Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 38
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Така е колега, различни гадини са наистина, но са със сходни размери и тези капани ловят и нашите слепи кучета. Днес знъннах на единия спец по слепите кучета да го питам все пак сайта актуален ли е, да не изгоря с едни 119 долара все пак, и той ми каза - това е спасението, това са точните капани. Ще поръчам 12 бр. само за мен, защото виждам че има недоверие и съмнения, така че като дойдат, очаквайте снимки на хванатите гадове. Доставката не е скъпа, 24 долара ми ги сметна веднага сайта за 12 устройства.
    Добре, и аз ще поръчам независимо, тъкмо да сравняваме резултати. И аз прегледах, изглежда че са наред, просто са малък производител.

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Здравейте, захванал съм се да регистрирам пчелин, но не мисля да ставам ЗП ( нали не е задължително ), ветеринаря ми каза, че след регистрацията, ако искам да прадавам мед през интернет, трябвало да се регистрирам ( или нещо такова ) по-член 26, не разбрах това какво общо има с продажбата и трябва ли да отговарям на някакви критерии, благодаря предварително

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Здравейте, захванал съм се да регистрирам пчелин, но не мисля да ставам ЗП ( нали не е задължително ), ветеринаря ми каза, че след регистрацията, ако искам да прадавам мед през интернет, трябвало да се регистрирам ( или нещо такова ) по-член 26, не разбрах това какво общо има с продажбата и трябва ли да отговарям на някакви критерии, благодаря предварително
    Нещо не си разбрал - Наредба 26! Прочети я и ще разбереш критериите, които са...мъка.

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Нещо не си разбрал - Наредба 26! Прочети я и ще разбереш критериите, които са...мъка.
    Прав си, аз разбрах за чл. 26 от закона за пчеларството, а то ставало въпрос за наредба 26, извинявам се за грешката , сега заминавам при пчелите и довечера сядам да чета, благодаря и лек ден на всички.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Добро утро, прочетох цялата наредба 26 и си признавам, че нищо не разбрах за съжаление.

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Добро утро, прочетох цялата наредба 26 и си признавам, че нищо не разбрах за съжаление.
    Това е и целта. Разбрал си.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Добро утро, прочетох цялата наредба 26 и си признавам, че нищо не разбрах за съжаление.
    Прочети по-внимателно член 10а, който препраща към глава II от Наредба 9/2005 година

    Глава втора
    ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИ И ХИГИЕННИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ДОБИВ И
    ПЪРВИЧНА
    ОБРАБОТКА НА ПЧЕЛЕН МЕД И ДРУГИ ПЧЕЛНИ ПРОДУКТИ
    Чл. 4. (1) Пчелен мед и други пчелни продукти се добиват само от пчелини, регистрирани по чл. 8 от Закона за
    пчеларството (ЗП) и Наредба 27 от 2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните
    семейства (ДВ, бр. 70 от 2002 г.) и при спазване на изискванията на тази наредба.
    (2) В пчелините се спазват изискванията за профилактика и борба със заболяванията по пчелите и пчелното
    пило.
    (3) При добив на пчелен мед и други пчелни продукти се спазват следните изисквания:
    1. кошерите, пчелните семейства, пчелините (стационарни или временни), както и прилежащите помещения,
    свързани с отглеждането и обслужването на пчелните семейства, се поддържат чисти, подредени и в добро
    състояние;
    2. пчеларите и помощният персонал, заети с първичната обработка на меда и пчелните продукти, носят
    подходящо чисто работно облекло;
    3. помещението/ята за първична обработка и помещението/ята за съхранение на питите и добития пчелен мед
    и други пчелни продукти отговарят на следните условия:
    а) позволяват извършване на всички дейности съгласно технологичния процес за първична обработка и
    съхранение на пчелните продукти и отпадъците;
    б) позволяват лесно почистване, миене и дезинфекция;
    4. питите с мед и другите пчелни продукти се транспортират от пчелина до помещението/ята за първична
    обработка по начин, непозволяващ замърсяването им, както и достъпа на пчели до тях; това изискване се
    отнася и при подвижно пчеларство.
    (4) Първичната обработка на пчелния мед включва:
    1. разпечатване на пчелните пити, центрофугиране и прецеждане на пчелния мед;
    2. почистване на съдовете за съхранение на меда;
    3. отстраняване на пяната и механичните примеси, ако има такива;
    4. отделяне на меда по видове - монофлорен, полифлорен и манов, в различни партиди с ясна маркировка и
    етикетировка.
    (5) Разпечатването на пчелните пити, центрофугирането и прецеждането на пчелния мед се извършват с
    оборудване, изработено от материали, които са разрешени за контакт с храни и са устойчиви към миещи и
    дезинфекционни средства.
    (6) Добитият пчелен мед и другите пчелни продукти се съхраняват в опаковки, отговарящи на изискванията на
    Наредба 1 за материалите и предметите от пластмаси, предназначени за контакт с
    храни (обн., ДВ, бр. 13 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 55 от 2004 г.) и Наредба 24 за
    хигиенните изисквания към материалите и предметите, различни от пластмаси,
    предназначени за контакт с храни (обн., ДВ, бр. 56 от 2001 г.; изм., бр. 13 от 2002 г.).
    Пчелният мед се съхранява и в метални тенекии за еднократна употреба.
    (7) Пчелният мед не трябва да съдържа:
    1. механични примеси;
    2. остатъци от ветеринарномедицински продукти и препарати за растителна защита, изкуствени подсладители,
    примеси, забранени с чл. 22 и 24 ЗП, както и други препарати и примеси, влошаващи качеството и
    застрашаващи безопасността на продукта;
    3. патогенни микроорганизми - причинители на заболявания по човека, пчелите и пчелното пило.
    (8) Пчелният мед трябва да:
    1. е обособен в отделни партиди по видове с ясно разграничена етикетировка и маркировка;
    2. се съхранява в сухи чисти помещения при температура до 25 °С и влажност на въздуха до 80 %, без достъп
    на пряка слънчева светлина и в отсъствие на всякакви други странични продукти или материали.
    (9) Физико-химичните свойства на пчелния мед съответстват на показателите в
    приложение 1.
    Чл. 5. (В сила от 31.12.2006 г.) При добиването и първичната преработка на восък, цветен пчелен
    прашец, пчелен клей и пчелно млечице освен общите задължителни хигиенни
    изисквания се спазват и:
    1. за восъка:
    а) прецеждане за отстраняване на механични примеси;
    б) предварително сортиране на събраната суровина преди претопяването на восък от отпечатки, далаци
    и слънчева восъкотопилка и отделно на восък от стари пити;
    в) опаковане и съхранение, което позволява проветряване и отстраняване на остатъчната влажност;
    2. за цветен пчелен прашец:
    а) изсушаването се извършва в сушилни с автоматично управление на температурата, така че температурата да
    не надвишава 45 °С и да се осигурява остатъчна влажност 8 - 12 %;
    б) се извършва вакуумирано опаковане в полиетиленови пликове и съхранение при температура от 0 до 4 °С;
    3. за пчелния клей (прополис):
    а) преработката на прополис (пчелен клей) се извършва механично при температура до 45 °С;
    б) опаковането се извършва в полиетиленови тъмно оцветени пликове;
    4. за пчелното млечице:
    а) добива се само от силни и здрави семейства;
    б) не се допускат механични примеси;
    в) съхранява се в добре затворени съдове от тъмно стъкло при температура 0 - 4 °С;
    г) съхранението след 3 месеца от добива се осъществява при условията на чл. 39, ал. 2 .
    Чл. 6. (1) При добива и първичната обработка на пчелен мед и други пчелни продукти за търговски цели се
    спазват добри (производствени) пчеларски практики и в пчелина задължително се води производствена книга,
    която съдържа следната информация:
    1. дата на добива на пчелния мед и другите пчелни продукти по видове;
    2. количество на добития пчелен мед и други пчелни продукти по видове;
    3. дата, количество, предназначение, име и регистрационен номер на обекта, където са предадени пчелният
    мед и пчелните продукти за съхранение и/или преработване;
    4. вид и номер на документа, който придружава пчелния мед и/или пчелните продукти при транспортирането
    им до мястото на дестинацията.
    (2) Производствената книга периодично се заверява от инспектор на регионалната ветеринарномедицинска
    служба (РВМС)

    Там, където в текста пиша "трябва да отговарят" "да съответстват" и др. подобни, трябва да има документ. Демек всяка партида да има протокол от изследване в лаборатория, а безплатен обяд няма и т.н.

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Благодаря за информацията, някой идва ли да проверява помещението където се центрофугира медът, или не, до колкото разбрах, мога да си регистрирам пчелина, без да се регистрирам като земеделски производител.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Благодаря за информацията, някой идва ли да проверява помещението където се центрофугира медът, или не, до колкото разбрах, мога да си регистрирам пелина, без да се регистрирам като земеделски производител.
    Викни един инспектор от БАБХ и ще ти разясни изисквания към води, хигиени и т.н., от които ум ще ти зайде. Най малкия проблем ти е дали си регистриран земеделски или не си.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Звънях един път на шефа на бабх, че пръскат когато им падне и му казах да дойде и да види в момента. И тоой така се засили да спре нарушителя, че за малко да си счупи краката от бързане. Тези хора май само пречат, може и да бъркам но ... Обаче пък и им е много малък състава, само няколко човека са за цели области. Може и те да не са виновни, знае ли човек ..

    П.С - хахаха ) сега се сетих. Всъщност каза ми да ида на сайта и да напиша жалба и той щял да иде някога си и да ги глоби. Както ми беше тъжно, така се смях тогава

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •