Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 29 от общо 29
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Намерих я . Не са я унищожили. Дано всичко да е наред, че с тези чашки на места точно като маточниците си помислих, че са я махнали
    Браво! След седмица пак огледай за маточници. Ако има ги махни. Наистина се случва старите пчели да не одобрят нова майка. Причини, догатки всякакви.Каква е вероятността? Не знаем. С приятел скоро сменихме 20, от тях 1 неприета(имало е две майки преди придаването) Сега, твойта да кажем е със статут "приета, но непризната")). Когато се поизлюпят нейни, млади пчели, те ще я поемат, както трябва. Ще оцениш и приноса на нектар. Ако няма, трябва да се погрижиш. Тази млада майка трябва максимално бързо да навакса паузата в пилото. В един момент старите пчели ще поотпаднат. Можеш да помогнеш със сироп. Дано да има прашец в района ти. Някои райони на страна вече са изгоряли.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Докато майката е в клетка,няма осеменяване,което кара част от пчелите да се усъмнят в качествата и,ииииии... да предприемат мерки-изграждат чашки.......Всъщност,майката пуска по някое яйце в клетката...

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Не е силен изобщо кошера. Даже е много слаб в момента. Прочетох, че магазина може да се слага под плодника, за да няма проблеми с молци, но никой не е писал , че трябва и кошера да е силен.
    Не знам дали има паша в момента, но аз ги подхранвам със захарен сироп сега , а после (август) с инвертиран захарен сироп ще продължа.
    Сега разбирам за тези чашки, които ги нямаше преди поставянето в клетка на новата майка. Помислих, че получавам търтовка и минус 30 лв за майката.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Не е силен изобщо кошера. Даже е много слаб в момента. Прочетох, че магазина може да се слага под плодника, за да няма проблеми с молци, но никой не е писал , че трябва и кошера да е силен.
    Не знам дали има паша в момента, но аз ги подхранвам със захарен сироп сега , а после (август) с инвертиран захарен сироп ще продължа.
    Сега разбирам за тези чашки, които ги нямаше преди поставянето в клетка на новата майка. Помислих, че получавам търтовка и минус 30 лв за майката.
    Идеята за силен кошер е да няма нападение в действителност това може лесно да стане и по друг начин затова се внимава как се работи а иначе всеки говори за силни семейства ама в действителност едва ли всеки ги има.Това е по скоро пожелателно

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Нападнаха ми единия кошер още в началото (оправих се с парцали с бензин пред входовете), затова сега много внимавам с това. Правя прегледите винаги или рано сутрин или привечер късно (затова не можах да видя новата майка - стъмни се..макар, че погледнах всички рамки). Значи сега трябва да внимавам пак за нападения с тези магазини под плодника...

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Нападнаха ми единия кошер още в началото (оправих се с парцали с бензин пред входовете), затова сега много внимавам с това. Правя прегледите винаги или рано сутрин или привечер късно (затова не можах да видя новата майка - стъмни се..макар, че погледнах всички рамки). Значи сега трябва да внимавам пак за нападения с тези магазини под плодника...
    Не се притеснявай. Доколкото разбрах, си вътял на 10- и. Ако има нападение при такъв случай, то става в първите 1-2 дни след слагането на магазина под плодника.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    То по принцип нападение може да стане заради самото пчелно семейство а не, че магазина стой под плодника.
    То като се замисля и с българите така става останаа много демократични търтовки а младите кърмачки кърмат другаде а нас ни занимават с глупости реформи национални празници и ценности

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Само от мен един съвет. Нещата не работят по този начин. Аз също си мислех така. Има едно постепенно увеличаване на пчелните семейства от което не може да избягаш. Най-добре да е планирано, при мен все още не е напълно планирано. Аз исках да имам 2-3 кошера. Имах един рояк, така започнах. После стана много силен и рои. Аз го бях разцепил но рои единия. И станаха 3. На следващата година 4. На последващата 8 .. И вече са 13 .... Проблема е че ми свърши и инвентара ... Затова че много добре си помисли дали искаш да се захващаш с пчеларстване. Или го правиш както трябва или не ... И съботно неделно много трудно ще стане, докато не свикнеш с района, кога се случват нещата.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Идеята ми още от началото е да станат 10 - 15 кошера. Сега са два ....

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •