Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 89
  1. #61
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?Колегата задава въпрос и ние да почнем да гадаем.Ами то причини много,все едно да те лекува лекар дистанционно или механик да ти каже що не ти пали колата.Едно време ходих при някой доказал се пчелар да се уча,а и те са идвали на пчелина ми да ме учат.Поне правете видеоклип с проблема,история на семейството и т.н.Така мисля,че някой ще се престаши и ще предположи какви са причините.Аз от прочетеното разбрах,че семейството е слабо и са изяли бая мед(разменял си пити).Сега почвам с гадаенето-давал си сироп през септември и октомври и майката е снасяла та са изяли меда,кога ли си третирал,с какво ли?С една дума-въпроси много,но и те непомагат.Аз мисля обаче,че това с трепкането с криле не е проблем ако пчелите са здрави,млади и малко по-вече на брой.Декември15-25 отвори кошера и ако са гладни им сложи питка над тях.

  2. #62
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Я па се замислих - добре де, ако съм пчеличка, какво ще правя ...... ми ще си трепкам с крилца. :Д
    В смисъл, не схващам какъв е проблема, а и се съмнявам, че има такъв.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #63
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Я па се замислих - добре де, ако съм пчеличка, какво ще правя ...... ми ще си трепкам с крилца. :Д
    В смисъл, не схващам какъв е проблема, а и се съмнявам, че има такъв.
    Е!Какво толкова,ако няколко пчелички са легнали по гръб и не искат да се изправят.

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Чакай бе, нали само трепкаха с крилца....

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?Колегата задава въпрос и ние да почнем да гадаем.Ами то причини много,все едно да те лекува лекар дистанционно или механик да ти каже що не ти пали колата.Едно време ходих при някой доказал се пчелар да се уча,а и те са идвали на пчелина ми да ме учат.Поне правете видеоклип с проблема,история на семейството и т.н.Така мисля,че някой ще се престаши и ще предположи какви са причините.Аз от прочетеното разбрах,че семейството е слабо и са изяли бая мед(разменял си пити).Сега почвам с гадаенето-давал си сироп през септември и октомври и майката е снасяла та са изяли меда,кога ли си третирал,с какво ли?С една дума-въпроси много,но и те непомагат.Аз мисля обаче,че това с трепкането с криле не е проблем ако пчелите са здрави,млади и малко по-вече на брой.Декември15-25 отвори кошера и ако са гладни им сложи питка над тях.
    Миналата година към края на юни, комшията се връща от проверка на пчелите. Питам какво е правил, каза, че чистил роеви маточници. Слагам булото и започвам и аз. Още на второто семейство намирам 3 идеални запечатани майчила и без да му мисля ги развалих. Други нямаше, нито в това нито в другите семейства. Разбрах какво съм направил ама късно.
    Към края на август правим преглед и на същото това семейство не открих ме майката а два пъти преровихме рамките и майката маркирана. Казвам на друг комшия пчелар който ми каза да погледна и ако пчелите са неспокойни и пърхат с крила, няма майка. Отворих на другия ден и точно това видях, пърхащи пчели. Проверих пак, майка няма. Сега се чудя и аз, как не съм проверил пилото ама тогава навързах самосмяната с липсата и..придадох майка. След 3 дена проверявам и...намерих старата майка. От 9 само то не оцеля, кошера празен мед има пчели не.
    Мога още примери да дам но са се такива та затова пишем и питаме тука. И...полека лека ставаме пчелари щото се учим не от комшиите а от знаещите и можещите.

  6. #66
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Миналата година към края на юни, комшията се връща от проверка на пчелите. Питам какво е правил, каза, че чистил роеви маточници. Слагам булото и започвам и аз. Още на второто семейство намирам 3 идеални запечатани майчила и без да му мисля ги развалих. Други нямаше, нито в това нито в другите семейства. Разбрах какво съм направил ама късно.
    Към края на август правим преглед и на същото това семейство не открих ме майката а два пъти преровихме рамките и майката маркирана. Казвам на друг комшия пчелар който ми каза да погледна и ако пчелите са неспокойни и пърхат с крила, няма майка. Отворих на другия ден и точно това видях, пърхащи пчели. Проверих пак, майка няма. Сега се чудя и аз, как не съм проверил пилото ама тогава навързах самосмяната с липсата и..придадох майка. След 3 дена проверявам и...намерих старата майка. От 9 само то не оцеля, кошера празен мед има пчели не.
    Мога още примери да дам но са се такива та затова пишем и питаме тука. И...полека лека ставаме пчелари щото се учим не от комшиите а от знаещите и можещите.
    Когато има някакъв проблем в дадено семейство, съмнения за нещо, най - напред се намира майката, прави се преценка на положението и тогава се вземат някакви мерки. Забелязвам в повечето случаи, когато пишете, че заминавате екстремно на пчелина, извършвате някаква дейност на раз на два и бягате. Ами защо ходите? И то по тревога. Именно тогава се действа по - внимателно. Като нямате време не правете нищо.

  7. #67
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Не е до времето а до знанието и опита. Когато проверявах дали са приели майката, видях на долния край на рамката с клетката топка от десетина пчели ама аз търсех майка....Сега знам, че там е била новата майка и съм можел да я спася, ама сега го знам щото видях на практика как пчели убиват майка. Гледам маточника, капачето хлътнало ама си е на място. Как да се досетя, че майката е излюпена а капачето виси и затваря маточника? Ако не бях питал и досега щях да си мисля, че не е излюпена щото пък повечето капачета падат. Ама акъл събираме бре, вече няма да бързаме

  8. #68
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Не е до времето а до знанието и опита. Когато проверявах дали са приели майката, видях на долния край на рамката с клетката топка от десетина пчели ама аз търсех майка....Сега знам, че там е била новата майка и съм можел да я спася, ама сега го знам щото видях на практика как пчели убиват майка. Гледам маточника, капачето хлътнало ама си е на място. Как да се досетя, че майката е излюпена а капачето виси и затваря маточника? Ако не бях питал и досега щях да си мисля, че не е излюпена щото пък повечето капачета падат. Ама акъл събираме бре, вече няма да бързаме
    Понякога акълът идва отвътре, а не отвън. Този акъл търсете.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?...
    Може, ама с четене, не с писане. Форума е хубав, има страшно много информация, макар и разпиляна из темите. Ако читателя има време за четене, работил е с пчели, има желание и му щрака акъла, според мен ще стане пчелар. Аз, например, още на първото условие не отговарям.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Може, ама с четене, не с писане. Форума е хубав, има страшно много информация, макар и разпиляна из темите. Ако читателя има време за четене, работил е с пчели, има желание и му щрака акъла, според мен ще стане пчелар. Аз, например, още на първото условие не отговарям.
    Да, форума е почти като Библията! Сказание за древните времена.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •