Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 43
  1. #11
    Майката, получена по тази технология при начало на експеримента на 10 април, пронесе на 14 май е едра, отводката на 6 рамки е отделена и усилена с една рамка пчели и пило в осемрамков ДБ, и за месец има три пити със запечатано пило и пчели на 6-7 рамки.... Без подхранване! Сложих една рамка със запечатано пило и едно ВО. След месец ще докладвам.... Има няколко "подводни камъка", но мисля, че в бъдеще ще имам успех над 80-90%! Доволен съм!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG-e6d50bd95fbde74ecc3df2fb408628e2-V.jpg‎  

  2. #12
    Вчера от майската отводка извадих около 22 кг. мед. От основното семейство в началото на юни направих още една отводка чрез делене на две, като отводката си произведе собствена майка (свищева) и от двата кошера извадих около 15 кг. мед общо. Обобщено от един кошер в началото на Април получих 2 отводки и 37 кг. мед. Всичките кошери в момента имат средно около 2-3 пити със запечатано пило и 20-22 кг. мед, като майките дефакто са блокирани да снасят. Дадох им по две празни пити да има къде майката да продължи да снася, сложих им ленти против акар и в началото на септември ще проверя дали трябва да им се помогне за зазимяването... След формирането на отводките не съм ги подхранвал, формирах ги в началото на пашите респ. - акация, ливадна... В началото на юни всички основни кошери имаха по 7 -8 рамки с пило и почти никакъв мед, отводките бяха на 6 пити и на 2-3 пити с пило. Медът, който извадих основно е от слънчогледа. Отводката от другия основен кошер направена в началото на Май - на нея и придадох оплодена майка една седмици по-късно, се забави в развитието и даде само около 8 кг. мед. През юни от основния кошер номер 2,също направих една отводка, но тя даде фира в жегите, беше във фибраново 6 рамково кошерче и нямаше добра вентилация, вината си е изцяло моя и когато го отворих бяха останали живи една шепа пчели без майката. От втория кошер извадих около 12 кг. мед. Равносметка кошер плюс две отводки(остана само една) получих 20кг. мед. Като всички семейства са запасени с мед и развити за презимуване.
    Този пост е редактиран от Николай Петров; 12.08.2023 в 20:57.

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    С 12 ДБ плодник, ранни майки няма да направиш нито ранна паша да хванеш ( рапица ? ) ....
    Това зависи от района, състоянието на пчелите и знанията и опита на пчеларя... някъде с 12 рамков ДБ дори и късна паша не хващат.... нещата са много относителни все пак

    Цитат Първоначално публикувано от Николай Петров Виж публикацията
    .......Равносметка кошер плюс две отводки(остана само една) получих 20кг. мед. Като всички семейства са запасени с мед и развити за презимуване.
    Надявам се да не го приемеш като критика а по скоро като друга гледна точка. Това че правиш опити е похвално.
    Това че се е получило, не означава че догодина ще се получи пак.
    Лично аз не бих казал че това работи докато не създам устойчив модел с постоянни резултати работещ на целият пчелин.
    Но тук особеното е - че работи при мен (при мойте условия, състояние на пчелите, знания и т.н.) Нещо което и FreeBSD е отбелязал. Дали един модел (или манипулация) работещ на 100% при мен със съответните резултати ще работи при друг е 50/50, я работи, я не.
    Чисто технологично (като манипулации и по схемите) не е нищо особено за да е "Удивителен метод ...." по-скоро някаква адаптирана смесица от базови техники на работа с ДБ. В което разбира се няма нищо лошо - това работи на 100% при руснака, удобно му е, има резултат и естествено като всеки пчелар - това е единственият верен начин т.е. моя начин, мойта практика.
    Може да е грубо от моя страна, но всеки пчелар може да постигне подобни резултати с чиста базова техника за ДБ (например Пагдън). Стига разбира се да има условията.
    Като цяло има много по-добри техники на работа които могат да преследват няколко цели във времето. Или адаптирани части от базови методи на работа с някой по-спецефични, стига да са приложими към съответните условия. Разбира се за това трябват не един и два опита и години. Така че обобщено мога даа поздравя само колегата, и ще си позволя един съвет - да потърси и други начини - не е като да няма. Все пак ако това му е допаднало - вторият непоискан съвет е - да го развие в устойчив модел.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #14
    Абсолютно съм съгласен с мнението ти! Година с година не си приличат! Експериментът ще продължи, знам си основните грешки, някои са по обективни причини, други не... Взех си поуки, догодина ще продължа с експеримента, важното е, че има позитивни резултати.. Цели ще бъдат създаване на еднорамъчни отводки в края на април, началото на месец май на "ранни" майки, тяхното подсилване след акацията и развитието им за слънчогледа, създаване на юнски отводки (производство на майки по време на и след акацията) за увеличаване на пчелина и производство на юлски майки по време на слънчогледа за замяна на "стари" такива... При този метод пчелното семейство е "постоянно" в развитие, не се нарушава целостта му докато не запечатат маточниците, има възможност да се прави безразплоден период и още, и още варианти.... Мисля, че е и с противороев ефект?! Фантазия да има човек!?
    Този пост е редактиран от Николай Петров; 13.08.2023 в 20:04.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    "еднорамъчна отводка в края на април"-освен да живееш на юг.
    Хладното време ще ограничи значително развитието,даже и във фибран да е...
    Аз правя еднорамъчни отводки,но в края на юли-началото на август.До края на октомври,отводките натрупват до кило пчели,предостатъчно за презимуване..

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Създаването на отводка от 1 рамка е донякъде оправдано само ако майката е резерва и с временен характер (например не се завърне от оплождане някоя от титулярките). За лични цели създаването и на отводка на 3-4 до 5 рамки също е някакъв компромисен вариант. Но това си е друга тема.
    Лично на мен нещо не ми допадат подобни цели - април еднорамъчна отводка (с евентуална цел мед от слънчоглед), след това нова отводка (пак с такава цел), юли отново (за подмяна на стари майки). За мен това е трудоемко и изискващо време, дори и при малък брой семейства. Но все пак всеки сам си решава и в никакъв случай не целя да засегна някой.
    Моя грешка е, че не погледнах клипа, още първият път и прочетох първоначалният пост отгоре, отгоре - мислех че става дума за ДБ 12 рамков, а то било ЛР.

    Това е вариация (в основата си е нещо подобно) на това което демонстрира в клипа руснака. Не че е от голямо значение но така работих за известен период в началото на 90-те години като млад пчелар ентусиаст искащ да се докаже на учителя си (баща ми)


    Прикачен файл 12262
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  7. #17
    Това е примерна схема за формиране на отводка като помощно семейство, към основното и преди главната паша да се обединят?! При мен подводния камък беше, че не затворих отвора с ХР след запечатването на маточниците в горния корпус... Майките се излюпваха, облитаха, заплодяваха се, почваха да снасят яйца и след известно време "изчезваха"... Пчелите избираха "старата" майка?! Явно нейните феромони са "по-силни", докато младата майка започне да снася на макс пчелите 'чувстват" старата и приемат новата за "съперница". Таблите, които направих имат отвори с мрежа, отвори с ХР на дъното и може да се раздели корпуса на две или три отделения на по една-две рамки, за да се оплодят новоизлюпените майки. Всяко отделение има свой вход за облитане на пчелите и майката. Идеята е след оплождането на майките и започване на снасяне на яйца да се вземат питите заедно с пчелите и да се използват по предназначение, като едното е вашата схема! На клипа руснака работи не с ЛР, а с подобен на Фарар кошер по "негови" размери.... Работата е за не повече от 3-5 минути на кошер слага се таблата между двата корпуса, пчелите обикновенно залагат от 3 до 6,7 маточника в корпуса където не е майката, като не е необходимо и да се търси майката! За по-сигурно можеш да прехвърлиш в единия корпус пита с пресни яйца, за да си сигурен, че в двата корпуса има разновъзрастно пило и яйца... След 7 дни се проверява в кой корпус са запечатаните маточници и се прехвърлят в отделенията за оплождане. След оплождането им вече знаеш колко отводки можеш да направиш и с каква цел... До запечатването на маточниците семейството реално е едно "цяло" пчелите общуват помежду си чрез отворите с ХР, след това имат обща миризма чрез мрежовите отвори и можеш лесно да ги обединиш след време примерно за замяна на майката. При формиране на отводка можеш да подсилиш от същото семейство с една, две пити с пчели (имат обща миризма) и пило... Просто решаваш в зависимост от време, регион, налична медоносна растителност, какво да правиш с младите майки и питите с пчели и пило!
    Примерно - в началото на месец юли вдигаш майката над основния кошер (корпус плюс магазини) на една рамка с пчели и пило, разделяш с таблата новия корпус, трябва да има свой отделен вход от основния кошер. В основният кошер пчелното семейство ще си произведе млада майка, а старата майка ще продължи да снася яйца, но в количество, колкото свободни пити и предоставиш. Новата майка ще започне да снася яйца в края на юли, началото на вгуст, силата на семейството не се нарушава, ще събере и мед доволно, август месец обработваш против акар основното семейство докато няма запечатано пило и за зимата може да обединиш двете семейства или да зазимиш старата майка като резервна...
    Друг вариант - след основна паша отделяш майката със старите пчели в един корпус отдолу, а останалите пчели с пилото ги вдигаш над него и разделяш с таблата. Пчелiте произвеждат нова майка в горния корпус, а в долния старите пчели и майката сформират ново семейство... Преди следващата паша ги обединяваш или ги развиваш като две отделни семейства?!
    За любител-пчелар е интересно и не толкова сложно като процес и технология! Поне аз така мисля...
    Този пост е редактиран от Николай Петров; 13.08.2023 в 22:10.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Петров Виж публикацията
    ...
    Връщаш ме почти 30 години назад
    Принципно от Дадан и Лангстрот (бащите на модерното пчеларство) няма кои знае какъв скок като методика на работа. Както се казва повечето неща са добре забравени стари. Почти всеки пчелар добавил нещо, надградил или събрал части от различни практики казва че неговият метод е най-добрия и чрез него се следва жизненият цикал на пчелите, получават се невероятни резултати и т.н. Същото е и при кошерите....
    За мен най-добрият метод е този които ти пасва идеално като темперамент или натура, и резултатите от него те удовлетворяват т.е. Принципа на Златокоска - да намериш баланса или златната среда... всичко останало е ала-бала...
    Съжалявам ако с нещо съм ви засегнал
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #19
    Те и дебелите книги от 100 години са 90% еднакви по съдържание и не става само с четене, но и с опит - грешка пак не става, ако я нямаш основата и няма кой да сподели опита си с теб, демек Учителят ти! Не съм се засегнал, всеки минал през тръните има едно на ум, но ако мисли , че от другата страна е това, което търси пак ще скочи в тях! Тук сме за да споделяме с какво сме се сблъсквали, какви решения сме намирали, какви поуки сме си взели, може при едни да е сработило, а при други да не се получава и не, та не или да, та да...!? Ти го каза - всеки сам трябва да намери своя път в ребуса на пчеларството! Винаги мога да взема оплодена майка, да направя сборна отводка и да получа резултат по дебелите книги. Мога да развия пчелното семейство август месец, да го зазимя, пролетта да почна да го подхранвам, да напълня кошера с пчели и да чакам рапица, акация, липа... Да правя стартери, отглеждачи, да произвеждам майки, отводки или да гоня рой след рой по дърветата. За всичките тези неща има стотици методи и технологии, но всеки един пчелар в крайна сметка избира това, което му е по душа и сърце, а в професионалното пчеларство, там е повече маргинална технологията т.е. с минимум средства и труд да се получи максимален резултат! И затова повечето се специализират в една, две,три максимум основни дейности - унифицирана технология, един тип кошери, стационарно или подвижно пчеларство, производство на мед, на отводки, пчелни майки, пчелни продукти, туризъм, биопроизводство, апитерапия, производство и продажба на инвентар и т.н. Аз не казвам, че този метод е най-добрия, а казвам, че експериментирам защото ми е интересно и има вариативност... Догодина ще експериментирам и изолация на пчелната майка през различните периоди на активния сезон, както и през зимата или перефразирайки "Що е "пчеларство" и има ли почва у нас?!"

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Петров Виж публикацията
    Те и дебелите книги от 100 години са 90% еднакви по съдържание и не става само с четене, но и с опит....
    Така е, аз мога само да те поздравя за това...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •