Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 34

Тема: ЛИПА

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315

    ЛИПА

    Размножава се с издънки , които наесен след опадането на листата се отделят от майчиното растение и се засаждат на постоянно място. Семенното размножаване е по-трудно, семената бързо презряват и губят кълняемост, затова трябва да се събират рано-края на юли-началото на август.Засяват се в песъчлива почва през ноември, добре е да се мулчират със слама.Напролет поникват не особено дружно, а % около 50 се смята за много добър.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865

    липа

    При моя пчелин имам широколистна липа-висока, на около 25 до 30 години. Дървото е видимо здраво, но цъфти доста слабо. През 2010 г изобщо не цъфна. Почвата е жълтокафява, тежка и глинеста, не е плодородна. Мога ли да направя нещо, за да цъфти повече?

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Иглолистна липа няма - всички са широколистни! А за едно дърво - дали ще цъфти или не - все тая! Поне сянка да ти прави!
    Working....

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    Re: липа

    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    При моя пчелин имам широколистна липа-висока, на около 25 до 30 години. Дървото е видимо здраво, но цъфти доста слабо. През 2010 г изобщо не цъфна. Почвата е жълтокафява, тежка и глинеста, не е плодородна. Мога ли да направя нещо, за да цъфти повече?
    За съжаление нищо не можеш да направиш,то,времето ще го излекува или премахне.Но колегата е прав,поне за сянка става.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2010
    Мнения
    47

    Re: липа

    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    При моя пчелин имам широколистна липа-висока, на около 25 до 30 години. Дървото е видимо здраво, но цъфти доста слабо. През 2010 г изобщо не цъфна. Почвата е жълтокафява, тежка и глинеста, не е плодородна. Мога ли да направя нещо, за да цъфти повече?
    Най-вероятно дървото е засенчено от други дървета и все още не бърза да цъфти. 25 - 30 години са юношеска възраст за дърветата. Ще започне масово да цъфти след 40-та си година. Ако е засенчено, цветовете ще се появяват високо горе по върха, където е по-добре ослънчено.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Липата около Клисурския манастир намиращ се до гр. Берковица. Присъствието на това дърво заедно с питомния кестен около манастира е осезаемо.




    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #7

    Re: липа

    Цитат Първоначално публикувано от Стефан
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    При моя пчелин имам широколистна липа-висока, на около 25 до 30 години. Дървото е видимо здраво, но цъфти доста слабо. През 2010 г изобщо не цъфна. Почвата е жълтокафява, тежка и глинеста, не е плодородна. Мога ли да направя нещо, за да цъфти повече?
    Най-вероятно дървото е засенчено от други дървета и все още не бърза да цъфти. 25 - 30 години са юношеска възраст за дърветата. Ще започне масово да цъфти след 40-та си година. Ако е засенчено, цветовете ще се появяват високо горе по върха, където е по-добре ослънчено.
    Не зная , пред нас съм си засадил една липа широколистна лично аз , и това дърво цъфти от вече 10 години, а аз съм на 28 , не помня точно коя година я засадих , но факт е , че цъфти , и обратно на казаното от мен зад пчелина ми на разстояние 1 км има засадена доста голяма липова гора , дърветата са на поне 20г. и досега не са цъфнали нито веднъж.Не мога нещо да си го обясня това.Вярно , че моето дърво е едно добре огрято от слънцето и всичкото му там, но тея дървета в тая гора не дават и признак за цъфтеж изобщо , вчера пак ходих до тая гора , високи и стойни липи , но никакъв признак за цъфтеж.

  8. #8
    Nic 59
    Guest

    Re: липа

    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    При моя пчелин имам широколистна липа-висока, на около 25 до 30 години. Дървото е видимо здраво, но цъфти доста слабо. През 2010 г изобщо не цъфна. Почвата е жълтокафява, тежка и глинеста, не е плодородна. Мога ли да направя нещо, за да цъфти повече?
    Подобни дървета /независимо от вида/ които "забравят" да цъфтят и да дават плодове се лекуват с пирони.
    Забий до край няколко пирона ако е голяма липата може и 20 сантиметрови.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315

    Re: липа

    Цитат Първоначално публикувано от Nic 59
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    При моя пчелин имам широколистна липа-висока, на около 25 до 30 години. Дървото е видимо здраво, но цъфти доста слабо. През 2010 г изобщо не цъфна. Почвата е жълтокафява, тежка и глинеста, не е плодородна. Мога ли да направя нещо, за да цъфти повече?
    Подобни дървета /независимо от вида/ които "забравят" да цъфтят и да дават плодове се лекуват с пирони.
    Забий до край няколко пирона ако е голяма липата може и 20 сантиметрови.
    НАЙ ДОБРЕ НА МЯСТОТО , КЪДЕТО СЕ РАЗКЛОНЯВА.
    ТАКА СЕ ПРАВИ И ПРИ ОВОЩНИ ДЪРВЕТА.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Забелязахте ли как липата си повдига"полата".При цъфтеж си повдига листата и си открива цветът на слънцето.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •