Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 55
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    На 5л. сироп една ампула.
    Така даден,отговора е много непределен.Мерната единица на Витамин В12 е в ГАМИ.Има ампули с 250,500,1000 ГАМИ.А дозата е 250 ГАМИ на литър сироп.

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.
    Само че ще презимуват не повече от 20 %. Личен опит от правенето на отводки от 2-3 рамки.

  3. #13
    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.
    Само че ще презимуват не повече от 20 %. Личен опит от правенето на отводки от 2-3 рамки.
    Личо мое неангажиращо мнение.Зависи по кое време ще направиш отвотките - колкото по рано толкова по добре.Зависи дали, ще чакаш сами да си направят майка , дали ще предадеш майка или ще предадеш маточник.
    Във случеите когато чакаш сами да си направят майка или придаваш маточник съществува вариянта след брачния полет майката да не се върне - губиш време.След това зависи от теб да храниш отвотката и след това от пашата която предстои.Мойте отвотики ги правя края на май и няма проблем с презимуването.

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.
    Само че ще презимуват не повече от 20 %. Личен опит от правенето на отводки от 2-3 рамки.
    Няма да споря. Аз зазимявам не само отводки, но и нуклеуси (през последните 3 години, като първата година опипвах почвата). Нуклеусите ги правя от 1 пита със запечатано пило и 1 маломедна + 1 основа, +още 2-3 основи когато майката пронесе, след 5 седмици ги нацепвам и всеки нуклеус започва в най-лошия случай от начална позиция (1пита със запечатано, 1 маломедна и 1 основа).
    От куклеусите правя 2-3 цикъла на сезон (по 5 седмици всеки). Цепя ги само след първия цикъл, а последната майка в нуклеуса остава да зимува в него.
    Забравих да добавя че нуклеусите се подхранват само при липса на градеж.

    За да иззимят на есен (Септември) трябва да имат поне 2 пити с пило и 2 пити(за всеки случай по-добре 3, да не се налага да се подхранват преди Март) с мед. Или с други думи 1:1 рамки пило - рамки мед. Пробвал съм и с по-слаби нуклеуси (първата година), но тогава някои не оцеляха до пролетта.
    От така подготвените нуклеуси само тази година имам загуби от около 20- ина процента, което предвид суровата зима, го смятам за твърде приемливо.

    Зимуват самостоятелно (на оплодния пунк), без изолация или отопление.
    Всички по-горе споменати рамки са размер ЛР.

    Зазимявам ги с умисъл да ги използвам за подмяна на майките напролет, но до сега всяка година от тях увеличавам семействата. От пашите изпускат само рапицата, а до слънчогледа стават на 2-3 корпуса.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Няма да споря........
    Този метод за твоя раион е подходящ, защото имаш силна ранна паша като рапицата и силна късна паша-слънчогледа, но ако си в моя балкански район ти давам 80% смъртност на тези отводки, защото имаме само 2 паши акация и липа и ако не направиш отводките до 15.06. значи нищо не правиш ,освен ако не ги храниш от юли до октомври без прекъсване със съроп.
    Зтова нека колегата предцени какъв му е раиона и кой от двата метода да предпочете, но за мен отводка на една пита с пило не става, минимум тябва да са 3 питите със запечатено пило и пчели, все пак нали от тези отводки на следващата година трябва да вадиш мед, а ти не тябват за броики.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    И за твоя е подходящ. Виждал съм го с очите си. Колеги в планински райони и даже и тази година смъртността на тези нуклеуси е минимална или почти никаква смъртност.
    Само че има една подробност. В късна есен се овиват с изолация. Така по-лесно зимуват. А съм виждал в тези шестрамковите пенополистироловите на Лега Пчелите си щъкат дори и при минусови температури. Всичко е въпрос на технологии и малко повече практика. Аз тази година смятам до всеки кошер да сложа по един такъв нуклеус.

  7. #17

    Re: РАЗВИТИЕ НА ЛР ОТВОДКА

    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz
    Моля уважаемите съфорумници да споделят опита си от развиването ЛР отводките. При всички случаи има тънкости и хитринки за които ние начинаещите ще сме благодарни ако ни споделите.
    В разговор по тази тема с доста опитен пчелар ми сподели следното. Поставя отводката на 4 рамки в корпуса като слага и една рамка с основа за градеж. Рамките са ограничени със преградна дъска в единия край на корпуса.Храни със сироп чрез хранилката и проверява и поставя своевременно рамки за градеж като разширява гнездото с преградната дъска с мястото необходимо за всяка нова рамка. Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу. Новата рамка за градеж поставя в горния корпус, като по този начин получава 4 рамки горе и 5 долу. Вече работи и с две преградни дъски които да ограничават гнездото в лявата или дясната част на корпусите. Като дойде време за още рамки сваля една изградена долу (стават 6) и поставя две за градеж горе (стават 5). Продължава да развива така като винаги долу сваля изградени рамки и поставя нови за градеж горе и винаги горните са с една по малко от долните. През цялото време храни със сироп. Това е моля коментирайте и споделяйте вашия опит.
    И аз мисля да разширявам по този метод , тъй като съм с две отводки от нула ,тоест нямам изградени пити.Вече сложих вторите корпуси горе 5 долу 6 пити с две преградни дъски в единия край по топлия .Сега като стане време за добавяне на ВО кои пити да сваля долу ? Новоизградените или от по старите? И долу къде се редят наред или някъде между другите?

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Варна

    Re: РАЗВИТИЕ НА ЛР ОТВОДКА

    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz
    Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу.
    Какви са 3те рамки, които се качват първо горе - с мед или с пило? Новата восъчната основа в горния корпус пак в края ли се слага?

  9. #19

    Re: РАЗВИТИЕ НА ЛР ОТВОДКА

    Цитат Първоначално публикувано от martobg
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz
    Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу.
    Какви са 3те рамки, които се качват първо горе - с мед или с пило? Новата восъчната основа в горния корпус пак в края ли се слага?
    Колега тъй като никой не отговаря sadsmile; ще си расъждаваме сами .Значи мойте като ги качих на 2-ри корпус бяха 10 долу изпълнени 7-8 междини с пчели . Горе качих 4 бр 2 със запечатано пило и 2 с мед и едно ВО за градеж м/у 2-те с пилото. И 4-те не бяха запълнени напълно а някъде около 50 % . Сега са ми 5 горе и 6 долу .След една седмица ще сложа 2 ВО за градеж горе а ще сваля долу коя коя ??? най вероятно някоя която се е освободила от пилото??? ако не се е излюпило ще сваля новоизградената ???

    п.п. Сега като се замисля май трябваше да кача и открито пило за да има кърмачки горе ???

    Някой да помогне плс !!!

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Варна
    И аз съм пред подобна дилема - имам отводки, които ги позабравих и задръстиха рамките с мед, така че сега искам да кача рамките с мед във втория корпус и долу да сложа по 1 ВО, че майката да осеменява. Но ако пък сложа горе ВО, може би майката пак ще я осемени? Знам, че няма правилен отговор, но все си мисля, че трябва да има поне някакви общи насоки за разширяване на ЛР отводки.

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •