Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 89
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    (Пиша в тази тема защото реших, че горе/дору отговаря на моя въпрос ако съм сгрешил нека модератора я премести)
    И така ... от близо седмица гледам че от единия кошер (беше много силен) няма излитащи пчели ... е не е чак съвсем да няма но през 20тина секунди излети или се прибере някоя, няма пчели на входа а пред останалите кошери направо става зъдръстване .... времето чак сега позволи да го отворя и що да видя - не беше празен дори напротив вътре пчелите са се наблъскали една върху друга .... има много мед в плодника, има си нормално пило, в магазина беше нахвърлял малко мед (незапечатан или е бил запечатан а са го разпечанали) абе изглежда си кошер чудо а НЕ излиза на паша въпреки доста сериозния цъфтеж на треви .... та въпроса ми е някаква болест ли е това ?

  2. #32
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А другите семейства носят ли нектар? Т.е. като извадиш пита с пило и я тръснеш хоризонтално наклонена, капе ли нектар и колко е силна пашата, ако я има.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Другите носят нектар дори една отводка я разширих защото всичко е наблъскала с мед (от 10 на 11 пити ДБ) .... и много прашец носят ..... относно пашата сега в моя район цъфти слънчогледа (казвам го ориентировъчно не че имам слънчоглед за паша) но има много билки (риган и жълт кантарион) около реките цъфтят и някакви високи лилави треви (може би е някаква мента незнам) които са пълни с пчели и не е малко като площ .... отделно и еспарзето избива втори цвят където е косено, детелини са нацъфтели и тръните са сега .... не е като да няма паша но пчелите си стоят вътре в кошера

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Значи вариантите които ми минават през ум са три:
    -Да няма в кошера снасяща майка или пък тя да е в залеза на силите си
    -Болест, разбира се. Семейството просто да се бори с нещо, не е задължително то да се проявява клинично (все още). Често, когато човек се разболее вдига температура - това е реакция на умунната система в опит да се пребори с инфекцията. При пчелите също част от механизмите за имунологичен отговор водят до състояние на намалена работоспособност. Естествено това е защото се задействат определени биохимични процеси и превключват други участъци във мозъка (генно заглушаване). По-лош е другия вариант - когато подобен имунен отговор не се задейства - семейството видимо се развива нормално, дава мед нормално.... до един момент в който просто се сгромолясва (пример за това е CCD).
    - Чисто генетични причини. Има семейства които просто са мързеливи и нищо че имат страшно много пчели (последица от това че не работят) събират мед колкото за тях си дори и в най-добрите години. В другата крайност са пчели които се преуморяват от работа - никога не правят достатъчно силен кошер (понеже бачкат и при паша или време когато има малка полза), но пък събират мед наравно или повече от останалите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    варианта с мързела и аз си го помислих но изглеждаше неприемлив :D ... иначе има ли нещо което мога или трябва да направя .... не че искам насила да го накарам да работи но ме притеснява като го гледам такъв а никъде нищо не намирам за подобно поведение ...

  6. #36
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Би могъл да смениш майката. Това със сигурност ще го накара да бачка повече, но не е гаранция че ще стане по-здрав.

    Понякога мелези от кавказки пчели са толкова мързеливи (чак ги мързи и да се роят) че повече от това няма накъде. Пчелите, когато им е кеф, летят едва ли не за собствено удоволствие
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    Понякога мелези от кавказки пчели са толкова мързеливи (чак ги мързи и да се роят) че повече от това няма накъде. Пчелите, когато им е кеф, летят едва ли не за собствено удоволствие.



    Подкрепям това твърдение Имам лично наблюдение над такива мелези ! Направо се чудя,дали да не ги третирам като Търтовки

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    22.08.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Габрово
    Здравейте! Това че носят прашец 100% гаранция ли е, че има пило. Става дума за отводка на която евентуално очаквам да си произведат майка. Преди 17 дена я направих и снощи се канех да го отворя, но закапа дъжд и се отказах. Наблюдавах го известно време и последните пчели които видях се прибраха с прашец. Най-рано ще мога да я погледна пак в неделя, но дотогава ми е тръпка.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от izbrah Виж публикацията
    Здравейте! Това че носят прашец 100% гаранция ли е, че има пило. Става дума за отводка на която евентуално очаквам да си произведат майка. Преди 17 дена я направих и снощи се канех да го отворя, но закапа дъжд и се отказах. Наблюдавах го известно време и последните пчели които видях се прибраха с прашец. Най-рано ще мога да я погледна пак в неделя, но дотогава ми е тръпка.
    Ако има пило то е на питите, от които си направил отводката.Няма как за 17 дена да имаш майка,която да е почнала да снася.Моя съвет е да не го отваряш сега, а след 25 ден ,защото сега имаш неоплодена майка,която току що се е излюпила.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    НЕ не е гаранция.Още преди майката да започне осеменяване,пчелите подготвят"терена",като складират мед и прашец по рамките за изхранване на бъдещото пило.

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •