо водно съдаржание.При спазване на основни правила "пяна" не трябва да има.
    Трябва да се разграничи, каква е пяната. Пяна след съхранение на меда или пяна получена още при центрофугирането.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Точно.Пяната за която писах ,съм я виждал след кристализацията.Повърхнос ният слой има различна структора ,от останалия мед.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Миналата година имаше много пяна в извадения мед. Тази няма никаква пяна (абсолютно никаква) сменил съм центрофугата и всички стари пити с които купих кошерите.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Точно.Пяната за която писах ,съм я виждал след кристализацията.Повърхнос ният слой има различна структора ,от останалия мед.
    Тук вече може да се говори за някакъв ферментационен процес, който е предшествал кристализацията. Това може да се е получило от неправилно съхранение или рано изваден мед.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •