Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 55
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799

    РАЗВИТИЕ НА ЛР ОТВОДКА

    Моля уважаемите съфорумници да споделят опита си от развиването ЛР отводките. При всички случаи има тънкости и хитринки за които ние начинаещите ще сме благодарни ако ни споделите.
    В разговор по тази тема с доста опитен пчелар ми сподели следното. Поставя отводката на 4 рамки в корпуса като слага и една рамка с основа за градеж. Рамките са ограничени със преградна дъска в единия край на корпуса.Храни със сироп чрез хранилката и проверява и поставя своевременно рамки за градеж като разширява гнездото с преградната дъска с мястото необходимо за всяка нова рамка. Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу. Новата рамка за градеж поставя в горния корпус, като по този начин получава 4 рамки горе и 5 долу. Вече работи и с две преградни дъски които да ограничават гнездото в лявата или дясната част на корпусите. Като дойде време за още рамки сваля една изградена долу (стават 6) и поставя две за градеж горе (стават 5). Продължава да развива така като винаги долу сваля изградени рамки и поставя нови за градеж горе и винаги горните са с една по малко от долните. През цялото време храни със сироп. Това е моля коментирайте и споделяйте вашия опит.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Доста интересно , ако някой продължи нататък , ще съм благодарен .Тоест интересува ме ако се ползва 10 рамкови корпуси , и се изпълнят двата -септември какво се случва , на колко пити има пчели , двата ли корпуса се зазимяват .
    Мед ям всякакъв .

  3. #3
    Изчетете тази тема. http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2673

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Преди две години като започнах да се занимавам с пчеларство развих отводките си по описания от теб начин, като искам да те допълня, че при качването им на два корпуса съм ги гледал с четири преградни дъски / х 2 в корпус/ понеже бях разположил семейството в средата. Иначе страшно съм доволен от този метод, но истината е че трябва да ги храниш поне до първата главна паша. Аз поне така направих. Дадох им и стартовит. По-силните семейства така се развиха, че от тях извадих и мед.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    РАЗВИТИЕ НА Д Б ОТВОДКА НА 3 ПИТИ МОЛЯ ДАЙТЕ СЪВЕТ.Тази година загинаха повече от половината ми семейства.Колко отводки мога да направа от едно семейство за една година, като храня с захар и не искам да вадя мед.Кошерите са ми Дадан Блат. ИЗВИНЯВАМ СЕ ЧЕ ВЪПРОСА МИ НЕ Е ПО ТЕМАТА.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Средно от едно силно семейство можеш да направиш 3 отводки на по 3 рамки ама тябва много хранене на отводките.Първата отводка я праиш около първи Май, след 25-30 дена втората и след още толкова дни третата.Основното семейство трябва да го подготвиш около 40 дни преди да направиш първата отводка като даваш през ден по 0,5 л. захарен сироп в който трябва да има ударно витамин Б12 или стартовит.И все пак на основното семейство си му слагаш магазин след направата на първата отводка, защото няма да е чак толкова отслабено за да не извадиш поне един магазин с мед.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Колега, благодаря за информацията. Ако направя по две отводки и да извадя малко мед за подхранване ще съм доволен.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако искаш и може да ги нацепиш. Изчакваш го да се развие прилично (без да бързаш много) и да има хубаво покритие с пчели. От всеки 2 пити със запечатано пило правиш отводка, занасяш ги на друго място на поне 2-3 км. Поставяш една основа (изпълнява ролята на преградна дъска) Може да ги направиш със зрял маточник или с оплодена майка. Когато майката се оплоди (ако е използван зрял маточник) поставяш още основи (поне още 1-2) и (в случай че няма паша, като обикновено има)подхранваш със ударна доза сироп. След месец (или 5 седмици , съответно) когато пилото от новата майка започне да се люпи, може да разцепиш отводките на 2 и от всяка отводка да направиш още по една ( предполага се че по това време отводката трябва да има поне 4 пити с пило).
    И от тук нататък както обичайно. Целта ти е до есента да изградят още няколко основи (не до края на корпуса/ плодника) и когато ги зазимяваш отводката да има ако не 9, то поне 6-7 рамки (независимо ДБ или ЛР).

    Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Lazrov Колко витамин б12 се слага в 1литър сироп.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    На 5л. сироп една ампула.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •