Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.04.2023
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Ловеч

    Разделяне на семейства

    Здравейте,

    Пчелина или това което остана от него се намира на около 1 час път с колата от мястото където живея. Тази година реших да го преместя по-близо и намерих терен който ще ми е на 10 минути. Първоначално мислех да натоваря кошерите някоя сутрин рано рано и да ги преместя., но става сложно заради транспорта(трябва с чужд автомобил и ремарке и т.н.). Та реших да взема преносни сандъчета за отводки, да разделя всяко семейство на две, като при мен ще взема майките, а тези които останат на старото място ще са отводки.(Сегашното място на което се намират си е мое, а новото ще е за сезона) Тази година искам да се пробвам да си произвеждам майки за мен и съотверно да си увелича семействата. До сега отводка съм си правил като отделя 2-3 пити с пчели и прясно пило и те си правят майка.
    Питането ми е това добра идея ли е да се направи по този начин, като се вземат предвид и температурите. Мисля да го направя преди цъфтежа на акацията.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Привет,колега!
    Добре си решил да оставиш основното семейство да си произведе майка, което е по-добре, защото ще остане летящата пчела на това място.По-добър вариант според мен е обаче да оставиш едно силно семейство без майка, 2 седмици преди акацията, да редуцираш на 4 ден всички затворени маточници и направиш това, което мислиш с маточници пред излюпване. Така ще спечелиш няколко неща: майките/маточниците ще бъдат произведени в силно семейство и редуцирани да не заложат на стара личинка.Няма да чакаш тепърва да си прави всяко семейство маточници и ще спечелиш 2 седмици , което не е никак малко. Така губиш 1-2 дни за излюпване и около 10-на дни майкаите да се оплодят, което не е чак толкова много време. Отделно от това е хубаво да ги третираш като си прекъснал пилото в основното семейство и се излюпят повечето пчели, защото основната част от акара се намира в пилото.
    Успех!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Ако целта е летящите пчели да останат в осн. семейство, преместването трябва да стане след 24 часа. Аз бих направил отводката(с майката) и с летящите пчели, а с по-малко пило. В осн. семейство, половината (ако се присажда маточник) или всичкото(ако си произвежда само майка) пило, ще се е излюпило...

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Нищо не разбирам от производство на майки да не говорим за бащи но всички нови майки да са сестри не е ли малко едно такова не Знам?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    А и забравих смотана отводка на 3 -4рамки не се оставя да си прави свищева майка .Така пише в литературата де

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    19.04.2023
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Ловеч
    Целта на упражнението е хем да си пренеса по-лесно семействата, хем да ги удвоя наведнъж. Тези които останат на старото място(отводки без майки) ще ги напълня с изградени пити, пити с малко мед и ще ги подхраня със сироп. Тях ще ги оставя малко на самотек, като ги наглеждам от време на време.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    19.04.2023
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Ловеч
    Разделих семействата като от всички взех по 3 рамки с пило + майката, а където бяха по развити тръснах по някоя рамка с пчели. След 6 дена отидох и махнах всички свищеви маточници и оставих само най-големите отстрани. В момента кошерите които са с майките са пълни с пило, а отводки имат майки.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •