Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30

    Малък горски пчелин

    Привет,

    имам 2 ДБ кошера и 3 празни.
    В планински район съм, и пашата е предимно напролет от овошки и акация, а през лятото - от билки. Няма голяма слънчогледова или рапицова паша, така че не мога да следвам всички съвети на големите производители от равнината
    Чудех се как да го изиграя догодина:
    - да хвана ранната паша
    - да планирам отводки, за празните кощери (или да пробвам да ловя рояци)
    - последните лета са много горещи и сухи и са доста бедни откъм паша, кога да започна да подхранвам

    и въобще, ако има по-малко пчелари в по-непродуктивни райони, нека това да е нашата тема

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията

    и въобще, ако има по-малко пчелари в по-непродуктивни райони, нека това да е нашата тема
    Кой ти каза,че района е непродуктивен?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Кой ти каза,че района е непродуктивен?
    ами в сравнение с районите на колегите, които се хвалят с по 2-3 магазина Тук местните пчелари имат по 3-4 кошера и даже магазини не съм виждал да слагат.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    ами в сравнение с районите на колегите, които се хвалят с по 2-3 магазина Тук местните пчелари имат по 3-4 кошера и даже магазини не съм виждал да слагат.
    Забрави добивите на местни пчелари! При правилна работа спрямо климат, паша, пчели, може да се изненадаш приятно!!! Пожелавам ти това удоволствие. И ако наистина го постигнеш, внимавай с кой споделяш около теб резултатите. Да не ти излезе име..... . Приятелю, има планински и планински... Виждал съм 6 магазина(на два пъти по 3), без промишлена паша наоколо. Не е при мен. Не работя с магазини. Помагах на приятел и лично съм изхамалувал тези магазини. Просто трябва да хванеш особеностите на местния климат и паша, темпото на развитие на семействата и подходящото им направляване(доколкото го усвоиш!). Тогава ще каже, какво и колко е възможно.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Забрави добивите на местни пчелари! При правилна работа спрямо климат, паша, пчели, може да се изненадаш приятно!!! Пожелавам ти това удоволствие. И ако наистина го постигнеш, внимавай с кой споделяш около теб резултатите. Да не ти излезе име..... . Приятелю, има планински и планински... Виждал съм 6 магазина(на два пъти по 3), без промишлена паша наоколо. Не е при мен. Не работя с магазини. Помагах на приятел и лично съм изхамалувал тези магазини. Просто трябва да хванеш особеностите на местния климат и паша, темпото на развитие на семействата и подходящото им направляване(доколкото го усвоиш!). Тогава ще каже, какво и колко е възможно.
    Киро /знаеш за кого става дума/ има една крилата фраза ,,Има ли паша всички сме пчелари,,.
    Наистина в слаб район силно семейство може да изкара мед знам го от личен опит но това са малко семейства като маншевиките а на болшевиките ще трябва със Сладея да им се помага а ако всички станат с много магазини то това е работа на щастливо стечение на обстоятелствата или на корифеи като на Хаджи Данчо

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ..... Наистина в слаб район силно семейство може да изкара мед знам го от личен опит....
    Ето, имаме цел! За целта трябват правилни методи, да се стиковат с графика на пчели и паша и ако природата не ни го нацепи.... Венсеремус!!!))

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    аз, като истински последовател на Оракула, предпочитам да съм в силен район, без да ми пука какви са семействата и единственото за което да се притеснявам да е кой по дяволите ще го вади тоя мед

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Ето, имаме цел! За целта трябват правилни методи, да се стиковат с графика на пчели и паша и ако природата не ни го нацепи.... Венсеремус!!!))
    Ето това е точно- "...ако природата не ни го нацепи...", макар че, аз бих употребил друг израз.
    От там насетне- всекиму според възможностите.

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Чудех се как да го изиграя догодина:
    - да хвана ранната паша
    - да планирам отводки, за празните кощери (или да пробвам да ловя рояци)
    - последните лета са много горещи и сухи и са доста бедни откъм паша, кога да започна да подхранвам
    аз бих почнал с това да си направя ориентировъчен график кое кога цъфти (продължителност, нектар, прашец) след това да реша искам ли да увеличавам изкуствено, евентуалният добив от мед - какво ще го правя и едва след това евентуално да си направя и някаква схема на работа...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Благодаря!
    Горед-долу имам представа - пролетта ми е силна (овошки, акация), но след юни има предимно ливадна паша.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •