Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 30 ПърваПърва ... 182627282930 ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #271
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Не те разбирам, какво да цела с това в старият кошер да връщам майката на основи? Нали старата майка съм я взел от кошера и направил отводка с нея на 3 рамки. В старият кошер осиротялото семейство си е отгледало майка. Старата или унищожавам както предложи Йосифов в края на сезона или я оставям, защото тя си е на една година за следващата година като ново семейство.
    Поясни моля те каква е целта на това, което казваш.
    За следващата година какво да направиш като вариант.Както си ги направил в момента има вероятност да излети рой с някоя млада майка.

  2. #272
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Не би трябвало да излита рой.
    Майка в кошера тепърва се излюпва. Защо да излиза рой?

  3. #273
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Не те разбирам, какво да цела с това в старият кошер да връщам майката на основи? Нали старата майка съм я взел от кошера и направил отводка с нея на 3 рамки. В старият кошер осиротялото семейство си е отгледало майка. Старата или унищожавам както предложи Йосифов в края на сезона или я оставям, защото тя си е на една година за следващата година като ново семейство.
    Поясни моля те каква е целта на това, което казваш.
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Не би трябвало да излита рой.
    Майка в кошера тепърва се излюпва. Защо да излиза рой?
    Защото на мен ми се случвало,не е често явление но се случва.

  4. #274
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Дано не се чувстват много силни тогава ,че да се роят
    Така или иначе това е фундамента на метода ми - за да не се роят - нова майка всяка година.

  5. #275
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2014
    Мнения
    14
    Цитат Първоначално публикувано от simple Виж публикацията
    колеги, пробвал ли е някой да прави отводки края на юни. примерно вземаш майката с още една или две пити, а в основното семейство слагаш нова майка.
    ако някой има опит да сподели.
    Аз миналата год. направих .На 29юни взех по три рамки с пило една с мед и прашец и ги оставих сами да си направят майки . Четири направих изкараха зимата .На рапицата се развиха сега на кориандъра единия пълни втори магазин другите са на един.

  6. #276
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    На една отводка майката не се оплоди и си остана в кошера, днес гледам един кошер е заложил маточници за самосмяна и си викам сега ще си направя експеримент да видя какво ще стане.
    Взех старата майка която са решили да я сменят и я пуснах направо върху рамките на отводката на която майката остана неоплодена. След 20 мин. погледанах какво става и гледам една топка пчели в ъгъла и си помислих че убиват майката, но като разбутах купа гледам неоплодената майка вече мъртва а на чуждата и се радват като на малко дете въпреки че е стара и объсана.

  7. #277
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    На една отводка майката не се оплоди и си остана в кошера, днес гледам един кошер е заложил маточници за самосмяна и си викам сега ще си направя експеримент да видя какво ще стане.
    Взех старата майка която са решили да я сменят и я пуснах направо върху рамките на отводката на която майката остана неоплодена. След 20 мин. погледанах какво става и гледам една топка пчели в ъгъла и си помислих че убиват майката, но като разбутах купа гледам неоплодената майка вече мъртва а на чуждата и се радват като на малко дете въпреки че е стара и объсана.
    Не бързай да й се радваш! Дано всичко да е наред! Предполагам, че си срещал в литературата, че след придаване на майка не би трябвало да безпокоиш семейството според едни 3-4, според други автори седмица време. Често се случва, а и аз съм наблюдамвал на няколко пъти това "явление" дето го описваш, на два пъти дори с летален изход за майката. Пчелите в стремежа си да я спасят се скупчват върху нея и не рядко я убиват като я задушават или от качване на температурата /както убиват оси/. Оттогава изчаквам поне 5-6 дена преди да отворя семейството.
    Keep Walking...

  8. #278
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    За мен това, че като се отваря семейството може да се раздразнят и да убият майката не е вярно, защото не ми се е случвало. Правил съм опит с отводка която съм я отварял почти всеки ден и майката се оплоди същото и с придадена майка. Не робувам на литературата защото там има както много полезна информация така и неверни неща, всичко изпитвам на практика.
    Тази отводка е извън бройката, и не ме интересува дали ще я приемат или не, ако я приемат есента ще я придам към някое друго семейство ако не сега ще я придам. Имам 44 кошера и нямам повече инвентар и още 6 броя във военни сандъци на по 1-2 рамки които ги държа за запасни майки. Този е от тях, беше отводка на 4 рамки, но за 50 дена с неоплодена майка остана 1 рамка пчели.

  9. #279
    Наблюдател
    Регистриран
    11.04.2016
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    местност -Боровец
    Здравейте ,някой може ли да ми препоръча от къде бих могъл да си закупя качествени оплодени майки . Благодаря

  10. #280
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Аз няколко пъти съм разцепвал кошерът на две.Не ме интересува къде остава майката,гледам само и в двете половинки да има прясно незапечатано пило.След седмица отварям и половината която е с майката продължава да се развива,слагам рамки с ВО за развиване на семейството.В другана половина има заложени поне два маточника от кайто се излюпва майка.Поставям и на него рамки с ВО.

 

 
Страница 28 от 30 ПърваПърва ... 182627282930 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •