Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз пък преди някоко дена ще правя тест за опаразитеност, намерих майката и я отделих в преносно сандъче с рамката да не я сложа в тестера. Приготвих тестера и захарта и по инерция взех отделената пита и напълних тестера. Тръскам, тръскам и като отворих тестера гледам майката драпа да излезне. Вече няма да правя това вечер, след цял ден работа На други ден отворих майката жива, раздрусана, но тествана
    Провери за самосмени маточници.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Провери за самосмени маточници.
    Ще проверя, че тази година няма кьорав търтей и от 10 майки този месец нито една не се оплоди. От 40 помощни сега съм останал само със 6 а има още 3 заложили за самсмяна.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    663
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Ще проверя, че тази година няма кьорав търтей и от 10 майки този месец нито една не се оплоди. От 40 помощни сега съм останал само със 6 а има още 3 заложили за самсмяна.
    При мен също бяха малко тази година и гледам сега май няма вече грам. Може би допреди 2 седмици имаше, но сега и аз нямам. Не си спомням друг път да е било баш така, то може и затова с майката на осиротелия кошер да нямам сполука.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    При мен също бяха малко тази година и гледам сега май няма вече грам. Може би допреди 2 седмици имаше, но сега и аз нямам. Не си спомням друг път да е било баш така, то може и затова с майката на осиротелия кошер да нямам сполука.
    Някъде спомена лястовици.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Провери за самосмени маточници.
    Днес проверих, 3 рамки с яйца. Явно съм я раздрусал добре и не може да спря да снася
    Нищо и няма, иначе всички майки имат по много яйца заради късен слънчоглед.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Някъде спомена лястовици.
    Според мен времето е по голям проблем при оплождането от птиците. Тази година сушата накара пчелите, първо да правят много малко търтей и второ ги изгониха рано. Имал съм пролети с лошо време и от 140 майки половината не са оплодени без да има птици и други години есен гъмжи от пчелояди и лястовици и 100% оплождане. И късмета не е за подценяване.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Дали е задължително,майките след като се маркират да се връщат на същата рамка.Какво е по различно, ако е на съседната, където също има яйца и пило.
    Този пост е редактиран от mici-92; 28.08.2022 в 20:22.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    591
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Дали е задължително,майките след като се маркират да се връщат на същата рамка.Какво е по различно, ако е на съседната, където също има яйца и пило.
    Няма значение на коя рамка се връщат - отношението на пчелите е еднакво. По-важно е да е хубаво изсъхнала боята, защото като не е стават на кълбо върху майката и се опитват да я почистят. Затова като маркирам майката я слагам в клетка докато си запиша в тетрадката, че вече е маркирана и чак след това я връщам в кошера.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Дали е задължително,майките след като се маркират да се връщат на същата рамка.Какво е по различно, ако е на съседната, където също има яйца и пило.
    Незнам какво правиш, аз, като извадя рамката и видя, и хвана майката за маркиране, рамката стои отгоре, легнала. След като я маркирам, я пускам пак на същата рамка.

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2017
    Мнения
    18
    Пчеларски район
    обл. Плевен
    Майката не се върна. Имаше маточници, после прегризани отстрани маточници и на 7 септември рамка с пило. Семейството продължава да е силно и внася много прашец.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •