Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1

    ПАЛЕЖ И ПРОТИВОПОЖАРНИ МЕРКИ НА ПЧЕЛИНА

    Здравейте днес отивам на пчелина,и някой запалил изоставеното лозе на пет метра от пчелина.огънят е горял и под два от кошерите,може ли да ми дадете съвет какво може да се направи против този палеж.Пазете си пчелина от това.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Против "този палеж" вече нищо не можеш да направиш.Трябва да се поддържа в пчелина да няма сухи треви,клони,вършини за да не може огъня да се разпросте.Но,да не дава Господ на никой да се случи това.

  3. #3
    Колега това е пчелина вече трябва бетон да изливам.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Обърни с права лопата земята покрай оградата на пчелиа, ширината на ивицата да е около 50-80см. и така огъня няма да може да премине към кошерите.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Aleksiev, начините за предпазване от пожари са класически - черна угар и контрол на растителността, периметъра се определя на място. Като опция - поддържане на бригада доброволци, които знаят кога какво се прави. При суха растителност с височина над коляното и сухо и горещо време огънят излиза от контрол за няколко минути. Лошо че и селата стават все по-пожароопасни - аз затова си и кося два съседски поизоставени двора.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Поддържай тревата през пожароопасния период винаги ниско изкосена,пожарната ивица е желателна,но имай в предвид,че ако наоколо имаш много по обем горима растителност и силен вятър,огъня ще прехвърли браздата за секунди буквално,освен ако браздата ти не широка поне 10-15 метра.Добре е на пчелина да имаш една две тупалки и една пръскачка за лозе заредена винаги с вода.Когато тревата е изкосена ниско,огъня и да се прехвърли,тогава той само пълзи и това ти дава време за реакция.И не ползвай за поставки на кошерите автомобилни гуми,едно, че лесно се палят и друго,че е писюрска работа

  7. #7
    Напуснал
    Регистриран
    26.10.2012
    Мнения
    38
    Цитат Първоначално публикувано от Петко Станчев
    Поддържай тревата през пожароопасния период винаги ниско изкосена,пожарната ивица е желателна,но имай в предвид,че ако наоколо имаш много по обем горима растителност и силен вятър,огъня ще прехвърли браздата за секунди буквално,освен ако браздата ти не широка поне 10-15 метра.Добре е на пчелина да имаш една две тупалки и една пръскачка за лозе заредена винаги с вода.Когато тревата е изкосена ниско,огъня и да се прехвърли,тогава той само пълзи и това ти дава време за реакция.И не ползвай за поставки на кошерите автомобилни гуми,едно, че лесно се палят и друго,че е писюрска работа
    При 20-50 кошера е писюрска работа гумата ,но при 200-300 кошера е голяма икономия,я си направете една сметка колко материал ви е необходим за голяма бройка кошери,и безплатни авто гуми.Прав си,че е опасно ако пламнат,но то отидели до кошера,аз мисля че кошера по лесно ще пламне от гумата wink; Майката му е бразда 4-6 метра широка.2 шланга 10 варела вода или 2 пласмасови бидона по кубик(както аз съм направи)и една моторна помпа,много бързо преди 2 години успях с помпата да угася пожар на комшията.Само да дава голям дебит-нялягане.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Това с 200-300 кошера на гума пък е още по-голяма писюрщина.200 кошера са 4 пъти повече от 50,съответно приходите са доста повече от тези на 50,не може без да инвестираш малко поне.А относно пожарите,когато тревата е ниско изкосена и кошерите са на някаква стойка,тухла или каквото и да е,но поне вдигнати на 10см,то тогава огъня е слаб и преминава от долу и вероятността да се запали кошера е малка.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако около пчелина има трева или храсти, за да се спре един евентуален пожар, трябва да се изоре 3-метрова ивица по периферията на пчелина. Тази ивица може да бъде както от вътрешната, така и от външната страна на оградата. Ако около пчелина има гора, то тогава няма да ви спаси и 10-метрова ивица.

    Алтернатива на изораването е унищожаване на растителността с РАУНДЪП или с някакъв друг химикал. Алтернатива е и изливането на бетон, но цената ще е голяма.

    Простото посипване на камъни или трошляк не помага. Пробвал съм го. За няколко години тревата ги превзема.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Поддържането на ниска растителност (окосяване на тревата и храстите) около пчелина както и поддържането на противопожарна ивица (до черна пръст включително и изтъргване на торфа ако има такъв) широка около 1 м. непосредствено след ниската растителност дава около 90% сигурност за предпазване от пожар,както и поставянето на кошерите върху негорими материали.Поддържането на до около 5 см. височина на тревата в пчелина при негорими поставки високи минимум 30см. дава сигурност до 99%. 1% остава за не дай си боже умишлен палеж .

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •