Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 33
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2020
    Мнения
    3

    Излетяла майка

    Здравейте! Днес при маркиране на една от новите ми майки, при връщането и в кошера върху рамките тя отлетя. Оставих кошера отворен, но не за дълго, тъй като ме беше страх от нападение. Дали ще се върне според вас?
    Майката е оплодена от месец поне.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2018
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    Банкя , Столична Община
    Имах два подобни случая и не се върнаха . Тежички са и до 6-8 метра от кошера . Но в тревата не можах да ги зърна . Бяга ли са ми и неоплодени , но при тях е от друго .

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Аз залагам,че се е върнала.....и то,през прелката.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ivkonibee Виж публикацията
    Здравейте! Днес при маркиране на една от новите ми майки, при връщането и в кошера върху рамките тя отлетя. Оставих кошера отворен, но не за дълго, тъй като ме беше страх от нападение. Дали ще се върне според вас?
    Майката е оплодена от месец поне.
    Може и да се е върнала. Ако е лека и лети добре се връща, но ако е едра и дебела, пада в тревата и до там. За месец едва ли може да натежи толкова и мисля, че ще се върне.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Отговора повече клони към 50 на 50, не си спомням да съм чел колко помнят майките, но за пчелите знам че е 12 дена. Но пък не ми се вярва едномесечна майка все още да може да лети...

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз мисля, че шанса е 50 на 50. При мен се е случвало 4 пъти, от тях 2 пъти се е връщала.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2017
    Мнения
    18
    Пчеларски район
    обл. Плевен
    Днес свалени магазините, почистени за прибиране( на метър, два от кошерите). Виждам на една рамка скупчени 10 пчели, вдигам я очаквайки,че е останал мед и гледам майката с жълта точка. За секунди излетя нанякъде. Има ли шанс да си намери кошера? Или най- силното ми семейство остана без майка?

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Плама Виж публикацията
    Днес свалени магазините, почистени за прибиране( на метър, два от кошерите). Виждам на една рамка скупчени 10 пчели, вдигам я очаквайки,че е останал мед и гледам майката с жълта точка. За секунди излетя нанякъде. Има ли шанс да си намери кошера? Или най- силното ми семейство остана без майка?
    Не, според мен. В най добрия случай да се върне там откъдето е излетяла. Огледай отново за малка купчинка с пчели около въпросното място

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Не, според мен. В най добрия случай да се върне там откъдето е излетяла. Огледай отново за малка купчинка с пчели около въпросното място
    Има вероятност да се върне, ако е излетяла, но в случая май става въпрос за пренасяне, стръскване и др. от тоя род действия от страна на пчеларя и ако тия действия са далече от кошера, едва ли ще се върне тази майка.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2017
    Мнения
    18
    Пчеларски район
    обл. Плевен
    Да пренасяне, незнам защо се е качила в празния магазин след като за плодник има два ЛР корпуса. Разстоянието е метър от кошера, но явно няма шанс. Ще съм фен на ханемановите решетки вече.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •