Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30

    По-голямо разстояние между рамки

    Здравейте,

    По ваши наблюдения, ако оставя по голямо разстояние между рамките (например 9 вместо 10) питите ще са по-дебели, но дали количеството мед ще е повече отколкото на 10 стандартни? Гледам едни клипове в интернет с едни дебели, сочни пити и се чудех как го постигат.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Винаги в магазините поставям по малък брой рамки и ефектите са няколко.По дълбоки килийки и в тях не се качва майката да снася.Много по лесно се разпечатват с нож надградените рамки.А меда в целия магазин с надградените пити е повече,защото макар и една по малко,но се намаляват и броя на междурамията.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    .... но дали количеството мед ще е повече отколкото на 10 стандартни?
    Той, ако е повече, значи ти е нужен още един магазин, а не една рамка по- малко.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Здравейте,

    По ваши наблюдения, ако оставя по голямо разстояние между рамките (например 9 вместо 10) питите ще са по-дебели, но дали количеството мед ще е повече отколкото на 10 стандартни? Гледам едни клипове в интернет с едни дебели, сочни пити и се чудех как го постигат.
    В магазина е добре да са една по-малко.
    Когато има мед се изграждат добре, ако ли не, стават неравни. Абе, мед да има.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Когато рамките в магазина са с една по-малко, килийките ще са по-дълбоки и майката няма да снася в тях, но и времето за зреене на меда ще е повече от обичайното. Но когато ги поставим в магазина, докато пчелите ги надградят, понякога преработват някои килийки в търтееви и майката успява да снесе яйца в тях. Имам една рамка, направена с по-широки летви. В нея килийките остават по-дълбоки дори и след разпечатване и центрофугиране на меда. Тя е на повече от 5 години и в нея още не е било снасяно нито едно яйце. Има изгледи, тази рамка да е вечна!

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Когато се сложи плодникови рамки в два магазина в средата майките снасят в тях приоритетно.От долу правят далаци за търтейте.В някой случай не е зле да се даде възможност на майките да снасят в горното тяло на кошера дали е магазин, корпус и т.н. няма значение.
    П.П.А като си помисля,че се ползват и ХР се чудя аз ли не съ в ред с главата или

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    То въобще да се ограничава яйцеснасянето на майката е някаква твърде сюрреалистична идея.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Когато се сложи плодникови рамки в два магазина в средата майките снасят в тях приоритетно.От долу правят далаци за търтейте.В някой случай не е зле да се даде възможност на майките да снасят в горното тяло на кошера дали е магазин, корпус и т.н. няма значение.
    П.П.А като си помисля,че се ползват и ХР се чудя аз ли не съ в ред с главата или
    А после с восковая моль как ще се справяме бре, другари? Преди няколко години ми се качиха на 3 семейства майките в магазините и от тогава вече втори сезон ползвам ханеманови и съм доволен... донякъде
    Аз ли не ги слагам като хората, ханеманките ли са ми смотани - не знам, хем при повдигането на магазина я отлепям от единия му край,обаче винаги остава залепена отдолу на магазина което ми е супер неудобно при работа. А аз искам да остава залепена за плодника, обаче явно никой не го е еня. Но пък рамките после са си светли и чисти и не се чудя как да ги съхранявам. А и защо да оставяме да снасят майките в магазините, при положение че долу си имат предостатъчно място?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Ми Перка,приятелю,елементарно е,това с опазването на магазините рамки от молеца!Аз допивам восък,като топя мгазините рамки.
    Задължително,на пролет,първия магазин е само с ВО.Препоръчвам ти го!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    А после с восковая моль как ще се справяме бре, другари? Преди няколко години ми се качиха на 3 семейства майките в магазините и от тогава вече втори сезон ползвам ханеманови и съм доволен... донякъде
    Аз ли не ги слагам като хората, ханеманките ли са ми смотани - не знам, хем при повдигането на магазина я отлепям от единия му край,обаче винаги остава залепена отдолу на магазина което ми е супер неудобно при работа. А аз искам да остава залепена за плодника, обаче явно никой не го е еня. Но пък рамките после са си светли и чисти и не се чудя как да ги съхранявам. А и защо да оставяме да снасят майките в магазините, при положение че долу си имат предостатъчно място?
    Ми никак те пчелите си се справят

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •